Jump to content

BMW 320 CI facelift 170 CP M-paket II on 19" styling 230


525RCI

Recommended Posts

multumesc pentru poza, scubli, dar pe M3 chiar nu imi plac cum se vad, cred ca din cauza aripilor umflate janta pare bagata inauntru. mai studiez problema, poate mai scade si pretul......

inca 2 poze, un full front si noul meu wallpaper (cu greu ma despart de cel vechi, cred ca o sa fac totusi un slideshow):

post-252-0-53101400-1333988971_thumb.jpg

post-252-0-27802100-1333988979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@edi91 - multumesc. trimurile le-am vopsit si crede-ma ca tin foarte bine atat timp cat ai grija la spalatorie sa-ti dea intai cu apa pe masina si nu direct cu solutie.

 

In alta ordine de idei, bine v-am regasit, nu am mai postat din lipsa de timp. Ce am mai facut pe parte mecanica:

 

-schimbat vasul de expansiune (a bubuit la intrare pe Transalpina, abia ajunsesem la Ranca, cale intoarsa pe platforma)

-schimbat termostatul de sub vasul de expansiune pe care l-am gasit rupt cand am scos vasul (e posibil sa-l fi rupt eu cand m-am chinuit sa scot vasul, incredibil de greu se scoate)

-schimbat vascocuplajul (opream elicea cu degetul cand motorul ajungea la 90 grade), acum dupa schimbare cand este cald se aude vajaitul acela specific, deci cred ca din cauza lui a bubuit vasul

-schimbat cureaua de accesorii

 

La interior:

 

-vopsit trimurile din interior negru lucios (initial le-am colantat, dupa 2-3 saptamani dat jos colantul, se incretise pe margini, bani aruncati pe fereastra, nu voi mai colanta nimic in viata mea)

-am reimbracat volanul, nu mi s-a parut ca se mai potriveste acum cu interiorul, foarte multumit de rezultat

 

Postez si cateva poze de prin plimbarile de vara asta, urmeaza si cateva din interior dar am scaunele murdare de sare de la mare si nu pot sa ma prezint asa, maine urmeaza un detailing interior :

post-252-0-64881600-1347525549_thumb.jpg

post-252-0-65926600-1347525565_thumb.jpg

post-252-0-61832800-1347525593_thumb.jpg

Edited by 525RCI
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@robert - multumesc, dar "sunt la copii" comparativ cu ce ai facut tu la facelift-ul tau, jos palaria

 

@alex230ro - trebuia sa lasi un semn ca m-ai vazut, un stergator stramb, o cheie pe masina :D, acum serios chiar nu am nici o problema sa intru, doar ca nu abordez panta perpendicular si astfel nu am atins niciodata (merg de 2 ori pe saptamana la tenis de camp). Tu esti cu forbalul in zona ?

Link to comment
Share on other sites

@UNU! - cred ca te referi la cea in 4 usi, pe aceea am vandut-o, intr-adevar, dar acum un an :)

 

Si pozele cu interiorul cu noile trimuri si volanul, astept pareri (prima poza cu trimurile argintii este de cand am cumparat-o, restul sunt rezultatul final, pentru comparatie):

post-252-0-10075300-1348217403_thumb.jpg

post-252-0-39332800-1348217415_thumb.jpg

post-252-0-92473400-1348217424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Geniala masina !

Si pe mine ma batea gandul sa imi schimb trimurile cu unele piano black, dar vazand cat de bine ti'au iesit tie vopsite ma gandesc clar ca nu merita sa dau 500e pe altele. Tu le'ai vopsit personal sau le'ai dus la cineva? Nu e niciun pericol sa se deterioreze oarecum vopseaua vara cand in masina e temperatura ridicata ?

Geniala !

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand o solutie de la Sonax pt bord/plastic si o laveta de microfibra tot Sonax. Dai cu solutia pe laveta si din 3 in 3 zile stergi trimurile. O sa fie impecabile in permanenta :thumbsup: . La Bmw am avut trimurile de aluminiu, dar la Audi am ceva de lemn (imitatie adica) foarte lucios..si vb lui Gelu, se vede praful imediat. <_<
Link to comment
Share on other sites

@Robert - multumesc, ma bucur ca iti plac

 

@TudorMTS - nu cred ca este nici un pericol vara, procesul de vopsire a fost acelasi cu al unei piese de exterior, adica vopsea si lac ulterior, deci nu cred ca pot fi afectate de caldura.

 

@Edi91 - asa este, un plafon negru ar completa interiorul; foarte frumoasa si a ta, multumesc pentru poza, o sa ma apuc de cautari.

 

@gelu_bmw - am vazut cu prafu' dar am o carpa foarte moale (pufoasa) pe care o tin in buzunarul de la usa de la sofer si cand sunt la un semafor sau intr-o coloana imi fac de lucru. mie imi este mai frica de zgarieturi, cand le-am vopsit puteam opta pentru un lac ceramic dar costa cam 170 E litrul fara TVA si am zis ca mai bine incerc initial cu lac normal sa vad cum se comporta.

 

@B-490-RZV - o sa incerc, multumesc pentru sfat. Sonax parca se gaseste si in supermarket-uri, nu? sper sa nu vorbesc prostii...

 

Mai pun un rand de poze, am schimbat si pasla de pe capota, cred ca pe cea veche a pus cineva jetul si se stransese:

 

.............

post-252-0-08933400-1348300799_thumb.jpg

post-252-0-86094800-1348300812_thumb.jpg

post-252-0-69271200-1348300821_thumb.jpg

post-252-0-49664600-1348300918_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

foarte misto a iesit , nu stiu la iarna cum vei face cu spliterele alea dar ...gasesti tu o solutie . Pana la urma e ok sa ai ceva de facut la masina, te tine ocupat , cam asta e cu bmwul , e o pasiune sa o tot gadili , sa-i mai upgradezi ceva .Oricum are prezenta maxima acum . Nu vad ce ai mai putea sa-i faci, trimurile vin mult mai bine asa , cu argintiu era f strident viavis de culoarea scaunelor .

 

Eu as scchimba schimbatorul , nu sufar modelul ala vechi , comun cu E39, E60 .Mult mai frumos cel de pe E90 facelift , eu l-am schimbat si a meritat 100%

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.