Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

nu ai inteles pana acum, ca exista perioade ale anului cand pica masina in draci? eh, acum e perioada ta, la mine a fost la inceputul anului, la vlad la fel, la florin numai zic, la (cine pana mea?!?), acum e si a ta...asta e nu ai ce sa faci...stai calm, ca, cu ajutorul nostru o sa treci peste aceasta perioada neagra... :blink: Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

capul de bara pica pt ca l-am verificat, joc in roata nu are (am verificat) - deci nu cred ca pivotii sunt cei vinovati, mai trebe sa incerc bieleta antirului si daca nu e nici aia ma bag in amortizor si daca tot mai face ii dau foc ca m-am saturat!
Link to comment
Share on other sites

pai daca e pt piese de ce vama????? cred ca e vorba de pret acolo si transport si in cazul asta mai bine iei una de aici, una cu care vin "italienii" sau "spaniolii" si pe care o vand cand pleaca. treaba e sa-ti cunosti interesul si sa nu-ti imaginezi ca vei gasi una cu dotari multe.

sa mergi, sa cauti, sa cumperi, sa iei numere provizorii si sa vi cu una nu merita decat daca iei una super si asta e scumpa.

Link to comment
Share on other sites

in legislatia romana nu exista notiunea de "masina pentru piese". si daca ar exista, oricum si-ar aduce toti smecherasii ca sa le inmatriculeze "naspa" (nu ca acum n-ar face-o, dar putin mai greu).

 

vama oricum platesti la orice piesa, caroserie, geam, roata, motor etc.

 

o solutie ar fi sa-ti gasesti o platforma (tir etc) cu care sa-ti aduci o caroserie, care e incadrata separat, in doua forme:

 

- caroserie simpla, asta insemnind ca nu are motor, punti, geamuri, interior; vama este 6 milioane lei.

- caroserie mai putin simpla, asta insemnind ca nu are motor si, in functie de spaga, poate avea in rest totul; vama este, daca tin bine minte, 9 milioane lei.

 

nu stiu cit e vama la motor separat, dar pentru a inchiria o platforma pentru asa ceva te costa minim 1000 E.

Link to comment
Share on other sites

e cam scump sa-ti aduci o masina de la Nemtzia si sa o recarosezi aici....e destul de complicat si nu te apuci sa faci acest lucru decat daca masina ta este intr-un grad avansat de deteriorare.....nick si-a recarosat masina, asa ca intreaba-l pe el care au fost pasii pe care i-a urmat...
Link to comment
Share on other sites

Nu este intr-un stadiu grav de deteriorare, dar am vazut cu 350Euro un ursulet 318i din '89 impecabil in Germania si ma gandeam ca merita sa o am pt piese, mai ales ca dupa cate am zis mai sus bate ceva pe dreapta si habar n-am ce este, mai imi trebuie si un torpedou, un set de tobe, aparatori de noroi si ... cam atat!
Link to comment
Share on other sites

cel mai adevarat mod de a aduce o masina pentru piese din afara, fara sa platesti vama la nimic ,este sa ti-o aduca proprietarul in tara sau cineva de origine ,sa ti-o lase fara numere ,fara acte sa isi ia numerele la pachet impreuna cu actele si pe urma cind ajunge in tara respectiva unde e inmatriculata masina sa o radieze si astfel nu platesti mai nimic.
Link to comment
Share on other sites

PIESE?

pai si de ce nu vrei sa-ti iei piese noi? daca ai timp o sa-ti aduc eu ( la bani buni ). o masina veche, pe langa ca e veche mai trebuie sa ai si unde sa o pui.

vedeti la ANUNTURI !

Link to comment
Share on other sites

Cine nu ar vrea asha ceva?

 

Haideti mai bine sa ne interesam pe la vama si mergem si le aducem singuri din germania. Venim pana in ungaria si acolo dam motorul jos si o urcam pe platforma.

 

O fii greu de dat motorul jos de pe mashina in ungaria pe marginea drumului si adusa pe platforma in romania?

Link to comment
Share on other sites

O fii greu de dat  motorul jos de pe mashina in ungaria pe marginea drumului si adusa pe platforma in romania?
Sper ca glumesti. Daca nu, ideea asta este, vorba celor de la Catavencu, din putul gandirii... :blink: In principiu, iti trebuie minim patru oameni (destul de solizi), ca sa poti ridica motorul. Trebuie probabil sa lucreze toti dupa un plan, minim 3 ore, ca sa desfaca motorul fara a strica ceva. Aproape sigur o sa te intrebe Politia de sanatate si tot atat de probabil vor urma niste amenzi severe (sigur incalci ceva legi, indirect daca nu direct, cand scoti motorul de pe o masina undeva in drumul public). Aproape la fel de sigur va aparea un articol despre mareata voastra fapta, fie in ziare, fie chiar la TV (pentru ca, sa recunoastem, este ceva demn de breaking news).

Haideti, serios, sa incetam cu romanismele.

Link to comment
Share on other sites

ve_,

 

sint total de acord cu ce a spus FiveThreeFive, si o sa adaug aici considerentele legale. daca ai cumparat o masina in germania, pe numele tau, ai urmatoarele optiuni:

 

- daca iesi cu ea din germania _pe roti_, asta inseamna ca intri in urmatoarea tara pe roti. nu poti iesi din acea tara (austria etc) decit numai _pe roti_, sau mai bine zis, cu masina intreaga. la fel in ungaria sau bulgaria sau pe unde vrei sa vii, nu poti dezmembra masina pe drum si declara ca aduci doar o caroserie, ca sa scapi de vama.

 

- o dezmembrezi _in germania_, nu stiu care sint formalitatile legale dar tu trebuie sa ai acte _pe caroserie_ si nu pe masina. deduc ca ar trebui sa o dezmembreze vinzatorul. o sui pe platforma, tranzitezi toate tarile, ajungi in romania si ai _o caroserie_ la care platesti vama si faci alte formalitati (recarosare etc).

 

de unde stiu ? e simplu, un prieten a plecat in germania orbeste sa-si aduca un e30 pentru recarosare... fara sa se intereseze. a venit pina la arad unde i s-a explicat ca vama este 3500 eur (pentru toata masina) si ca nu o poate dezmembra decit in tara de unde a cumparat-o. a mers mai departe si a incercat sa intre pe la giurgiu, aceeasi poveste. masina a fost oprita acolo in vama pina cind va veni cu banii respectivi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.