Jump to content

Sfat Achizitie E90 2005 Sau E46 2004?


gabu432

Recommended Posts

Salut!

Sunt nou pe forum si sper in curand sa fiu si posesor BMW. Speta mea: am 8000 de euro pt a cumpara o masina. Nu exista pt mine ford focus, opel astra sau orice altceva de genul pt ca mie (parere strict personala) ca rapot performante/confort/fiabilitate/costuri, BMW mi se pare marca ideala. Ca motor, dupa lungi calcule si dezbateri interioare, m-am hotarat asupra celui 2000 diesel. Dar acum nu stiu ce sa fac si aici am nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi, pareri, orice. Pt acesti bani eu caut un e46 fabricatie sfarsit 2003-2004 (6 trepte)cu pachet M, sa nu fie de la un samsar, sa fie rulat mai mult in Germania decat in Romania, pe scurt sunt pretentios. Pe de alta parte, nu foarte usor, as mai putea sa fac rost de inca 3000 euro pt achizitionarea unui e90 cat de cat si el. Pe autovit am gasit cateva e90-uri in 11-12000 euro chiar frumoase dar e46 cum vreau eu nu prea gasesc. Ca sa ajung si la intrebare, se merita sa trag de bani (imprumut, credit) pt un e90 din primii ani sau sa astept linistit pana apare un e46 cum vreau eu cu 5 ani de generatie in spate? In plus banuiesc ca e90 e si mai scump de intretinut.

Imi cer scuze daca am gresit cu ceva dar e primul meu topic de pe vreun forum in general. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou pe forum si sper in curand sa fiu si posesor BMW. Speta mea: am 8000 de euro pt a cumpara o masina. Nu exista pt mine ford focus, opel astra sau orice altceva de genul pt ca mie (parere strict personala) ca rapot performante/confort/fiabilitate/costuri, BMW mi se pare marca ideala. Ca motor, dupa lungi calcule si dezbateri interioare, m-am hotarat asupra celui 2000 diesel. Dar acum nu stiu ce sa fac si aici am nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi, pareri, orice. Pt acesti bani eu caut un e46 fabricatie sfarsit 2003-2004 (6 trepte)cu pachet M, sa nu fie de la un samsar, sa fie rulat mai mult in Germania decat in Romania, pe scurt sunt pretentios. Pe de alta parte, nu foarte usor, as mai putea sa fac rost de inca 3000 euro pt achizitionarea unui e90 cat de cat si el. Pe autovit am gasit cateva e90-uri in 11-12000 euro chiar frumoase dar e46 cum vreau eu nu prea gasesc. Ca sa ajung si la intrebare, se merita sa trag de bani (imprumut, credit) pt un e90 din primii ani sau sa astept linistit pana apare un e46 cum vreau eu cu 5 ani de generatie in spate? In plus banuiesc ca e90 e si mai scump de intretinut.

Imi cer scuze daca am gresit cu ceva dar e primul meu topic de pe vreun forum in general. Multumesc!

 

eu iti recomand sa astepti.adik sa mai cauti. eu am cautat 2 luni dar nu mai rezistam mult oricum.am avut tot e46 inainte .am gasit la 8000 de euro kt de cat ok.sunt foarte multe care sunt praf si cer 7500-8000

Link to comment
Share on other sites

tu sti cel mai bine care masina se preteaza pt tine e chestie de gusturi /oricum la suma care vrei sa o dai poate e46 sa gasesti dar nu cu atatea pretentii :rolleyes:te vei convinge in viitorul apropiat de lozinca ,,cat dai atat face,, Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

tu sti cel mai bine care masina se preteaza pt tine e chestie de gusturi /oricum la suma care vrei sa o dai poate e46 sa gasesti dar nu cu atatea pretentii :rolleyes:te vei convinge in viitorul apropiat de lozinca ,,cat dai atat face,,

 

eu e46 mai scump de 9000 (sedan) nu prea am vazut. de asta am stabilit 8000. Ca o fi 8500 nu m-ar deranja, dar peste 9000 totusi mi se pare mult pt un e46

Link to comment
Share on other sites

eu e46 mai scump de 9000 (sedan) nu prea am vazut. de asta am stabilit 8000. Ca o fi 8500 nu m-ar deranja, dar peste 9000 totusi mi se pare mult pt un e46

succes iti doresc sa gasesti ce iti doresti /nu stiu preturile la diesel pt ca nu ma interesat niciodata /am benzina dar nu l-as da in 8000 de aceea am spus ,,dar cum toata lumea vorbeste de criza asta poate vei gasi ce iti doresti

Link to comment
Share on other sites

as zice sa incerci sa cauti un e46 2004. nu te arunca sa tragi de bani (adica sa imprumuti), vei face cea mai mare greseala. riscul unei defectiuni la un e46 2004-2005 sau la un e90 2005 e cam acelasi. asa ca daca tu dai toti bani pe masina nu prea e bine. daca nu gasesti in tara cauta si in afara. ai sanse mai mari in afara totusi sa gasesti ceva cum vrei tu. bafta!
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai rabdare ca sa gasesti o masina in mintile ei, mai ales un e46 care poate avea minim 8 ani. Eu am stat 3 luni la cautari pana am gasit ce vroiam si sunt de parere ca e mai bine un e46 dotat si un motor mai maricel, decat un e90 slab dotat si sub-motorizat.
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai rabdare ca sa gasesti o masina in mintile ei, mai ales un e46 care poate avea minim 8 ani. Eu am stat 3 luni la cautari pana am gasit ce vroiam si sunt de parere ca e mai bine un e46 dotat si un motor mai maricel, decat un e90 slab dotat si sub-motorizat.

