Jump to content

turbina defecta?!


geobeks

Recommended Posts

buna seara ! de 1 luna sant posesor de e46 320 , decembrie 99, nu am avut inainte nic din gama bmw , deci nu cunosc mai nimik despre aceasta masina . Problema mea este urmatoarea : masina trage bine in treptele 1 , 2 , 3 .. adik atat cat ar trebuii sa traga 136 cp in raport cu greutatea masinii,. problema este ca in treapta 4 sau 5 a , adica pe undeva pe la 120 km/h am impresia ca se tureaza prea tare ,adica este destul de sesizabil la auz in interior . Tin sa precizez ca inainte am avut u renault clio symbol 1.5 dci si parca se intindea mai bine la 120km , nu era asa fortat. Tin sa precizez ca atunci cand accelerez pe loc se aude un fluierat tipic de la turbo dar si un alt fluierat mai gros in paralel !! ce parere aveti????????tin sa mai specific ca nu am schimbat inca filtru de motorina si aer .
Link to comment
Share on other sites

se aude cum patineaza si nu pleaca masina o accelerezi si nu pleaca...intelegi?...coboara la masina si incearca sa faci asa...daca pleaca cu a 4-a dupa loc fara sa scartaie ceva inseamna ca nu e ambreiajul...si doar altceva:D poate turbina e pe duca, e obosita,,,
Link to comment
Share on other sites

se aude cum patineaza si nu pleaca masina o accelerezi si nu pleaca...intelegi?...coboara la masina si incearca sa faci asa...daca pleaca cu a 4-a dupa loc fara sa scartaie ceva inseamna ca nu e ambreiajul...si doar altceva:D poate turbina e pe duca, e obosita,,,

k, chiar sant curios , merg acum si revin . mersi de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

se aude cum patineaza si nu pleaca masina o accelerezi si nu pleaca...intelegi?...coboara la masina si incearca sa faci asa...daca pleaca cu a 4-a dupa loc fara sa scartaie ceva inseamna ca nu e ambreiajul...si doar altceva:D poate turbina e pe duca, e obosita,,,

am revenit dupa proba , deci masina pleaca fara probleme cu a 4 a . Ma gandesc ca poate nu o fi chiar turbina , nu da fum deloc alb , nu se aud paletii ... nustiu ce sa zic , dar pe langa suieratul de turbo normal se mai aude un suierat ...

 

ce parere aveti , pe tester iese problema , daca ar fi turbina , vreau sa meg maine sa o pun pe tester dupa ce i schimb filtru de aer si motorina pe care nu le am schimbat de cand am adus o 40 zile ..

Link to comment
Share on other sites

daca zici ca n-ai mai avut bmw, poate doar ti se pare ca merge bine in treptele 1-2-3....poate ai ceva furtune de vacuum spart, filtrul de aer inbacsit, suieratul poate fi si de la fulii, egr coclit, etc. eu de exemplu la 3200ture am 120km/h intr-a patra. nush la ce te referi tu ca se prea tureaza. se tureaza motorul da nu ia demaraj? joaca-te cu pedala intr-a patra, baga talpa - las-o - baga talpa si vezi daca se tureaza fara sa ia demaraj. daca face figuri, discul ii pe duca.
Link to comment
Share on other sites

Hmmm daca da fum albastru pe esapament inseamna ca a luat-o pe ulei adica turbina muci, daca urca in ture fara probleme dar nu creste viteza ambreiajul muci, daca trepideaza la rece si sa zicem nu trece de 130 la ora si zavcneste debitmetrul muci, acum vezi si tu cam ce face..hac parerea mea

Apropos nu se aprinde nimic in bord?

