Jump to content

BMW 320 CI facelift 170 CP M-paket II on 19" styling 230


525RCI

Recommended Posts

Bine v-am regasit. Pe vechea am vandut-o (http://www.bmwclub.ro/forums/topic/86140-my-2001-silver-beemer-e46-320i-170-cp-m-paket-ii/) doar pentru ca am gasit altceva in care sa mai investesc niste bani si timp si cel mai important lucru datorita cutiei automate care ma ajuta foarte mult in Bucurestiul in care circul in proportie de 90%. Masina mai are mult pana sa arate asa cum imi doresc eu, dar in primavara sper sa le rezolv pe toate.

 

E46 320CI an 2003 facelift, motor 2176 cm3, 170 CP cu urmatoarele dotari:

-xenon

-M paket II

-scaune sport incalzite

-tapiserie piele (teilleder)

-volan M cu comenzi si pilot automat

-CD player

-climatronic etc

 

La acestea am mai adaugat in aceste 2 luni de cand este la mine:

-eleron portbagaj

-angel eyes LED (thanks to Sorin Golf 3 cabrio)

-toba Hamman (from the old one)

-jante 19 styling 230 (also from the old one)

 

Masina are acum 114.000km acum, din ce am reusit eu sa verific par a fi reali si cum este normal dupa cumparare i-am schimbat toate filtrele si uleiul. Consumul mi-a crescut cam cu 1-1.5 l/100km si este un pic mai lenta decat cea cu cutie manuala, mai ales in primele 3 trepte de viteza.

 

Planuri pentru primavara:

-vopsitorie integrala (are mici defecte pe majoritatea pieselor si nu vreau sa iasa tarcata, argintiul este foarte pretentios la vopsit piese separate)

-grile negre, eleron luneta ACS, splittere GT (le am deja de la proparts.bg, super baieti)

-vopsit ornamentele laterale exterioare din crom in negru

-reconditionat jantele

-arcuri sport Eibach Pro Kit (aici poate ma ajuta Edy sau altcineva sa-mi spuna cum se comporta pe suspensie stock)

-imbracat trimuri interioare in carbon, dar caut nuanta argintie sau gri deschis

-daca bugetul imi va permite, setul de oglinzi M

-eventual portbagajul CSL style, dar nu sunt sigur, ramane de vazut

 

Din nou, as aprecia mult pareri pro si contra. Imi imaginez ca multe discutii vor aparea din cauza interiorului rosu, nici eu nu sunt impacat cu el deocamdata, dar asa a venit masina din fabrica. Ma gandesc ca poate unul gri deschis ar veni mai bine. Mai studiem...

 

PS poza cu jantele este facuta imediat cum am luat-o si mi-am mutat tot pe ea, starea ei actuala este cu tablele in picioare.

 

Enjoy

post-252-0-97825200-1324229014_thumb.jpg

post-252-0-49413400-1324229021_thumb.jpg

post-252-0-09882000-1324229176_thumb.jpg

post-252-0-39061400-1324229194_thumb.jpg

post-252-0-14271400-1324229200_thumb.jpg

post-252-0-51044800-1324229321_thumb.jpg

post-252-0-04152800-1324229327_thumb.jpg

post-252-0-75409900-1324229332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

per total arata bine ... barile cred ca sunt aftermarket amandoua au lufturi destul de vizibile , poate daca cunosti pe cineva priceput sa ti le alinieze ceva mai bine , si nu stiu daca e murdarie sau rugina la aripa dreapta spate pe interior ... dar per total cum am spus arata bine masina
Link to comment
Share on other sites

@acero99- nu stiu ce sa iti spun daca sunt aftermarket sau nu, pe fata eu nu vad luft-uri mari, iar pe spate este atinsa in coltul dreapta spate (se vede si in poze) si de aici si pozitia incorecta. oricum le voi aranja dupa revopsire. pe conturul aripii dreapta spate este un pic de rugina, dar numai la suprafata si sincer nu am de gand sa tai aripa, se va rezolva printr-o curatare atenta.

 

@crtir- multumesc, grilele nu le vopsesc, le schimb, nu se vor potrivi cu restul modificarilor aduse masinii, si interiorul farurilor va deveni negru.

 

@dragosel_bmw- multumesc pentru aprecieri.

 

@B-490-RZV- multumesc frumos. m-am gandit sincer la o schimbare de culoare, dar este mai complicat, implica si vopsitul complet al interioarelor (motor, interior, portbagaj), ceea ce inseamna cam dublu la pret si multa tevatura. plus ca mie imi place foarte mult argintiul, tine cu casa si scoate destul de bine in evidenta elementele de caroserie.

