Jump to content

Upgrade sistem audio E90


Recommended Posts

sal..cum a iesit pana la urma?

 

sa fac o mica descriere la mine..eu am schimbat playerul cu un audiovox cu tv..cam spate, dvd tetiere ..in usile din fatza am pus tweeterele..sub scaune in loc de subwoofere am pus boxele..aste sunt JL..pe spate am pus mtx..in portbagaj 2 subwoofere stg dreapta tot JL plate si o siguranta la baterie care acum este de 80..se aude senzational..(asta este o mica descriere )

 

dar am avut nenumarate pb cu motorul si a trebuit sa pun softul de multe ori si de fiecare data imi cereau unitatea originala...acum eu vreau sa incerc sa leg ce am la unitatea orginala..ai vreo ideee?

 

ps. din ce oras esti?

Eu sunt in Bucuresti. Tu de unde esti?

 

Unitatea originala ce este? PRofessional sau business? Din business mare branza nu prea ai ce sa scoti cica.

 

Convertorul activ de semnal pe care l-am montat eu, asta face. Duce semnalul din player in amplificator. Eu nu regret ca am ales modelul respectiv, chiar merita banii. Dar nici ieftin nu a fost [170 EUR]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu sunt in Bucuresti. Tu de unde esti?

 

Unitatea originala ce este? PRofessional sau business? Din business mare branza nu prea ai ce sa scoti cica.

 

Convertorul activ de semnal pe care l-am montat eu, asta face. Duce semnalul din player in amplificator. Eu nu regret ca am ales modelul respectiv, chiar merita banii. Dar nici ieftin nu a fost [170 EUR]

 

si eu tot din buc..ce zici ..ai timp maine 5 min sa ne vedem?

 

sincer nu stiu ce este playerul actual..ce convertor ai? (crede-ma la cat am dat eu ..nu imi mai pasa cat este..eu renut la player care a fost lut din state cu 1000 dolari..sa nu zik de subwoofere etc)

 

tot citesc de retorfit kit de la alpine..cik e mult mai bun cu el..dar nu cred k se ridica la ce am acum pe masina

Link to comment
Share on other sites

si eu tot din buc..ce zici ..ai timp maine 5 min sa ne vedem?

 

sincer nu stiu ce este playerul actual..ce convertor ai? (crede-ma la cat am dat eu ..nu imi mai pasa cat este..eu renut la player care a fost lut din state cu 1000 dolari..sa nu zik de subwoofere etc)

Ne vedem maine sau poimaine ziua. Convertorul meu e Helix AFC si arata asa: http://www.bigdogaudio.de/zubehoer/helix-afc-6-kanal-high-low-level-converter-fuer.html

 

L-am pus sub bord, la picioarele pasagerului [nu se observa nimic.]

 

Vezi ca ti-am trimis un email [pe adresa cu care ti-ai facut contul aici.]. Sa imi dai reply cu nr de tel.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kristal felicitari pentru lucrare si pentru topic, sunt mai multe subiecte pe aceasta tema insa foarte putine au prezentat solutiile detaliate si mai ales un feedback.

 

Bun, am si eu in ograda un E91 cu sunetul standard. HU business (cu mp3), dif-uri mici in usi, inclusiv in usile spate :unsure: si sub-urile alea de jucarie sub scaune. Sunetul, dupa cum se stie, e subtire rau. Ar trebui sa ma apuc si eu de ceva modificari. Nu vreau investitii mari, in vechea masina am bagat vreo 400 euro doar in "joase" si am vandut-o dupa un an si jumatate. :twitch:

In prima faza vreau sa pun niste tweetere, iar pe urma sper sa ma pot opri. Sunt suficiente doua pe fata?

HU e decent, se poate lucra cu el sau e praf si ar trebui sa fie primul schimbat pe orice lista de modificari?

Link to comment
Share on other sites

Mda, am studiat un pic problema insa costa un rinichi si in plus la sh nu ai nici o garantie ca e bun si neumblat in el. In aceeasi bani sunt solutii aftermarket net superioare. Insa alea arata in bord ca nuca in perete.

Solutia cea mai simpla (de plecare) ar fi niste dif-uri coaxiale in usi, insa nu cred ca exista suficient spatiu pentru montare. Asa ca voi trece direct la planul doi, o pereche de tweetere in spatele oglinzilor retrovizoare. Insa acolo nu am spatiul destinat si ar trebui sa inlocuiesc plasticele. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca n-am gasit. In schimb sunt la vanzare destule playere business, ca al meu, cu preturi cuprinse intre 100 euro si 580 lei. De asta am ramas cu impresia ca-s putine si scumpe.

Stiu ca si tu ai cautat un player prof, am vazut pe un topic. Ai gasit? La ce bani? Cum merge? Ai reusit sa vinzi playerul vechi?

Uau, ce serie de intrebari am reusit ... :pardon:

 

LE: ups, acum am vazut ca aveam pm. Orice detalii sunt binevenite. :D

Edited by cdadan
Link to comment
Share on other sites

Astazi am inceput prin a monta noile subwoofere in incitele lor.

