Jump to content

Consum 335i


Silviu1980

Recommended Posts

335i cu 2 turbine are 14.4 consum urban dat de producator.

 

 

335i cu o singura turbina, twinscroll, are 12.0L/100km consum dat de prod. pt manuala si 11.8 pt automata.

 

 

in cazul 325i de 2.5L vs 325i de 3.0L, dif de consum e tot asa, cu vreo 2.5L/100km mai mica in favoarea celui de 3L.

 

Asa ca sa nu va mire daca auziti pe cineva cu 335i / 2010 / automatic, ca merge cu 13.5 urban ;)

 

IAR 335i F30 are 10.2/5.5/7.2 l/100km urban/extra-urban/combined date de producator :)

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar ai dat niste cunsumuri SF.

Consum facut la pompa, nu OBC:

Eu cu 525i/E60/218CP in Bucuresti sub 19% nu am scos. La drum intins 120-140 relativ constant 9,5 -10% (si tu scoti 10,5% pe dealurile dinaintea Wienei?).

330Ci Bucuresti 20%, afara 12% ( cum o scoate un coleg cu 328ci 13% in Bucuresti??)...

318Ci Bucuresti 13% afara 8%...

Asa pot afirma si eu cu mana pe inima ca M5 E34 340CP consuma in Bucuresti 17%.... dar acum 14 ani cand nu-mi dadea tata bani de benzina si eram strans cu banii; schimbat viteza pana in 1500 rpm chiar atat consuma M5 dar mers normal lua 25% si sportiv de la 30%, deci M5 e34 - 25%+

Ar mai exista si varianta ca benzina sa fie mai buna in west si de aceea sa fie si consumul ceva mai bun la tine...desi nu prea cred.

 

Acum de ce sa mint, o am mica. As fi vrut si eu sa fie 20-25, hai macar 19 ca tine, dar daca e de 16 ce sa fac n-am cum sa mint. Ma descurc si eu cu ce am :D . Poate doar sa-mi iau M5 sa-mi mai creasca si mie.

 

http://media.share.ovi.com/m1/s/2592/18a3fb4287584de8b57cfc26c62ca9cb.jpg

 

Mai are rost sa-ti mai zic :

 

e39 530d - vreo 8-9 consum mediu pe 150.000 km. N-a sarit in viata lui de 10 l /100 km.

e36 325coupe - tot asa vreo 8-9 media pe 50.000 km

e39 528 - 8.2-8.4 pe 30.000 km

Toate cam 60% autostrada - 40 % urban

 

Stii ce e mai tragic : pe spritzmonitor cam astea sunt consumurile la masinile de mai sus( sute de useri si consum inregistrat ). Ma duc regulat la intalniri BMW aici in Olanda si toti sunt in media asta.

Doar pe forumul asta orice 316 consuma minim 15.:poke:

 

Nici daca merg asa nu sar de 17l /100 km

http://www.youtube.com/watch?v=9Nmvn_XL-Eo

 

P.S. Uita-te la consumul instantaneu ca nu e de speriat nici macar in ture mari. La mers normal nu sare de 1800-2000 ture de unde sa consume 25%. Poate ar fi cazul sa mai incercati si cutii automate , cel putin la motoare mari fac diferenta in sensul ca sunt setate sa mearga la consum (gen a-6-a la 60 la ora si schimbat la 1300-1500 ture)

Link to comment
Share on other sites

DSF - degeaba te bati tu cu pumnul in piept ca tu ai dreptate si restul abereaza, eu te cred ca scoti consumul ala la traficul din Olanda si limitele de viteza de acolo, te-ai pus pe a 2a banda si mergi in coloana cu restul cu 120km/h sau mai incet dimineata si dupa-amiaza(ma enerva la maxim la 16-17 sa ies din Amsterdam catre Utrecht), iar in Amsterdam de exemplu e aglomerat insa se merge in acelasi ritm de viteza, adica incet, nu se accelereaza intre semafoare ca mai apoi sa se opreasca brusc la urmatorul, cum se cam circula la noi, am stat o vreme pe acolo si stiu cum este, cam la fel este si aici doar ca limitele sunt mai mari si mai multi bizoni in trafic, dar totusi in RO unde nu ai autostrazi si trebuie sa faci mereu depasiri, sau poti sa stai in fundul unui tir tot drumul, situatia este un pic mai nuantata, de unde si consumurile care poate sunt uneori exagerate, nu neaparat intentionat ci poate doar calculate pe distante mai mici, dar nu atat de mult. Oricum in final consumul depinde foarte mult de starea masinii, de drumurile parcurse si bineinteles de sofer de unde si discutia interminabila pe subiectul asta. Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