 

@slefbb- multumesc la fel.

 

@darius_x- :D inteleg dupa ce am citit ce am scris de unde ai inteles asta, imi cer scuze. doream sa spun ca mi-a crescut consumul fata de masina anterioara care avea acelasi motor dar cutie manuala, nu avea legatura cu filtrele si uleiul. PS uleiul pe care l-am pus este ulei original BMW.

Edited by 525RCI
Link to comment
Share on other sites

 

-arcuri sport Eibach Pro Kit (aici poate ma ajuta Edy sau altcineva sa-mi spuna cum se comporta pe suspensie stock)

 

 

s-O stapanesti cu placere, ai ceva de lucru la tinichigiu am vazut la aripa dreapta spate sub stop :( putin infundata

Cum sunt spliterele GT pt M2 ? fiindca eu stiu ca exista doar 2 feluri ( club sport si csl pt MII)

 

In legatura cu Arcurile Eibach Pro Kit, eu sunt extrem de multumit de ele, am avut suspensie sport la baza, masina sta foarte bine pe asfalt, nu regret absolut deloc ca nu mi-am luat H&R sau altceva care coboara masina 35 fata si 20 sau 25 spate ... daca o aveam atat de coborata nu mai puteam sa merg cu ea unele situatii ...si crede-ma chiar sunt ( pot parca in garaj, pot trece peste unele denivelari din asflat fara sa-mi zboare vre-un spliter cum am auzit la altii cu H&R care si-au julit/spart bara fata ....)

Eibach Pro Kit coboara 25 fata si 10 spate si este cel mai bun compromis . Acum iarna e adevarat ca as dorii sa fie ceva mai inalta ( o reglabila era ideala ) tocmai din acest motiv mi-am pus anvelope de iarna pe 16 si anume 225/55 in loc de 205/55 cum sunt recomandate de producator iar cu cele actuale 225/55 mai castig 1 cm la inaltime :D

Kerb weight 320cd A =1505 kg si 320ci A = 1500 kg

Eibach Pro Kit E46Coupe Part no. 2067.140 -> 25/10

 

P.S. Erau absolut superbe jantele care le-ai avut Style 225 M wheels mergeau niste distantiere de 10mm pe fata si 15mm pe spate ATAT si arata senzational masina asta, pacat ca le-ai vandut http://i717.photobucket.com/albums/ww173/prestonjjrtr/Smileys/CryingSmiley.gif

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce ai dat-o pe aia veche si ai luat-o pe asta cu rugina, lufturi si zgarieturi ? Doar pentru ca e coupe ?

Orice problema se rezolva, daca ai niste bani de bagat in masina, mai ales nimicuri din astea. Eu zic ca merita sa tii un coupe, daca mai ai o masina in familie, e mult mai "aratos" decat un sedan.

On: foarte frumoasa masina, sa te bucuri de ea sanatos!

Link to comment
Share on other sites

@edy1092 - multumesc mult; ai dreptate, am mentionat si mai sus ca este atinsa in partea stanga spate, dar se rezolva fara probleme.

cu splitterele cred ca am vorbit prostii, sunt la fel ca ale tale, eu am luat denumirea de pe proparts.

ma bucur ca ai citit topic-ul, chiar stiam ca ai eibach pro kit si speram ca-mi vei impartasi niste pareri, multumesc pentru ele. nu mi-ai spus nimic despre diferenta de rigiditate. oricum, pe kit-ul asta o sa merg si eu. te mai rog daca se poate sa-mi spui cat te-au costat distantierele.

cu jantele, cum am mai spus, chestie de gust. ai un pic de rabdare sa termin cu ea si o sa vezi daca iti place. si nu le-am vandut, le-am dat la schimb :D

multumesc pentru ajutor

 

@grafferu - multumesc, ma bucur ca iti place. sa te vad intr-un Z3....

 

@320i e36 - multumesc frumos

 

@.Bogdan - 1) motivul principal, asa cum am scris si mai sus a fost cutia automata pe care mi-o doream foarte mult.

2) imi place faptul ca este coupe si mai ales facelift

 

3) am luat-o de la un prieten pentru o suma mai mult decat decenta si am evoluat de la 2001 la 2003

 

4) pe fata eu sincer nu vad nici un luft, iar pe spate am explicat ca a fost atinsa in coltul dreapta spate, iar legat de rugina de pe conturul aripii, chiar nu mi se pare de speriat. o vopsesc integral pentru ca nu vreau sa iasa cu diferente de culoare, nu pentru ca ar necesita vopsire integrala.