Pentru a ajunge la ele aveti nevoie de o surubelnita TORX T47 [merge si T45] cu care veti desface cele 4 suruburi cu care sunt prinse sinele scaunelor pe podea.

Inlaturati carpeta si veti vedea ca in partea dinspre consola centrala cutia in care se afla subwooferul este prinsa cu 2 piulite de 10.

Dupa ce scoateti incinta, aveti nevoie de un bit TORX T10 pentru a desface suruburile incercuite cu rosu in pozele ce urmeaza.

 

Urmand niste sfaturi gasite pe e90post, am pus niste insonorizant in cutia de la woofere [desi nu stiu cat de corect e acest lucru] si am lipit o banda de izolare pe marginea unde vine prins difuzorul [se observa detalii in poze. scuze pt calitatea lor, dar sunt facute cu telefonul].

 

http://imageshack.us/photo/my-images/35/img0352ma.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/405/img0353pt.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/28/img0354c.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/406/img0355sh.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/207/img0360ae.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/69/torxc.jpg

salut,,, ai idee daca pot s imi mai pun un difuzor aici http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2007/december/browse/audio_navigation_electronic_systems/components_top_hifi_instrument_panel/ ..am navi proffesional sonorizare standard..mi am schimbat difuzoarele cu L7 si m gandeam s mai pun unul deasupra navigatiei acolo... am desfacut capacul si nu am niciun suport in care sa se stea difuzorul....:D

Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

salut,,, ai idee daca pot s imi mai pun un difuzor aici http://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/320d-N47/LHD/N/2007/december/browse/audio_navigation_electronic_systems/components_top_hifi_instrument_panel/ ..am navi proffesional sonorizare standard..mi am schimbat difuzoarele cu L7 si m gandeam s mai pun unul deasupra navigatiei acolo... am desfacut capacul si nu am niciun suport in care sa se stea difuzorul....:D

Salut!

Da, poti sa iti pui difuzor acolo. Iti trebuie un coaxial de 10cm. Si tre sa iti iei alt suport care vine deasupra bordului [e vreo 20 usd]. Cel mai bine faci o poza deasupra bordului sa vad cum arata, ca sa te pot indruma exact [faci poza si atat, fara sa demontezi nimic.]. Apoi iti dau si un link cu indrumari clare care iti arata cum sa montezi difuzorul acolo.

 

 

@cdadan:

 

Ca sa amplifici difuzoarele din usi si sa folosesti acelasi cablaj care e acum pe masina e putin complicat. Cel mai simplu e sa iei o pereche de tweetere, 2 mufe si sa le legi la difuzoarele actuale [exista posibilitatea sa le legi direct la ele si gata]. Iar grilele OEM pt tweetere costa in jur de 210lei ambele.

 

Asta iti va da un sunet mai clar. Eu nu m-as mai apuca de modificat e90`ul daca as avea unul cu sonorizare standard. E f f mult de munca. Urmatoarea masina o sa o caut cu logic 7 din fabrica si atat.

 

Dupa ce am muncit de am spart, in ultima vreme nu am apucat sa ma bucur prea mult de sistem [am facut vreo 3000km de cand e gata, dar nu cu muzica data tare pt ca eram obosit mai mereu]. Acum o sa am si masina de la servici, deci voi merge cu a mea doar in weekend.

 

Si faza e ca inca mai am de facut setari la sistemul actual. Daca ajungi prin bucuresti, poate ne intalnim si vezi cum se aude. MAi am o restanta la intalnirea cu un coleg [a dat zapada atunci si nu am mai apucat sa ne intalnim]

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Da, poti sa iti pui difuzor acolo. Iti trebuie un coaxial de 10cm. Si tre sa iti iei alt suport care vine deasupra bordului [e vreo 20 usd]. Cel mai bine faci o poza deasupra bordului sa vad cum arata, ca sa te pot indruma exact [faci poza si atat, fara sa demontezi nimic.]. Apoi iti dau si un link cu indrumari clare care iti arata cum sa montezi difuzorul acolo.

 

 

@cdadan:

 

Ca sa amplifici difuzoarele din usi si sa folosesti acelasi cablaj care e acum pe masina e putin complicat. Cel mai simplu e sa iei o pereche de tweetere, 2 mufe si sa le legi la difuzoarele actuale [exista posibilitatea sa le legi direct la ele si gata]. Iar grilele OEM pt tweetere costa in jur de 210lei ambele.

 

Asta iti va da un sunet mai clar. Eu nu m-as mai apuca de modificat e90`ul daca as avea unul cu sonorizare standard. E f f mult de munca. Urmatoarea masina o sa o caut cu logic 7 din fabrica si atat.

 

Dupa ce am muncit de am spart, in ultima vreme nu am apucat sa ma bucur prea mult de sistem [am facut vreo 3000km de cand e gata, dar nu cu muzica data tare pt ca eram obosit mai mereu]. Acum o sa am si masina de la servici, deci voi merge cu a mea doar in weekend.