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

daca zici ca n-ai mai avut bmw, poate doar ti se pare ca merge bine in treptele 1-2-3....poate ai ceva furtune de vacuum spart, filtrul de aer inbacsit, suieratul poate fi si de la fulii, egr coclit, etc. eu de exemplu la 3200ture am 120km/h intr-a patra. nush la ce te referi tu ca se prea tureaza. se tureaza motorul da nu ia demaraj? joaca-te cu pedala intr-a patra, baga talpa - las-o - baga talpa si vezi daca se tureaza fara sa ia demaraj. daca face figuri, discul ii pe duca.

maine o sa fac si eu o proba sa vad ce indica turometru la 120km/h . masina creste in viteza , deci nu stacneaza dupa 120km/h , numai ca eu simnt ca nu e in largul ei , din punctu meu de vedere ca sofer o simnt strangulata cumva , adica zgomotul turatie motorului e prea pronuntat , poate asa e normal dar sincer ma asteptam la altceva de la un bmw , mai multa legeritate , sa simnti zgomotul asa pronuntat la viteza mult mai mare...

 

Hmmm daca da fum albastru pe esapament inseamna ca a luat-o pe ulei adica turbina muci, daca urca in ture fara probleme dar nu creste viteza ambreiajul muci, daca trepideaza la rece si sa zicem nu trece de 130 la ora si zavcneste debitmetrul muci, acum vezi si tu cam ce face..hac parerea mea

Apropos nu se aprinde nimic in bord?

nu are nimik aprins in bord . multumesc pentru raspunsuri. o sa merg maine la tester sa vedem pareri..

Link to comment
Share on other sites

maine o sa fac si eu o proba sa vad ce indica turometru la 120km/h . masina creste in viteza , deci nu stacneaza dupa 120km/h , numai ca eu simnt ca nu e in largul ei , din punctu meu de vedere ca sofer o simnt strangulata cumva , adica zgomotul turatie motorului e prea pronuntat , poate asa e normal dar sincer ma asteptam la altceva de la un bmw , mai multa legeritate , sa simnti zgomotul asa pronuntat la viteza mult mai mare...

 

Prima data verifica furtunasele vaccum (3 si 4 din link) apoi electrovalva EGR 1. http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/1999/november/browse/engine/vacuum_control_agr/

 

La pasul 2: tot traseul de furtunase vaccum din link si apoi electrovalva Turbo (are rolul de a trage tija actuatorului turbinei)1 . http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/1999/november/browse/engine/vacum_control_engine_turbo_charger/

Link to comment
Share on other sites

Prima data verifica furtunasele vaccum (3 si 4 din link) apoi electrovalva EGR 1. http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/1999/november/browse/engine/vacuum_control_agr/

 

La pasul 2: tot traseul de furtunase vaccum din link si apoi electrovalva Turbo (are rolul de a trage tija actuatorului turbinei)1 . http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/1999/november/browse/engine/vacum_control_engine_turbo_charger/

da o sa verific maine ce mi ai dat tu ,apoi o sa postez , multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am luat in consideratie faptul ca masina este destul de veche , si nu m a asteptam sa fie vre un r8 , dar am condus ceva masini inainte chir si mai vechi de an si parca se comportau mult mai bine . Nu vreau sa accept ca un renault symbol dci fie el si din 2007 poate fi mai confortabil la drum fata de o marca premium cum este bmw. Chiar daca masina este dec 99 arata de 9 interior /exterior , m a uitam si pe la motor (optic) pare a fi de 2- 3ani , foarte bine intretinut , masina are un singur propietar pe carte in germania , tocmai de asta a si avea ceva pretentii de la ea .
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu cu cartea masinii nu mai apare numai ultimul proprietar , nu mai apar toti din cate stiu eu

 

sa nu ma intelegi gresit si eu am tot un e46 320d din decembrie 99 ios multumit cum merge , cel mai bine sa iti dai seama daca ii ceva in neregula cu masina ar fi daca mergi cu una identica , ca si model

Edited by CristiRR
Link to comment
Share on other sites

salut baieti! astazi am fost cu masina pe tester . Dezamagire totala , mi a dat eroare la pompa de injectie , ceva de genu intreruperi ....ave ti idee care ar fi cauza care a generat treaba sta , din ce motive se strica , se poate reconditiona???/

 

Cel care ti-a facut diagnoza ti-a spus daca este partea mecanica sau electronica? In general pica electronica dar mai stii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.