335i cu 2 turbine are 14.4 consum urban dat de producator.

 

 

335i cu o singura turbina, twinscroll, are 12.0L/100km consum dat de prod. pt manuala si 11.8 pt automata.

 

 

in cazul 325i de 2.5L vs 325i de 3.0L, dif de consum e tot asa, cu vreo 2.5L/100km mai mica in favoarea celui de 3L.

 

Asa ca sa nu va mire daca auziti pe cineva cu 335i / 2010 / automatic, ca merge cu 13.5 urban ;)

 

IAR 335i F30 are 10.2/5.5/7.2 l/100km urban/extra-urban/combined date de producator :)

aceste teste realizate de producatori pentru consum sunt niste teste standardizate, cu plecari line de pe loc ( 0-50km/h in 20 sec) mers foarte mult constant la 50km/h... ceea ce in multe orase este imposibil, mai ales in bucuresti.

Plus ca ei testeaza masinile cu motorul la temperatura optima de functionare, neincarcata, la o temperatura buna... etc.

Lucruri imposibile de realizat in oras.

Cu alte cuvinte ceva ideal :logik:

Link to comment
Share on other sites

orasele sunt mai aglomerate afara. Diferenta e ca se circula civilizat. Daca mai aud de Bucuresti miezul aglomeratiei, va invit sa mergeti regulat la diverse ore in orice oras de peste 100k locuitori din Vest.

Avand in vedere ca sunt cam de 2 ori mai multe masini /mia de locuitori si ca in orase nu exista autostrazi, va rog sa imi explicati cat de aglomerat e Bucurestiul...

In Trier, oras cu 100k locuitori, suprafata cam cat Brasov, viteza medie oficiala era de 17 km/h, acolo se calcula oficial si se faceau statistici oficiale cu trafic.

 

 

Mie imi plac astia de pe aici de pe forum care se dau cu caramida in piept de cat de aglomerat e bucurestiul si cum stau bara la bara non-stop, prind semaforul de 4 ori, dar in timpul asta scriu "consum mers sportiv 18" . PAi un 335i ajunge la suta in 6 sec si ceva probabil, in a doua sare de 100 km/h.. pai vreau si eu sa aflu cum e pana la urma si cum se merge sportiv bara la bara..

Cat despre ce se raporteaza pe spritmonitor, aveam consum fix cat era raportat acolo la masina mea, adica o medie mixt de 10.5, cam cat aveau si restul.

Aveam perioade cand era poate 10.2, poate 11.3, dar pe acolo se invartea per total.

In Romania am deja multi km facuti si pot spune ca e o singura diferenta, la consumul in orasul meu, mai specific tulcea, iarna pentru ca fac drumuri de cate 2 km cu pauze intre ele, si merg cu motorul rece non-stop. Practic abia trece de zona albastra, daca trece, si opresc.

 

Din cauza asta consuma o groaza. In Bucuresti iarna consuma mult mai putin decat in Tulcea, un consum normal de 14-15%, ca in bucuresti nu merg cate 2 km..

Dar asta e un caz particular la mine, si e normal.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu: 325ci e46, consumul la pompa a fost mai mereu in jurul a 15-15.5l/100km. Cauze; drumuri scurte (<10km), stil de condus (schimbat la 3000rpm minim). Consumul oficial in carte 12,8. Un consum similar pt un 335i mi se pare f bun, tinand cont de performantele masinii.
Link to comment
Share on other sites

@mik15

 

Diferenta dintre Vest si Romania e ca oamenii merg mult mai mult cu masina.