 

Si faza e ca inca mai am de facut setari la sistemul actual. Daca ajungi prin bucuresti, poate ne intalnim si vezi cum se aude. MAi am o restanta la intalnirea cu un coleg [a dat zapada atunci si nu am mai apucat sa ne intalnim]

am uitat s precizez ca am si tweetere 2 L7 pe fata si 2 pe spate L7,uite aici poza;) file://localhost/C:/Users/90/Desktop/IMG_0231.JPG

Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

Pai in poza vad ca deja e difuzor. E poza ta, sau e luata de pe net?

 

Daca nu e poza ta, pune-mi o poza cu locul cum arata la tine!

 

Later edit: difuzorul e pus de tine in poza aia? Din cate stiu, acolo trebuie un coaxial, nu un midbass.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Pai in poza vad ca deja e difuzor. E poza ta, sau e luata de pe net?

 

Daca nu e poza ta, pune-mi o poza cu locul cum arata la tine!

 

Later edit: difuzorul e pus de tine in poza aia? Din cate stiu, acolo trebuie un coaxial, nu un midbass.

file://localhost/C:/Users/90/Desktop/IMG_0231.JPG vezi link ul asta.. poza aia e cum ar trebui sa arate oem..

 

merge sa vezi poza cu copy/paste:D

Edited by belitutz
Link to comment
Share on other sites

nu mai inteleg nimic aici...

 

pe scurt:kristall vreau sa pun difuzor acolo.eu nu am avut din fabrica difuzor.in afara de carcasa de plastic de pe bord se mai schimba ceva?sau bordul are deja suportul pt difuzor acolo?

 

fir de unde se trega?sau exista deja fir pentru difuzor acolo?

 

ms

Link to comment
Share on other sites

tokmai ca nu am fir pt difuzor acolo... si s inteleg k nu merge s pun difuzorul fara amplificator ?!

Pai nu merge. Acel difuzor are rolul de a-ti da tie surround-ul. Acest lucru e imposibil fara un DSP [procesor de sunet.] Cand ai scris ca ai pus dif de la L7, m-am gandit ca ai si amplificatorul aferent [care are incorporat si procesorul de sunet].

 

In situatia ta, difuzorul pus acolo nu are de unde sa isi ia semnal corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu merge. Acel difuzor are rolul de a-ti da tie surround-ul. Acest lucru e imposibil fara un DSP [procesor de sunet.] Cand ai scris ca ai pus dif de la L7, m-am gandit ca ai si amplificatorul aferent [care are incorporat si procesorul de sunet].

 

In situatia ta, difuzorul pus acolo nu are de unde sa isi ia semnal corespunzator.

pff.. atunci numi ramane decat s renunt deocamdata ... raman cu cele 4 dif si 4 tweetere L7:D.. ms oricum

Link to comment
Share on other sites

Daca ajungi prin bucuresti, poate ne intalnim si vezi cum se aude.

Multumesc pentru sfaturi si invitatie! Periodic ajung prin Bucuresti, asa ca nu refuz. :D

 

Cu masina am trecut pe la un "meserias", cu care am rezolvat muzica la masina precedenta. Am comandat niste tweetere, astept sa ajunga si saptamana viitoare merg la montaj.

S-a analizat si alta varianta: schimbarea difuzoarelor din usi. Se pare ca, pe configuratia actuala, nu ar ajuta cu nimic. Punem sus tweeterele si vedem ce iese.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi si invitatie! Periodic ajung prin Bucuresti, asa ca nu refuz. :D

 

Cu masina am trecut pe la un "meserias", cu care am rezolvat muzica la masina precedenta. Am comandat niste tweetere, astept sa ajunga si saptamana viitoare merg la montaj.

S-a analizat si alta varianta: schimbarea difuzoarelor din usi. Se pare ca, pe configuratia actuala, nu ar ajuta cu nimic. Punem sus tweeterele si vedem ce iese.

 

pe alea le-am avut si eu pe masina inainte sa montez sistemul focal. Tot dls T25. Se auzeau f bine!

 

sa iti cumperi si vreo 10 cleme cu codul "51 41 8 224 768" pentru ca se vor rupe fara doar si poate cateva din ele cand vei monta fetele de usi la loc, si sa ai ce pune in loc. Sunt vreo 2-3 lei una.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Alex: 99% din playere redau cu lejeritate o gama corecta de frecvente. Doar ca, in cazul de fata, difuzoarele nu redau atat cat trebuie. Inaltele se pierd aiurea. La fel si basii, sistemul reda ceva din midbass, mai jos nu coboara.

In plus, inaltele nu au nevoie de putere mare. Mai mult de atat, tweeterele vor fi amplasate in unghi de ~45 grade fata de axa masinii, adica orientate spre urechile ascultatorului. In cazul acesta efectul e mult mai bun (teoria cu atenuare la unghiuri de peste 15 grade pentru medii/inalte).

In spate nu prea am ce face, dar vorba "meseriasului": s-au plans pasagerii de calitatea sunetului? :D

 

Kristal merci de pont, am notat. :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.