Jump to content

Amplificator Auto.


Recommended Posts

Un bas adevarat ar trebui sa-ti opreasca motorul :hyper:

 

WinISD este unl din softurile de care vorbeam. Nu trebuie sa intelegi nimic din parametrii aia, tu trebuie sa-i treci in program si el iti face un grafic in care iti simuleaza cam cum s-ar auzi in lumea reala.

De asemenea exista posibillitatea sa te joci cu liniile alea (tragi cu mouse-ul de linii) si aplicatia iti simuleaza care sunt cerintele pentru incinta.

Din cate imi aduc aminte, n-ai nevoie decat de vreo 5-6 dintre parametrii aia (sper ca i-ai primit odata cu dif-ul).

 

Avand in vedere ca tu deja ai cutia, doar iti spuneam sa ai grija si la port ca e foarte important. Daca suna bine nu trebuie sa faci nimic, dar daca fluiera atunci ala e de vina.

 

Daca oscileaza turometru, inseamna ca ai un consumator groaznic :laugh:

S-ar putea sa-ti trebuiasca condensator daca o tii tot asa.

Edited by Armadyllo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Poti suna la cei de la TME si sa-i intrebi daca au masca ptr difuzoare de diametrul difuzorului tau. E pacat sa nu-l protejezi pentru ca eu m-am ars din cauza asta cu un subwoofer fara plasa, mi-a intrat manerul de la extinctor in el si l-a facut praf. Tot un Blaupunkt dar cu cutie trapezoidala.

 

http://www.tme.eu/html/RO/_framesymbol/ramka_5630_RO_pelny.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

voi de unde ati luat semnal pt statie? din ambele boxe? eu acum 2, 3 ani cand mi-am pus statia in masina mi-am tras de la o singura boxa firele...

<_<

iar legat de alimentarea statie, +/- direct pe baterie ... nu stiu daca am procedat corect, oricum asa a ramas pana in ziua de azi... dar am grija sa nu raman cu statia conectata peste noapte:)

Link to comment
Share on other sites

voi de unde ati luat semnal pt statie? din ambele boxe? eu acum 2, 3 ani cand mi-am pus statia in masina mi-am tras de la o singura boxa firele...

<_<

iar legat de alimentarea statie, +/- direct pe baterie ... nu stiu daca am procedat corect, oricum asa a ramas pana in ziua de azi... dar am grija sa nu raman cu statia conectata peste noapte:)

 

eu am luat de la 2 cele spate , + toti iau de la baterie , - sunt care iau si de pe caroserie masa dar e mai profi direct de pe baterie mai ales ca e tot in portbagaj , cat despre RMT am tras fir pana la casetofon astfel cand scot cheia se opreste tot , ca aveam intrerupator inainte si l-am uitat de 2 ori aprins si a doua zi am stat cu bateria pe redresor

Link to comment
Share on other sites

hmmmmm poti detalia ... mai exact ? unde ai atasat firul de remote? probabil o sa-l las tot asa dar e mai ok sa-l pun direct pe cheie fara sa fiu nevoit sa-l iau crentul mereu !

 

pai l-am bagat prin gaura de la cotiera si l-am tras pe sub banchete , praguri pana in torpedo , am dat jos torpedoul sa nu atarne firul prin el si l-am legat la mufa care intra in casetofon , trebuie legat la + de la mufa

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, aveam de gand un proiect similar (sub+amp) pentru al meu e39 touring si am intrebat si eu pe cineva mai audiofil ca mine, aveam de gand sa schimb boxele de joase din plafon (aici sunt montate la touring) sau sa replic cutia originala a subwoferului din portbagaj (in dreapta deasupra bateriei) dar prima optiune nu este posibila deoarece am posibilitatea doar de a schimba boxele cu unele originale (alte boxe cu un bass mai pronuntat necesita automat un magnet mai mare iar spatiul necesar nu exista) iar replica dupa cutia originala de subwofer la fel necesita niste spatiu (daca ar fi sa scazi grosimea materialului din spatiul existent in locul ascuns deasupra bateriei, nu ramane mai nimic pentru difuzor), am primit niste sfaturi precum sa elimin cutia si sa montez boxele de joase direct pe capacele care ascund acest spatiu cu o oarecare izolatie, lucru care mi se pare absurd ... probabil o sa vibreze capacul in prostie. Banuiesc ca ramane decat varianta cu un tub/cub de bass autonom, o statie aferenta + condensator si un convertor HI-LOW. Ceva sfaturi ? Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau dar nu stiu cum e la touring deci nus in masura sa dau sfaturi cum sa o faci

 

o parere totusi despre ce vrei sa faci : daca vrei sunet super as alege un HK mai putin subwooferul sau JBL dar nu se mai fabrica cica au dat faliment , la sub pt touring merge si ceva 300 W rms sau mai mult e suficient , ce nu-ti recomand sunt sistemul de la Hertz Dieci am dat 4 mil pe el , nu-s deloc multumit e la fel ca cel stock doar ca nu distorsioneaza la volum maxim , cat despre tweetere nu am mai dat jos jumate de portiera sa le montez le-am dat la un prieten pt unele de VW pe care le-am montat pe spate , iar tweeterele de la hertz sau ars acum 2 sapt , spune ca rezista la 110 W dar nu au rezistat nici la cei 80 W rms de la alpine, ar trebuie sa le trimit boxele cu tot cu tweeterele arse inapoi sa-mi returneze banii si cei de la be-loud tot numai dupa bani umbla cu sfaturi naspha ...

in ziua de azi e bn sa te informezi de 10 ori pe net si sa cumperi 1 data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.