Jump to content

Probleme deschidere portbagaj


Recommended Posts

Masina este un E46 facelift berlina si problema este urmatoarea: portbagajul nu se mai deschide din manerul aflat deasupra numarului, ci doar din cheie.

 

Am schimbat pana acum comutatorul electric aflat in spatele manerului (l-am marcat in poza) si am verificat firele. Comutatorul l-am cumparat de la bavaria, deci este nou.

Dupa reparatie lucrurile au fost ok 3 luni. Acum problema a revenit. Cred ca este un contact imperfect sau un fir intrerupt. Am desfacut acolo si am verificat. Toate lucrurile par ok.

 

In consecinta imi trebuie recomandarea unui electrician sau pe cineva care se pricepe, in Bucuresti.

Multumesc.

post-7305-0-26474900-1321525548_thumb.jpg

Edited by Gimi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

iti zic eu sigur ce ai , ca am patit si eu , ti-a intrat apa la lampile care lumineaza numarul si au corodat lamele alea in care se infig becurile ,drept urmare ai scurt si ti s-a topit un fir de masa cred, ca si rezolvare trebuie sa schimbi toata bagheta aia de vine deasupra numarului caci are firele varza sau sa o desfaci si sa refaci firele , legaturile :thumbsup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce impuls electric ? :wacko:

Deschiderea cu cheia e mecanica.... verifica ce ti-am spus.

 

PS: Ah, tu spui ca apesi pe butonul cheii si se deschide ?

 

Da, din butonul cheii :)

 

Da jos GM5 si baga niste spray de contacte.

 

Nu stiu ce inseamna GM5 :pardon:

 

iti zic eu sigur ce ai , ca am patit si eu , ti-a intrat apa la lampile care lumineaza numarul si au corodat lamele alea in care se infig becurile ,drept urmare ai scurt si ti s-a topit un fir de masa cred, ca si rezolvare trebuie sa schimbi toata bagheta aia de vine deasupra numarului caci are firele varza sau sa o desfaci si sa refaci firele , legaturile :thumbsup:

 

Becurile ce lumineaza numarul nu au nimic. Si firele le-am verificat, nu sunt corodate, rupte etc. Cel putin pe portiunea vizibila, de la yala si prin interiorul portbagajului. Posibil sa fie intrerupte si asta nu poate verifica decat un electrician.

 

Are cumva siguranta deschiderea porbagajului?

 

Hmmm..din cate stiu eu siguranta este comuna cu lampile de la numar. Iar ele functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Da jos GM5 si baga niste spray de contacte.

 

Pai lui i se deschide din cheie, deci GM functioneaza.

Clar problema poate fi numai de la microswitch-ul de pe bagheta portbagajului...

Gimi, cum ai cumparat comutatorul de la Bavaria pentru ca nu se vinde individual, ci la un loc cu toata bagheta. Ai inlocuit bagheta cu totul ?

Link to comment
Share on other sites

Stai ca mi-am mai adus aminte ceva: ai deschis cumva cu cheia spre stanga ? Mi se pare ca intra in valet mode asa.

Sau ai folosit alta cheie ? Auzi switch-ul facand "click" sau nu zice nimic ?

 

Inchide masina, baga cheia in broasca de la portbagaj, tine-o in pozitie orizontala si apoi deschide masina (de pe alarma sau cheie).

 

Mda, curios, in plansa cu portbagajul nu apare ca piesa distincta, insa o poti gasi separat in alta sectiune:

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AV11&mospid=47637&btnr=61_1088&hg=61&fg=35

Link to comment
Share on other sites

cred ca mai am eu un microswitch din ala si as putea sa ti-l dau daca e el de vina. dar eu sunt aproape convins ca e vreun fir intrerupt in mansonul de cauciuc.

acel fir intrerupt e folosit doar la deschiderea portbagajul din acea clapeta, si nu are legatura cu deschisul masinii de la butonul din interior sau cheie. daca e firul intrerupt acestea 2 vor functiona oricum.

Link to comment
Share on other sites

Stai ca mi-am mai adus aminte ceva: ai deschis cumva cu cheia spre stanga ? Mi se pare ca intra in valet mode asa.

Sau ai folosit alta cheie ? Auzi switch-ul facand "click" sau nu zice nimic ?

 

Inchide masina, baga cheia in broasca de la portbagaj, tine-o in pozitie orizontala si apoi deschide masina (de pe alarma sau cheie).

 

Mda, curios, in plansa cu portbagajul nu apare ca piesa distincta, insa o poti gasi separat in alta sectiune:

http://realoem.com/b...088&hg=61&fg=35

Nu face clickul acela specific. E "moarta". De aia zic, cred ca nu primeste curent dintr-un motiv...doar microswitchul.

O sa incerc si faza cu cheia. Asta reseteaza ceva?

Link to comment
Share on other sites

Nop

 

cred ca mai am eu un microswitch din ala si as putea sa ti-l dau daca e el de vina. dar eu sunt aproape convins ca e vreun fir intrerupt in mansonul de cauciuc.

acel fir intrerupt e folosit doar la deschiderea portbagajul din acea clapeta, si nu are legatura cu deschisul masinii de la butonul din interior sau cheie. daca e firul intrerupt acestea 2 vor functiona oricum.

Am inteles. Am sa verific. Ai idee si ce culoare trebuie sa aiba?

Link to comment
Share on other sites

Mda, sunt sanse destul de mari ca fiind intrerupte fire din manson, masina sa primeasca comenzi cum ca portbagajul e deschis si atunci nu mai trimite impuls pentru a-l deschide (switchul nu face clanc).

Nu te costa nimic sa verifici firele din manson... nu conteaza ce culoare au, verifica-le sa nu fie niciunul rupt/intrerupt/neizolat.

Link to comment
Share on other sites

incercati cu bagheta altcuiva si vedeti exact daca e de la bagheta sau de la firele din manson....

e simplu de sfacut.... are 4 suruburi daca retin bine .....si trebuie sa dati si captuseala la portgabaj jos pentru a o scoate din mufa.

nu trebuie sa o dati de tot jos ci doar scoase clipsurile de sus cu un sfic sau cu o surubelnita lata.

Link to comment
Share on other sites

incercati cu bagheta altcuiva si vedeti exact daca e de la bagheta sau de la firele din manson....

e simplu de sfacut.... are 4 suruburi daca retin bine .....si trebuie sa dati si captuseala la portgabaj jos pentru a o scoate din mufa.

nu trebuie sa o dati de tot jos ci doar scoase clipsurile de sus cu un sfic sau cu o surubelnita lata.

da,asta e solutia ideala, doar ca nu am gasit inca pe nimeni pentru proba

Link to comment
Share on other sites

Am verificat si firele din manson. Toate sunt la locul lor, nerupte sau oxidate...

In consecinta cred ca singura solutie este masurarea efectiva a tensiuni ce ajunge in switch si de acolo analizat mai departe.

Deci am nevoie de un electrician sad.gif

 

Ma poate ajuta cineva ?? help.gifhelp.gifhelp.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.