 

Consumul ala trazitoriu si temporar de 15-20 in Bucuresti facut cu motorul neincalzit pe 10 km pur si simplu nu conteaza (asta daca nu faci 3000 km pe an, caz in care discutia despre consum e hilara ). La 30-50k pe an nici nu apuci sa vezi consumul ala pe 3 intersectii.

 

Ex (dus-intors acasa ->munca in Bucuresti)

10km cu consum 10l /100 km = 1 litru benzina =6 RON

10km cu consum 20l/100 km =2 litrii benzina=12 RON

Diferenta 6RON x 20 zile (lucratoare)=120 RON pe luna.

Total benzina=40 litri=240 ron (nici macar un plin).:D

 

Poate sa-mi zica oricine, orice dar daca la un 335 care costa nou vreo 50-60 mii , SH in toate mintile 15-20.000 euro sta cineva in 120 RON (30 Euro) pe luna atunci nu are rost sa mai continuam subiectul. Si e valabil si pentru restul de posesori de BMW.

Nimic nu e gratis in viata, puterea si masina premium costa.

Link to comment
Share on other sites

DSF laso dreq,toti mint si tu ai dreptate..daca oamenii spun ca atat le consuma aia e...daca au o medie de viteza de 19-20 km/h si fac distante scurte ce e asa imposibil?? si te contrazic in privinta trend-ului cu umflatul consumului,in Ro e fix invers,toti mint ce putin le consuma,sa moara ceilalti de ciud.
Link to comment
Share on other sites

DSF laso dreq,toti mint si tu ai dreptate..daca oamenii spun ca atat le consuma aia e...daca au o medie de viteza de 19-20 km/h si fac distante scurte ce e asa imposibil?? si te contrazic in privinta trend-ului cu umflatul consumului,in Ro e fix invers,toti mint ce putin le consuma,sa moara ceilalti de ciud.

 

Sa zicem ca eu sunt retardat , dar ce faci cu aia 90 insi care au raportat consumul pe spritzmonitor, cu loguri exacte pe mii de km etc,etc. Pana una alta pe aici n-am vazut nici macar o poza, doar x sau y care au aflat de la prietenul socrului clientului cu 335 (Vezi prima pagina). Pe cine sa cred ?

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune si adevarate posturile lui DSF. In romania oamenii sunt cu extremele, aia cu 320d care le consuma 5,9% in oras si aia cu 335i si alte motoare mari pe benzina care "consuma minim 37%" in oras domne" ( astia vor sa dea impresia ca au bani si isi permit masina si consumu ).
Link to comment
Share on other sites

Am scris pe paginile anterioare cat imi consuma un 335 pe care l-am folosit cateva luni. Masina cu 15k km la bord, cumparata noua, fara nicio problema. Trimite-i pe aia 90 de pe spritzmonitor la mine sa-mi arate cum le consuma lor in Bucuresti sub 18 ! Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Sunt cativa pe forum cu 335i dar sunt oameni intregi la cap, nu intra in polemica cu tot felu de troli ai internetului cu 320d. Proprietaru spunand cat consuma masina si ei sa sara la gatu lui "ba tu nu auzi ca consuma minim 27%? ce nu intelegi ?"

 

Ca sa vedeti si din ce aluat sunt facuti oamenii, in loc sa se schimbe in bine si sa numai fie ipocriti o sa-mi sara la gat ca ce ai domne cu 320? adica cum?...

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Am scris pe paginile anterioare cat imi consuma un 335 pe care l-am folosit cateva luni. Masina cu 15k km la bord, cumparata noua, fara nicio problema. Trimite-i pe aia 90 de pe spritzmonitor la mine sa-mi arate cum le consuma lor in Bucuresti sub 18 !

 

Pai pariul meu e inca valabil, prin mai ajung in Bucuresti, sper sa vin cu masina si filmam tot :D

 

P.S. Ati ramas datori cu raspunsul la intrebarea "Cum se conduce sportiv in oras aglomerat (cu masini peste 300 cai ) ?"