 

acestea fiind spuse, nu cred ca am facut o alegere gresita.

 

 

@ktL745 - limo, coupe, facelift, non facelift, mie sincer imi plac toate daca incerci sa-ti pui un pic amprenta asupra lor. multumesc pentru urari.

Edited by 525RCI
Link to comment
Share on other sites

@r0n1n - 525-ul a fost primul meu BMW, asta se intampla acum mai bine de 7 ani cred. La momentul la care am vandut-o, in 2006, aveam 2 masini (si un E46) si o nevoie acuta de bani. Am pus doar E46-le la vanzare dar am vandut 525-ul (un vecin care stia masina m-a terorizat cam 2 luni de zile si presat de problema financiara am cedat). Si acum imi pare rau de ea. Poate la anul ma intorc la E39 (daca nu voi avea posibilitatea sa evoluez catre modele mai noi), pentru ca nu m-a dezamagit niciodata in cei 2 ani cat am avut-o si trebuie sa recunosc ca nu se compara cu seria 3 dpdv al tinutei de drum. Dar sincer mi-as lua 530. In semn de recunostinta tin poza la avatar.... :blush:

 

@robytza - banuiesc ca este OEM, am verificat masina dupa serie si apare cu teilleder si culoarea ceva cu M....pedale si footrest M sunt o idee foarte buna, multumesc, uitasem de ele. narile performance negre banuiesc ca sunt cele OEM cu codurile 51132158537 si 51132158538, dar pretul lor este cam mare fata de cele de tuning, adica 500 RON perechea din ce am verificat eu. daca nu la acestea te refereai, atunci te rog sa-mi spui....

Link to comment
Share on other sites

nu mi-ai spus nimic despre diferenta de rigiditate. oricum, pe kit-ul asta o sa merg si eu. te mai rog daca se poate sa-mi spui cat te-au costat distantierele.

 

Masina e ceva mai rigida decat inainte dar nu de speriat, iti poate confirma si alex83, si el a avut pro kit pe masina

Distenatierele le-am achizitionat de aici poti suna sa ceri un pret .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

@robytza - banuiesc ca este OEM, am verificat masina dupa serie si apare cu teilleder si culoarea ceva cu M....pedale si footrest M sunt o idee foarte buna, multumesc, uitasem de ele. narile performance negre banuiesc ca sunt cele OEM cu codurile 51132158537 si 51132158538, dar pretul lor este cam mare fata de cele de tuning, adica 500 RON perechea din ce am verificat eu. daca nu la acestea te refereai, atunci te rog sa-mi spui....

 

Cam atat costa...eu le-am luat de la Filaret si au fost cam 520ron din cate tin minte. Arata mult mai bine decat cele "tuning" si sunt mult mai bune calitativ. Am avut si un set de grile negru mat aftermarket, m-a incantat mai mult in poze decat in realitate. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt ok si cele negru mat aftermarket si cele lucioase performance. Diferenţa de preţ e mare dar acum tu ştii ce vrei şi cât poţi.

Eu NU as pune negru matt el are narile cu grila centrala Chrome si ramele de la geamuri tot chrome ...as schimba ramele narilor cu Peformance Gloss Black sau carbon

http://img685.imageshack.us/img685/3117/103718x600.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/6069/fataq.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

@edy, multumesc pentru raspunsuri. am scris in primul post ca in primavara nu va mai exista nimic cromat pe lateralul masinii, ornamentele vor fi negre, deci automat trebuie sa dispara si tot cromul din fata astfel incat grilele vor fi complet negre, OEM sau aftermarket. si interiorul farurilor va fi tot negru. te rog daca poti sa-mi spui J-ul si ET-ul jantelor tale sa ma orientez pentru distantiere, imi place cum vin rotile la tine acum.

 

@B-490-RZV - eu pe cele aftermarket le am deja, dar sincer nu sunt foarte multumit de cum arata si asta datorita faptului ca modelul este cu o "taietura" in partea de sus a grilei. exista si OE look aftermarket, dar nu le-am nimerit eu, sper sa le schimb pana le vine randul sa le montez. ti-am cautat BMW-ul in sectiunea "Masina mea", dar nimic. nu e ?

 

@sax1987 - multumesc frumos

 

@robytza - sper sa pot cat mai mult :), dar le iau pe rand, le simt mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.