Jump to content

Turbina E46 320d


Recommended Posts

Salut

As avea nevoie de niste pareri de la voi. Am un E46 320 diesel 136CP din '99 si cred ca am o problema cu turbina. Nu am fost inca la un control amanuntit "de specialitate", dar asa am dedus pt ca trec de 2000-3000 de ture si nu simt o diferenta semnificativa... nu mabaga in scaun. Am auzit ca e cam scumpa o turbina , dar se poate rezolva curatand turbina. Avetivreo idee, a patit careva... ?

Link to comment
Share on other sites

Salut

As avea nevoie de niste pareri de la voi. Am un E46 320 diesel 136CP din '99 si cred ca am o problema cu turbina. Nu am fost inca la un control amanuntit "de specialitate", dar asa am dedus pt ca trec de 2000-3000 de ture si nu simt o diferenta semnificativa... nu mabaga in scaun. Am auzit ca e cam scumpa o turbina , dar se poate rezolva curatand turbina. Avetivreo idee, a patit careva... ?

159115[/snapback]

Pai cine a zis ca trebuie sa te bage in scaun? Si eu am avut un 320D exact ca al tau.... Esti sigur ca nu merge turbo?

Link to comment
Share on other sites

Pai cine a zis ca trebuie sa te bage in scaun? Si eu am avut un 320D exact ca al tau.... Esti sigur ca nu merge turbo?

159117[/snapback]

Pai faza e ca nu simt momentul cand ar trebui sa intre turbina. Merge in continuare si dupa 2000 de ture lafel ca inainte :blink:

La inceput am suspectat filtrul de aer, l-am schimbat - nici o diferenta.... debitmetrul, l-am scos afara si am mers fara el - nici o diferenta, deci ce ramane ??? turbina

Edited by Radu320d
Link to comment
Share on other sites

Pai daca scoteai debitmetru si era bun trebuia sa se simta diferenta.

159236[/snapback]

Pai m-am gandit la un moment dat ca o fi de la debitmetru. Si am auzit ca o metoda de verificat daca e stricat debitmetru e sa il scoti afara si sa vezi daca fara el merge mai bine. Daca prin eliminarea debitmetrului ar fi mers mai bine era clar, schimbam debitmetru dar nu asta a fost.

Link to comment
Share on other sites

fii putin de tot mai explicit te rog

159235[/snapback]

Pai nu shtiu sa itzi zic exact ce ar pute avea.Daca ash shtii tzi-ash zice. :blink: Incearca shi fa un test motor.Cine shtie ce poate fii.De multe ori se intampla sa fie ceva la ce nici macar nu te ashteptzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Pai faza e ca nu simt momentul cand ar trebui sa intre turbina. Merge in continuare si dupa 2000 de ture lafel ca inainte :blink:

La inceput am suspectat filtrul de aer, l-am schimbat - nici o diferenta.... debitmetrul, l-am scos afara si am mers fara el - nici o diferenta, deci ce ramane ??? turbina

159123[/snapback]

 

Nu ramane turbina. Mai este si valva EGR recirculare de gaze evacuare. Daca este stricata sau vreun furtun spart sau cazut de la valva turbina nu mai lucreaza deloc. Sau poate fi defect si pompa de vacum prin care se comanda deschiderea turbinei. Sau pur si simplu mergi si verifici turbina cu un tester. De exemplu pe testerul meu pot verifica presiunea in turbo. Gaseste un tester bun si-ti vei remedia problema. Sau la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
exact problema asta am avut-o eu.nu tragea ,aveam trepidatii...am schimbat 2 EGR-uri si totul s-a rezolvat.m-a costat 8 milioane dar a meritat.turbina nu poate functyiona daca Egr-urile sunt duse

 

 

 

ce este EGr si unde se gaseste la un 320d din 2000 si cat costa si cum imi dau seama ca e ala. adika puteti da mai multe detalii despre egr?? please?? si pompa de vacum unde e? si cate furtune de vacum are turbina ????i ned more details please. merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.