Jump to content

apa in abitaclu


Recommended Posts

Prin uºã (izolaÞia de sub faÞa uºii e deterioratã) sau scurgerile de la trapa, dacã ai aºa ceva....

 

salut rases,problema este ca nu am trapa si izolatia aceea de care spui tu am schimbat-o la bmw ,sau poate nici nu au schimabat-o mi-au luat doar banii si atat

 

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand iti expui o problema este sa precizezi ce masina ai: model, an, motorizare, etc.

 

scz paul nu stiam cum trebuie sa procedez prima data cand intru:am un 320d din 2003 motorina110kw,150cp

 

probabil, dupa cum spunea si rares_cj , este vorba de aceea izolatie din spatele fetei de usa. Eu de vreo 2 luni umblu cu scotchi-ul lipit in geam pentru ca nu imi gasesc timp sa dau jos fata de usa... ;)

 

am sa dau jos si fata de usa sa ma conving cu toate ca izolatia accea de care spuneti am fost sch la bmw,unii mi-au mai spus ca poate intra pe la pedala de ambreiaj......

Link to comment
Share on other sites

izolatia aceea de sub fata de usa trebuie sa fie lipita cu un fel mastic/silicon perfect .... altfel daca e dezlipita in partea de jos pe acolo va intra apa in masina cand ploua.

acel lipici se gaseste la bmw la metru.... este un fel de cauciuc crud ...... poti folosi si silicon sau mastic...

Link to comment
Share on other sites

salut rases,problema este ca nu am trapa si izolatia aceea de care spui tu am schimbat-o la bmw ,sau poate nici nu au schimabat-o mi-au luat doar banii si atat

 

 

 

scz paul nu stiam cum trebuie sa procedez prima data cand intru:am un 320d din 2003 motorina110kw,150cp

 

 

 

am sa dau jos si fata de usa sa ma conving cu toate ca izolatia accea de care spuneti am fost sch la bmw,unii mi-au mai spus ca poate intra pe la pedala de ambreiaj......

ai garantie 18 luni la lucrare asa ca te poti duce la bmw sa iti faca din nou montajul

Link to comment
Share on other sites

izolatia aceea de sub fata de usa trebuie sa fie lipita cu un fel mastic/silicon perfect .... altfel daca e dezlipita in partea de jos pe acolo va intra apa in masina cand ploua.

acel lipici se gaseste la bmw la metru.... este un fel de cauciuc crud ...... poti folosi si silicon sau mastic...

 

salut robytza asa este,ai cumva idee cum se numeste lipiciul ala care se foloseste,oricum la inceput dupa ce am dus-o la bmw nu mai intra se vede ca s-a rupt din nou izolatia....

Link to comment
Share on other sites

mai poate intra pe langa podul pedalier in cazul in care scurgerile superioare de la capota (de langa cutia cu ECU) sunt infundate cu frunze si tot felul de mizerii.

 

scurgerile roby nu sunt infundate pt nu am mai lasat-o niciodata sub copaci,dc ar fi pe la podul pedalier se complica treburile sa speram ca nu,oricum treb sa desfac cat mai repede fata de usa sa vad cum este izolatia jos...mersi

 

pai nu are un nume..... e un fel de cauciuc foarte maleabil cu o sarma prin el .... este depozitat la rola si se vinde la metru.....daca te duci si le explici ce-ti trebuie sigur iti aduc ei....

 

de unde esti ? poate pot eu sa-ti trimit ....

 

nu sunt in tara roby,si nici nu stiu cum sa le explic la hotii astia,oricum e fratele meu in targoviste dar lucreaza in buc... stiu eu dc ai putea

Link to comment
Share on other sites

am zis deasupra de podul pedalier DOAR daca sunt infundate scurgerile si apa se opreste sus pe unde poate patrude in interior prin infiltrare daca nu se scurge.....daca zici ca nu ai parcat sub copaci poti sa excluzi aceasta varianta.... de obicei de la frunze amestecate cu praf se infunda.

 

ia legatura cu userul : 3xpert . eu de la el mi-am cumparat la metru. e destul de ieftin. poate iti trimite si tie in italia sau la fratele tau... sau macar poate sa-ti dea partnumber-ul ca sa-ti comanzi dupa cod.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Aceeasi problema am avut-o si eu. Cauza: izolatia fonica dezlipita. Solutie: am cumparat 3 tuburi de mastic pentru etansat parchetul (toate cele 4 usi erau cu probleme) si am lipit cu putin exces de zel :D . Mentionez ca am scos si mocheta sa se usuce si 3 sapt am mers fara. Cu ocazia aceasta am observat ca si cele 2 dopuri de scurgere (sunt din cauciuc) din podea in partea din spate erau terminate, deci le-am inlocuit. In momentul de fata problema a fost 100% rezolvata. Trebuie putina atentie cand se alege solutia de lipire, deoarece siliconul clasic poate reactiona cu materialul din care este facuta izolatia datorita compozitiei sale. Din acest motiv trebuie ales doar masticul.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

va salut, am si eu problema cu apa in habitaclu, numai ca mie mi/a intrat pe undeva pe sus in partea soferului pentru ca mi/a patruns in tabloul cu sigurante facand un scurt pe undeva de mi se aprind luminile in bord fara a baga cheia in contact și totodata mi se aprinde stopul pe frana. precizez ca masina este un e46 320d 2003 150 cp. Atasez o fotografie cu bordul dupa scoaterea chei din contact

 

post-57468-0-25724000-1398623309_thumb.jpg

Edited by ianism
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.