Jump to content

Probleme deschidere portbagaj


Recommended Posts

Da functiona.

Sistemul pt deschiderea portbagajului este total independent de alimentarea lampilor si de sistemul ce il deschide din cheie. Daca ambele functioneaza problema ta este la fel ca si la mine din yala propriu zisa. Verifica microswitchul si firele de alimentare.

Si la mine merg lampile de la numar, am martor de portbagaj deschis si nu merge deschis decat din cheie. Am desfacut bagheta, m-am uitat acolo si e oxidata mufa de la capatul celor trei fire. Am curatat cat de cat(nu cu spray de contacte) dar e destul de firava "mufa tata"(are 3 pini subtiri) si nu cred ca am facut mare branza.

La mine problema a aparut dupa ce am trantit de foarte multe ori si puternic capota portbagajului.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am probleme cu portbagajul...lampile de la numar imi merg, martorul de bord imi spune ca am portbagajul deschis DOAR cand este deschis (daca inchid portbagajul becul din bord se stinge), dar nu pot deschide portbagajul decat din telecomanda sau cu cheia...:(

 

Tin sa precizez ca are momente cand merge si din butonul de la portbagaj...deci eu cred k is 2 posibilitati...ori fac faza cu cheia sa rotesc cheia in yala sa stea pe verticala din cate am inteles...ori am probleme cu minusul...pentru ca si mie mi-a disparut la becul din stanga de la numar sticla aia de protectie...si e tot oxidat pe acolo...

Edited by Tunin6
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt electrician si nici nu prea le am cu electricitatea...dar nu cred k e un fir verde sau rosu...cauta un fir negru...sau un fir care se termina la caroserie...sau se prinde de un metal..ala ar trebui sa fie minusul..

 

 

....sau care face scantei cand il atingi de un + :Devil:

prea multe variante i-ai dat omului

Link to comment
Share on other sites

fizz bagheta iti functioneaza pe alta masina sau de acolo e problema ?

daca ea e stricata si nu cablajul pana la ea... trimite-o la mine si ti-o repar de pe o zi pe alta.

mama ei, mor cand vad ca o taraganezi atat si nu se rezolva...

este buna bagheta,am pus alta si tot nu merge, e din fire de undeva, am fost si la un electrician, si tot a scadat-o 20 min si nu a reusit sa isi dea seama, curent vine a zis, se pare ca e o masa sau un scurt pe undeva..o duc la altu ca nu cred ca e de meserie..

Edited by fizz
Link to comment
Share on other sites

este buna bagheta,am pus alta si tot nu merge, e din fire de undeva, am fost si la un electrician, si tot a scadat-o 20 min si nu a reusit sa isi dea seama, curent vine a zis, se pare ca e o masa sau un scurt pe undeva..o duc la altu ca nu cred ca e de meserie..

 

@fizz gaseste un electrician auto care stie ce-i aia electrica auto si sigur te rezolva in 15 min. Nu e asa complicat. Sunt 4 fire toate acolo.

Link to comment
Share on other sites

Totuși ai verificat firele alea din manșonul care face legĂŁtura dintre interior și portbagaj ?

La mine de acolo a fost, si mergea și din cheie și din interior, numai de la butonul portbagajului nu vroia :)

Am verificat, par in regula, singura varianta pare sa fac o incizie la fiecare si da mã duc cu 3 fire noi sa le leg pe rând , alta varianta nu vad..

Link to comment
Share on other sites

Am avut ŞI problema asta :) Am mai citit pe un topic tot aici pe forum, şi s-a rezolvat, erau întrerupte 4 fire din mansonul ala de cauciuc, le-am lipit frumos cu "chistolu'" le-am izolat şi totul a fost în regulă după. La mine nu se mai aprindeau luminile de la număr iar portbagajul era tot timpul încuiat, mergea deschis doar din telecomandă.

Cum poţi afla dacă ai fire întrerupte, le iei pe rând şi tragi de fiecare, nici să le smulgi dar nici să le mângâi, dacă rămâi cu firul în mână poţi trage concluzia că era întrerupt (numa' nu trage de ele ca nebunu'). Şi eu am demontat tot, până şi yala am dat-o jos... şi era de la fire.

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salut! Scriu si eu cateva pareri aici, poate unora o sa le fie de folos. Am avut aceeasi problema cu bagheta, se deschidea doar din telecomanda si luminile nu se mai aprindeau.

 

Pasii care trebuie parcursi sunt urmatorii:

 

1. Cu un multimetru se masoara tensiunea care intra in bagheta. Trebuie sa fie 12V. Eu am aveam 3V, de aceea am gasit un fir rupt in mansonul care face legatura intre portbagaj si masina(se trage usor de fiecare pt identificare).

2. Contactele de la becurile din bagheta sunt oxidate. Ori se da cu spray de contacte pe ele, ori se pot taia si cositori direct pe lamela metalica.

 

Dupa cele 2 operatiuni si luminile si deschderea merg perfect. De aceea cred ca e inutil sa se cumpere o alta bagheta care are sau poate o sa aiba aceleasi probleme in viitor.

Link to comment
Share on other sites

Eu am refacut de vreo 2 ori cablajele la e46, si mai fusesera refacute si inaintea mea de cineva.... contactul ptr deschidere portbagaj impreuna cu cei 2 suporti ptr becurile la nr le-am schimbat, oxideaza in timp lamelele, pacat ca am cam distrus burduful la cablaje, a trebuit sa lipesc fire noi ptr toate cablurile de acolo pe portiunea unde se curbeaza Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Daca tot am vazut topicul, am si eu o problema la portbagaj (cred), de cand am luat masina daca deschid portbagajul (E60 2008) zici ca imi sparge luneta, deci sare cu atata forta, cand ajunge la final mai tremura din cauza loviturii, eu am crezut ca este normal pana amicului cu F10 i-am montat eleron M pe portbagaj si de atunci i se deschide ca la mine. Eu initial am crezut ca asa sunt ele, el mi-a spus ca s-a intamplat ceva cand am pus eleronul ca inainte se deschidea usor si din cheie si de la buton, i-am zis ca nu are ce sa fie, nu stiu daca are 300 grame eleronul ala ca sa influenteze cu ceva.

 

Clar la el s-au defectat telescoapele sau cel putin unul, sa fie problema asta si la mine? La voi cum se deschide?

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.