Link to comment
Share on other sites

De unde atata polemica in jurul intrebarii "cat consuma un 335i?"

Din moment ce oficial are un consum de 14.3 in oras si 6.7 in afara, mai pui 2 litrii peste si alea sunt consumurile minime.

Cat despre maxim - sky's the limit.

 

NU cred ca sunt foarte multi useri care au luat BMW sa scoata consumuri mici.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ...fiecare are dreptate! Paradoxal! DSF merge preponderent pe autostrada si distante mai lungi, zilnic!

Eu, spre exemplu, am 5 km pana la birou. Si, drumurile prin Bucuresti pe care le fac zilnic, sunt relativ scurte. Deci, motorul nu prea apuca sa se incalzeasca. Daca vreti, consumul s-ar putea calcula la ...ora de functionare, nu la suta de km! Pentru ca, cei 5 km, ii pot face si in 25 min!

Asa ca, dupa 500 km, consumul mediu la mine este de 10-11% iarna. Daca merg pe autostrada, la viteza legala (ca si DSF) atunci consumul e de 5,5-6%.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza sa fac niciun pariu si oricum tu ai 545i, masina in care nici in dreapta nu am stat, cu atat mai putin sa o conduc sau sa o am in posesie.

Mie, e92 335i, pe rutele pe care le parcurgeam si la orele la care le parcurgeam, imi consuma in jur de 18, +/- max 0,5 l. Nu e nicio lauda si nicio grandomanie in a declara un astfel de consum. Din contra, oricui cred ca i-ar conveni sa consume 13 in loc de 18, presupun.

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

din ce vad aici doar a lui DSF consuma exact cat scrie la carte, eu cred ca DSF e pilotul de teste...:), eu zic sa faceti pariul cu el cand vine in Mai si sa va plimbati vreo 100km prin Buc la ore normale si vedeti atunci daca scoate 16%...KIP, acum ai ocazia sa stai in dreapta la un 545i :). Eu il cred si pe DSF, al carui consum e ca la carte, dar il cred si pe Sainz, al carui consum e cu peste 4L fata de carte...deci...fiecare are dreptate tinand cont de imprejurari asa ca nu vad de ce e anormal ca 335 sa consume un minim de 14-15% in Buc, dimpotriva...daca stau sa ma gandesc si a mea consuma tot ca la carte, cca 20% in oras, asa ca nu mint nici cartile...mereu :) Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Culmea e ca si 320d-ul imi consuma tot ca lui sainz, deci peste consumul dat de carte.

 

In fine, consumurile pe care le-am dat eu aici sunt cele pe care le-am inregistrat eu. Ca sunt mari, ca sunt mici, astea sunt si nici nu ma laud dar nici nu ma plang.

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot motor 2.0 diesel 163 cai, iar in Bucuresti fac numai distante scurte, pana la munca, acasa, diferite drumuri, masina nu apuca sa se incalzeasca bine, iar dimineata pana la servici fac cam 40 de minute, si nu sunt mai mult de 15 km. Consumul la masina este de 11/12 l acuma iarna. Multi ma intreaba ca de ce asa mult? ca "stiu" ei ca motorul de 2.0 diesel nu trebuie sa sara in oras de maxim 7/8 l....si tot asa. Plus ca vecinul meu are un gti de 2.0, in oras sub 15/16 la suta nu a vazut niciodata.
Link to comment
Share on other sites

una este 16, alta este 18-20 % la un motor de 2-3l acolo. Si asta raportat ca tipic si normal si toate consuma asa...

 

 

Si vreau sa aud si eu cum e cu mersul ala sportiv in super metropola Bucuresti, nodul aglomeratiei din Europa se pare, cu conditii nemaintalnite in nici un alt oras european.. :)

PAi ori e mare trafic si aglomeratie si faci 5 km in 25 min cum spune sainz , ori e liber si poti conduce sportiv...

 

Uite sainz a dat ture la Nurburgring, stie ceva, poate incearca el sa mearga sportiv pana la munca si ne zice o medie, ca astia cu 335i mers sportiv in marele trafic din Bucuresti nu vor sa ne explice..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.