Jump to content

Consum 335i


Silviu1980

Recommended Posts

Uite, nu stiu exact ce imi arata indicatorul din bord (temp lichid de racire sau temp ulei) - ma voi documenta. Cert este ca variaza mult si in nici un caz nu sta la 90 gr. Vara urca si la 120 gr. Si asta e normal din ce am citit.

In niciun caz nu este vorba de lichidul de racire, acesta sta undeva in jurul valorii de 90 de grade.

Apa fierbe la 100grade, dar in combinatie cu antigelul punctul ei de fierbere mai creste putin.

Deci lichid de racine NU 8)

Link to comment
Share on other sites

In niciun caz nu este vorba de lichidul de racire, acesta sta undeva in jurul valorii de 90 de grade.

Apa fierbe la 100grade, dar in combinatie cu antigelul punctul ei de fierbere mai creste putin.

Deci lichid de racine NU 8)

 

Apa in ibric fierbe la 100 de grade nu intr-o instalatie sub presiune..

Link to comment
Share on other sites

@B-490-RZV

 

Eu am zis de mai multe ori ca asta e consum mixt cu 50-70 % autostrada (asta nu insemana ca nu ai blocaje de trafic unde mergi bara la bara timp de 1 ora).

E cam greu sa faci 4000 km doar in oras (doar taximetrist sa fii) ca sa faci medie doar urban. Ce conteaza in general e mixt-ul si Journey computer-ul de pe BMW arata destul de clar. Dar de la 11.8 la 25% e prea mare diferenta si nu cred pana nu vad dovezi. ( Nu mai zic ca seria 3 e mai usoara si motorul e mai mic la 335i )

 

Ce mi se pare mie ciudat e ca pe tot topicul asta sunt singurul care a pus poze cu consumul real.

De ce nu vin cei cu 20-30 % in oras cu poze , ca sa putem discuta constructiv si despre medie, consum, durata pe care s-a facut media, etc.

 

P.S. Daca spuneam din prima ca am consum 35% banuiesc ca ma credea toata lumea conform deductiei : BMW -> consum mare, motor de 4.4 V8 -> consum si mai mare , condus "sportiv" -> consum enorm x2 :D

Link to comment
Share on other sites

DSF ai viteza medie aproape 62kmh in aia 4000km. Daca mergi doar in Bucuresti mi-e greu sa cred ca depasesti o viteza medie de 27-30kmh.

eu am o medie de 36km/h pe ultimii 5000km, media e facuta 80% extraurban...

gandeste-te cat stai la semafor si asa mai departe...

Edited by Costi9b
Link to comment
Share on other sites

Dsf,nimeni nu a zis ca 545i manaca 25% mixt,insa tu pretinzi ca 528i consuma mai putin ca un 318i,cat un 320d si pretinzi ca in vest se scot consumuri mai mari ca la noi in ro,ceea ce este total gresit,apoi ne scoti ochii cu consumuri de 11-12% la 545i insa cu vit. medii de 60km/h.

 

Sincer,nu am poze facute la Cb,nu ma intereseaza atat de mult consumul,te asigur ca daca as incerca sa scot vit.medie de 60 si ceva km/h (urban+ex.urban dar pe autostrada) as avea sub 10% asta cu x6.

 

Fiecare intelege ce vrea prin cat consuma,ce inseamna oras,etc.Logic ca vei scoate mai putin daca tai Buc de la S la N cu motorul clad (efectiv de unde sunt amplaste semnele) decat unul care pleaca de la periferie spre centru cu motorul rece.

Link to comment
Share on other sites

Kilometraj Data Pret/litru Pret total Nr litri alim Distanta parcursa Consum

112156 11.09.2011 5.51 326 RON 59,17 427km 13.6l/100km

112583 04.10.2011 5.57 300 RON 53.85 345km 15.2l/100km

 

Nu stiu de ce, doar astea 2 insemnari le mai am..aveam vreo 10.

Consumul de 13.6l/100km a fost obtinut ca urmare a parcurgerii unui total de cca 120km extraurban, consumul de 15.2l/100km a fost obtinut in regim urban 100%. Cu 55-60l la alimentare am facut foarte rar 400km, mers 100% urban.

 

Masina: 325ci E46

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Pai vorbim de consum in oras aici..

Ce are Bucurestiul si nu are nici un oras din lumea asta ?

Hai sa mai intrebam ceva. Care din voi a schimbat vreodata sondele lambda la masina.. mai mult de 160k km nu duce nici una...

 

Daca ai BMW benzinar cu peste 160k km, poti pune paric ca cel putin 1l-2 de la consum de acolo sunt. ..

 

 

cati au schimbat termostatele, care sunt punctul slab la orice BMW de pe lumea asta... ?

1l mai vine si de acolo, iarna mult mai mult.. ...

 

Si uite asa ajungem iincet incet la radacina...

 

 

 

 

 

Toti ziceau 525i consuma de la 17% in sus in oras, 17 era minimde minim... cand mie imi consuma 14-15 % in Bucuresti. Cu 2l mai mult decat ce e dat in carte de producator.. adica rezonabil, vand in vedere ca si vreo 18 ani..

 

Ce e drept eu nu merg sportiv.. :) mai ales cand nu pot sa ma misc fiind bara la bara.. :)...

iar afara.. haleste 9-10%, fie ca sunt in Romania fie Germania, singura diferenta e ca viteza medie extraurbana e dubla in DE.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

dupa topicul asta prevad o serie de anunturi gen "vand 316i/318i/d/320d sau fac schimb cu motor de minim 3.0 BENZINA"... :laugh: , DSF vei fi autorul moral al aceste noi revolutii :)

 

Mai am putin si scriu o carte despre asta :D

 

Fiecare isi cumpara masina in functie de ce are nevoie, unde circula preponderent, spatiu, dotari etc.

