Jump to content

Seria 3 E30


Nick

Recommended Posts

are cineva din bucuresti 4 roti bune de e30 pe care sa fie dispus sa le imprumute pentru niste teste ?

 

pe scurt, am niste vibratii ingrozitoare in masina la anumite viteze, si deja am eliminat aproape toate cauzele posibile, raminind rotile. as vrea sa fac citeva teste cu alte roti, care sint cunoscute a fi bune. fara distantiere.

 

multumesc

22353[/snapback]

 

un prieten de al meu a avut aceeasi problema. avea jante de tabla si si-a cumparat jante de aliaj, dar fara sa cumpere si prezoane speciale pt jante de aliaj.

tu ce fel de prezoane ai? :blink:

Link to comment
Share on other sites

am prezoanele stock de bmw... pentru tabla. jantele mele au locasul pentru prezoane foarte adinc, si merg prezoanele scurte.

 

nu reusesc sa ma prind cu ce ar afecta asta... cert e ca prezoanele pentru aliaj/aluminiu sint mai lungi, si chiar n-am cum sa le infig acolo.

Link to comment
Share on other sites

am prezoanele stock de bmw... pentru tabla. jantele mele au locasul pentru prezoane foarte adinc, si merg prezoanele scurte.

 

nu reusesc sa ma prind cu ce ar afecta asta... cert e ca prezoanele pentru aliaj/aluminiu sint mai lungi, si chiar n-am cum sa le infig acolo.

22422[/snapback]

 

 

 

pai eu de exemplu am niste prezoane speciale -- bmw stock -- pt jante de aliaj

sunt diferite de cele normale. partea de ghidare este conica si asta ar fi diferenta :blink:

Link to comment
Share on other sites

de prezoane pt jante de tabla s-ar mai gasi, dar pt jante de aliaj nu vrea nimeni sa dea si daca are!!!

 

Intrebare: cine stie unde gasesc cablu pt claxon. Cand am luat masinanu avea claxon si acu cand i-am produs unul nu prea stiu pe unde sa-l bag!!!

PLEASE HELP

Link to comment
Share on other sites

am schimbat eu diferential de 316 m40 cu un alt diferential de 316 m40 si sunt diferite.

rapoartele sunt altele, la 5000rpm cu a 5-a aveam 160 km\h, acum am 4500rpm.

22973[/snapback]

nu ma ajuta cu nimic chestia asta

nu exista diferential de 316 sau 318.

diferentialele au o tablita prinsa de unul dintre suuburile de strangere; daca o cureti de rugina ai sa vezi ca pe ea este scris un cod format din litere si cifre;

astfel poti spune ce fel de diferential este

mai exact poate fi: 4.45 ; 4.27 ; 4.10 ; 3.91 ; 3.73 ; 3.64 ; 3.46 ; 3.23 ; 3.25 ; 3.15 ; 2.93 ; 2.79

cu un diferential 4.45 vei avea rapoarte foarte scurte,demaraj foarte puternic dar vei avea o viteza finala mica si vei constata turatie foarte mare

cu cel de 2.79 va fi exact opusul ( depinde de puterea motorului)

eu am motor de 2.5l,cutie de pe un 320 si diferential de 4.10 luat de pe un 318; la 100km/ora am 3200 ture iar viteza maxima 210km/ora laturatie maxima ,adica 6400

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca sunt diferente. Adica alex are pe 323 l-jetronic rapoartele pe care le am si eu pe 525, diferite de ce are (cine pana mea?!?) pe 320 motronic. Ma insel?

22964[/snapback]

depinde si ce diferentiale aveti... :blink:

Link to comment
Share on other sites

stie cineva rapoartele la cutia de viteze de la 2.5l motronic 1 si 2.0l

e vreo diferenta intre ele???

22956[/snapback]

 

Ori ai pus problema gresit ori a deraiat discutia. Te intereseaza rapoartele cutiei (tr1 tr2 etc) sau raportul diferentialului?

Raspunsul meu se referea la cutiile de viteza. Cel putin unul din diferentialele celor trei masini enumerate au fost schimbate, dar cutiile sunt stock.

Edited by TiL
Link to comment
Share on other sites

Ori ai pus problema gresit ori a deraiat discutia. Te intereseaza rapoartele cutiei (tr1 tr2 etc) sau raportul diferentialului?

Raspunsul meu se referea la cutiile de viteza.

22983[/snapback]

paiai zis ca ai aceleasi rapoarte cu cineva

dar ai si acelasi diferential ca el?

Link to comment
Share on other sites

eu ma refer lafaptul ca trebuie sa ai acelasi diferential cu respectivul ca sa poti compara rapoartele

cel putin asa mi se pare mie normal

nu???

poti sa ma contrazici daca crezi altfel

eu doar intreb si presupun pentru ca nu stiu sigur

Link to comment
Share on other sites

de fapt pe mine ma interesau rapoartele la cutia de 2.5l si 2.0l sa stiu daca e o diferenta ;as vrea sa stiu cu exactitate fiecare treapta in parte ; la cutia de 2.5l am gasit eu ceva dar la cea de 2.0 nu am gasit nimic si de aceea ma gandesc poate or fi la fel (???)
Link to comment
Share on other sites

In principiu cutiile difera doar de la 4cyl la 6cyl.

Cutia de 1.6 si 1.8 e aceeasi, cutia de 2.0,2.3(?),2.5 e la fel. Restul tine de diferential.

23007[/snapback]

asa cred si eu dar nu eram sigur si de aceea am mai cerut pareri

Link to comment
Share on other sites

diferentele sunt in diferential

la cutie sunt minore

23050[/snapback]

[/quote\]

Rapoartele dintr-o cutie alpina nu sunt chiar la fel nu se asemana deloc cu un raport de zf'u sa zicem .......Cat despre diferentiale ....daca ai o cutie lunga de obicei se pun grupuri scurte .......iar pt cutii scurte se pun grupuri lungi....sper sa fiu inteles ce am vrut sa zic.............

Link to comment
Share on other sites

Guest NSL_BIX

[/quote\]

Rapoartele dintr-o cutie alpina nu sunt chiar la fel nu se asemana deloc cu un raport de zf'u sa zicem .......Cat despre diferentiale ....daca ai o cutie lunga de obicei se pun grupuri scurte .......iar pt cutii scurte se pun grupuri lungi....sper sa fiu inteles ce am vrut sa zic.............

23060[/snapback]

 

 

nu despre cutiile alpina, si nici despre cele zf nu vb. ci despre cutiile normale

Cred c-ai inteles gresit imi pare rau (injtelegi ce zic!)

Link to comment
Share on other sites

diferentele sunt in diferential

la cutie sunt minore

23050[/snapback]

[/quote\]

Rapoartele dintr-o cutie alpina nu sunt chiar la fel nu se asemana deloc cu un raport de zf'u sa zicem .......Cat despre diferentiale ....daca ai o cutie lunga de obicei se pun grupuri scurte .......iar pt cutii scurte se pun grupuri lungi....sper sa fiu inteles ce am vrut sa zic.............

23060[/snapback]

stiu despre alpina

intrebarea era de cutiile normale

Link to comment
Share on other sites

mai fratilor....hai sa va dati si voi cu parerea...masina mea merge mai bine ca niciodata, decand i-am montat sonda lambda, trage superb, motorul merge perfect, nu tremura, nu sughita, merge superb...la noxe iese impecabil....DAR....consuma mult rau....dc????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.