Jump to content

320 d probleme acceleratie


mike320d

Recommended Posts

Salut! am si eu o problema la masina poate ma ajutati cu un sfat va rog :)

 

e un 320 diesel 136cp Cand merg la drum intins cu ea si de obicei cand sunt in treapa a 4 a si accelerez exact in dreptul a 2000 turatii are o pierdere de putere(cum imi zicea un prieten: ii da in gat)deci accelerez urca pan la 2000 are pt o fractiune de secunda ca un hop,simt ca pierde putere si dupa isi revine imediat... :D

 

e foarte nasol la depasiri de vre o doua ori am avut emotii mari pt ca am intrat in depasirea unui tir si pe la mijlocul lui a ajuns la 2000 si....hop :) dupa tre sa i dau acceleratia pan la fund sa recupereze...

 

nu intotdeauna face asa dar cred ca e deajuns ... :blink:

 

ce ar putea fi? :)

Link to comment
Share on other sites

am avut si io aceeasi problema...in toate vitezele...am fost la mecanic a dat capacul mare de plastic la o parte si a lovit usor intr-o cutiuta in care era nu stiu ce membrana care cica ramasese blocata si nu isi facea aerul circuitul...apoi am accelerat-o si nu am mai avut probleme

incearca sa pui mana pe furtunu gros de cauciuc de vine in motor si sa accelerezi...daca e moale cand il strangi si accelerezi inseamna ca asta e problema.e imposibil sa nu vezi furtunu asta...e mare, negru si e deasupra :-).dupa ce rezolvi problema ar trebui sa fie tare cand accelerezi motoru.oricum ar trebui sa te duci la un mecanic...nu dureaza decat max 5 min.mie mi-a facut moca reparatia.nu ar trebui sa te coste mai mult de o 100 mii

Link to comment
Share on other sites

off: daca tu incepi depasirea de la 1200rpm sau cat o fii ca sa ajungi la 2000rpm la mijlocul tirului ma mir sincer ca l-ai mai depasit.. daca stii ca motorul trage dupa 2000rpm nu vad de ce te bagi sa depasesti fara adaptarea corecta a turatiei/treptei din cutia de viteza..

on: daca nu merge cu furtunele alea du-te la tester si iti va spune exact ce are :blink:

Link to comment
Share on other sites

am avut si io aceeasi problema...in toate vitezele...am fost la mecanic a dat capacul mare de plastic la o parte si a lovit usor intr-o cutiuta in care era nu stiu ce membrana care cica ramasese blocata si nu isi facea aerul circuitul...apoi am accelerat-o si nu am mai avut probleme

incearca sa pui mana pe furtunu gros de cauciuc de vine in motor si sa accelerezi...daca e moale cand il strangi si accelerezi inseamna ca asta e problema.e imposibil sa nu vezi furtunu asta...e mare, negru si e deasupra :-).dupa ce rezolvi problema ar trebui sa fie tare cand accelerezi motoru.oricum ar trebui sa te duci la un mecanic...nu dureaza decat max 5 min.mie mi-a facut moca reparatia.nu ar trebui sa te coste mai mult de o 100 mii

159664[/snapback]

ok o sa incerc

 

imi poti recomanda un mecanic bun ca la toti la care am mers nu prea se pricep la bmw... :blink:

 

tu unde o duci (sunt din bucuresti)

Link to comment
Share on other sites

Salut! am si eu o problema la masina poate ma ajutati cu un sfat va rog :)

 

e un 320 diesel 136cp Cand merg la drum intins cu ea si de obicei cand sunt in treapa a 4 a si accelerez exact in dreptul a 2000 turatii are o pierdere de putere(cum imi zicea un prieten: ii da in gat)deci accelerez urca pan la 2000 are pt o fractiune de secunda ca un hop,simt ca pierde putere si dupa isi revine imediat... :D

 

e foarte nasol la depasiri de vre o doua ori am avut emotii mari pt ca am intrat in depasirea unui tir si pe la mijlocul lui a ajuns la 2000 si....hop  :)  dupa tre sa i dau acceleratia pan la fund sa recupereze...

 

nu intotdeauna face asa dar cred ca e deajuns ... :blink:

 

ce ar putea fi? :)

159638[/snapback]

 

 

 

Eu am avut problema asta la benzinar.... Dupa ce am schimbat bujiile s-a rezolvat...

Link to comment
Share on other sites

frate dak vii la severin io te iau de manutza si te duc la el :-)

oricum, sper sa fi inteles ceva din explicatiile mele...ideea e ca nu e nimic grav si ca scapi repede si ieftin...asta dak nu iti scoate mecanicul vreo buba

bafta

160061[/snapback]

 

ok am sa incerc

 

multumesc pt sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.