Eu unul daca as sta intr-un oras, si as circula preponderent urban nu m-as baga la 335i, sau alte "sugative". Nu din motive de consum, dar si seria 3,5 sunt masini relativ mari greu de parcat ( cel putin aici in Olanda unde deseneaza astia strazi si parcari avand ca model Opel Corsa, dar nici Bucurestiul nu e mai breaz). Nu m-as baga pentru ca m-as oftica grav sa gasesc in fiecare zi cate o zgarietura , o urma de usa etc. Plus ca o masina de peste 200-250 cai se conduce aiurea in trafic bara la bara (120 cu a-2-a, etc ).

 

Normal e sa ai o masina mica, ieftina si fasneata de oras de care sa nu te doara daca o gasesti zgariata in fata supermarketului si una de drum lung, vacante, alergat, liniute si ce mai vrea un posesor de 335 ( nu cred ca 2000-3000 euro pentru un Matiz/ Corsa sunt o problema avand in vedere ca 4 gume la 335 costa minim 1000 euro. Bine, se poate si cu "carnita" nemteasca, dar alea sunt exceptii,.... sper). In situatia asta consumul nu mai conteaza la 335i .

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Mai am putin si scriu o carte despre asta :D

 

Fiecare isi cumpara masina in functie de ce are nevoie, unde circula preponderent, spatiu, dotari etc.

Eu unul daca as sta intr-un oras, si as circula preponderent urban nu m-as baga la 335i, sau alte "sugative". Nu din motive de consum, dar si seria 3,5 sunt masini relativ mari greu de parcat ( cel putin aici in Olanda unde deseneaza astia strazi si parcari avand ca model Opel Corsa, dar nici Bucurestiul nu e mai breaz). Nu m-as baga pentru ca m-as oftica grav sa gasesc in fiecare zi cate o zgarietura , o urma de usa etc. Plus ca o masina de peste 200-250 cai se conduce aiurea in trafic bara la bara (120 cu a-2-a, etc ).

 

Normal e sa ai o masina mica, ieftina si fasneata de oras de care sa nu te doara daca o gasesti zgariata in fata supermarketului si una de drum lung, vacante, alergat, liniute si ce mai vrea un posesor de 335 ( nu cred ca 2000-3000 euro pentru un Matiz/ Corsa sunt o problema avand in vedere ca 4 gume la 335 costa minim 1000 euro. Bine, se poate si cu "carnita" nemteasca, dar alea sunt exceptii,.... sper). In situatia asta consumul nu mai conteaza la 335i .

pai ,dar unde mai e prestigiul??am cativa amici care fac misto de mine ca tin BMW-ul in curte si ma dau cu Clio in Bucuresti :) care e o masina absolut corecta pt Bucuresti,garda la sol inalta suspensie moale consum mic,deja si-a luat portia de zgarieturi..Prefer BMW-ul sa il scot cand am de mers afara sau mai ies sambata duminica sa il mai dezmortesc

Link to comment
Share on other sites

pai ,dar unde mai e prestigiul??am cativa amici care fac misto de mine ca tin BMW-ul in curte si ma dau cu Clio in Bucuresti :) care e o masina absolut corecta pt Bucuresti,garda la sol inalta suspensie moale consum mic,deja si-a luat portia de zgarieturi..Prefer BMW-ul sa il scot cand am de mers afara sau mai ies sambata duminica sa il mai dezmortesc

 

corect!

 

avand in vedere ca 545-ul e apropiat de M3 cabrio ca si putere si greutate pot spune:

 

extraurban, mers calm ~100-120 consumul este 10-11

in bucuresti, vara 19, iarna 21

Link to comment
Share on other sites

@DSF: cred ca esti tata lor la condus economic, tu ai mixt 12 si eu am 10 extern la 328i.

La consumul ce-l scoti tu m-as baga si eu la un e39 540i.

 

Adevarul e ca mi-am luat V8 ca sa strang din buci sa scot 12, daca ma interesa consumul sigur nu muream intr-un 535d resoftat . Cand am luat masina ma asteptam la 15-16 media, daca ea vrea sa consume doar 12 ce vrei sa fac.

 

Vezi ca e un pic de mare mica diferenta intre motoarele de pe e39 , e60 (valvetronic, cutia in 6 cu converter lock in toate treptele ). 540i e39 garantat iti consuma 2 litri peste 545/550i, la fel cum si noile motoare de pe F10 sunt mult mai putin gurmande ca cele de pe e60.

 

P.S. da-i un PM lui radusky pentru ca are 550i in Arad parca (deci Romanica) si vezi ce consum are, asa de curiozitate :D

 

DSF, te faci ca nu citesti? Zici ca schimbam masinile?!:laugh:

 

Daca veneai acum vreo 2 luni faceam schimbul. Acum nu mai vreau. Cum sa dau 545i cu "consum" de 316i in Bucuresti pe 320d.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum dsf scoate cu benzinarele consum de carte,uneori chiar mai putin si cu dieselul cu mult peste .

 

Pe bune daca V8-urile erau atat de economice nu se mai chinuiau inginerii sa proiecteze 1.6 turbo,2.0 bi-turbo sa aiba in plan 1.5 3 cilindri turbo,diesel...nu ar mai fi cumparat nimeni asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.