era vorba de motorul de 1995cmc la ambele modele. Nici E46 cu motorul M47N 150cp, nici E90 cu M47N2 cu 163cp nu sunt sub-motorizate. Eu am avut E90 320d si am fost foarte multumit de el. Ti-as recomanda E90 pentru ca motorul este generatie mai noua, desi la baza e acelasi, plus alte progrese tehnologice care sunt intre E90 si E46. Acum depinde si de gusturi. E46 stiu ca sunt sensibile la articulatii, E90 sunt foarte fiabile la capitolul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai rabdare ca sa gasesti o masina in mintile ei, mai ales un e46 care poate avea minim 8 ani. Eu am stat 3 luni la cautari pana am gasit ce vroiam si sunt de parere ca e mai bine un e46 dotat si un motor mai maricel, decat un e90 slab dotat si sub-motorizat.

 

felicitari pt masina. arata intr-un mare fel. dar ma sperie consumul la o masina ca a ta...e dovedit ca dieselul ti-l cumperi cand faci multi kilometri dar atat timp cat masinile au acelasi pret la cumparare isi cam pierd relevanta aceste calcule. Adica nu gasesc aceeasi masina, cu aceleasi dotari pe benzina mai ieftina decat un diesel. Dar se pare ca tocmai eu deviez de la propiul meu topic :)

Edited by gabu432
Link to comment
Share on other sites

felicitari pt masina. arata intr-un mare fel. dar ma sperie consumul la o masina ca a ta...e dovedit ca dieselul ti-l cumperi cand faci multi kilometri dar atat timp cat masinile au acelasi pret la cumparare isi cam pierd relevanta aceste calcule. Adica nu gasesc aceeasi masina, cu aceleasi dotari pe benzina mai ieftina decat un diesel. Dar se pare ca tocmai eu deviez de la propiul meu topic :)

 

Acum ca e diesel sau benzina tu stii ma bine ce vrei, dar sfatul meu e sa nu te grabesti...

Link to comment
Share on other sites

iti dau un sfat.

cauta ti un bilet la aviaon si vin o in germania si cumparati masina.uita de autovit si de masinila care ti sunt bagate pe gat.

cu banii care ai ai iti cumperi un e 46 indivudual cu navi mare tv etc,plus ca masina v a fi top,km reali.

daca vrei sa te ajut, cu ceva informatii te pot ajuta.

eu acum muncesc in germania in orasul heilbronn.

bafta la cautari

 

iti dau un sfat.

cauta ti un bilet la aviaon si vin o in germania si cumparati masina.uita de autovit si de masinila care ti sunt bagate pe gat.

cu banii care ai ai iti cumperi un e 46 indivudual cu navi mare tv etc,plus ca masina v a fi top,km reali.

daca vrei sa te ajut, cu ceva informatii te pot ajuta.

eu acum muncesc in germania in orasul heilbronn.si aici un e46 bun costa .ce vezi prin targ sunt masinile de aici cu multe sute de mii de km si date la o suta de mii si ceva

bafta la cautari

Link to comment
Share on other sites

iti dau un sfat.

cauta ti un bilet la aviaon si vin o in germania si cumparati masina.uita de autovit si de masinila care ti sunt bagate pe gat.

cu banii care ai ai iti cumperi un e 46 indivudual cu navi mare tv etc,plus ca masina v a fi top,km reali.

daca vrei sa te ajut, cu ceva informatii te pot ajuta.

eu acum muncesc in germania in orasul heilbronn.

bafta la cautari

si individuala aia de top cati km reali are,intreb pt ca nu te cred /coerenta in ce scri (odata spui ca si acolo costa ;odata spui ca gaseste la 8000 ceva de top si individual)ma face sa nu te cred +ca mai stim si noi preturile,,ce e ,,top,, cum spui tu are si pret acolo

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

si individuala aia de top cati km reali are,intreb pt ca nu te cred /coerenta in ce scri (odata spui ca si acolo costa ;odata spui ca gaseste la 8000 ceva de top si individual)ma face sa nu te cred +ca mai stim si noi preturile,,ce e ,,top,, cum spui tu are si pret acolo

nu am zis la 8000 ,si i am spus sa caute pt ca masini sunt destule ,doar trebuie sa aibe rabdare.

treaba cu km ,mergi cu ea la bmw ,dar o masina intretinuta are carte sevice si facturile de la masina.i am arata una asa ca exemplu sa si faca o idee.

eu i am dat doar un sfat,poate sa faca ce vrea pe banii lui.

Link to comment
Share on other sites

eu nu as face credit pentru nici o masina SH...ever, in nici un fel de circumstanta...

 

 

Un leasing pentru una noua, e altceva..

 

Depinde si cati ani ai de gand sa o tii..

Cand o sa tragi linie la intretinere + credit in vreo 5 ani + cat mai scoti pe ea cand o vinzi o sa ti se faca rau...

 

DAE acum la euro e minim 8-9 %, daca faci credit de nevoi personale e mult mai mare.. aia 3000 care ii iei daca ii iei pe 3 ani o sa dai inapoi 4500...

Mai cauta un e46, poate scapi si mai ieftin, baga diferenta in buzunar sau du te cu el in turul europei.. esti mai castigat asa...

Ori mai asteapta cateva luni de zile, acus intra in paine noul seria 3 si automat scad preturile la e90 semnificativ..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Si eu optez pentru masina adusa din afara. Poate cu un avocat bun si putin noroc ocolesti si taxa auto, plus ca nu are km rulati in tara, ceea ce e un lucru foarte important.

 

Cat despre credit, decat sa dai toti banii de pe langa tine plus sa mai ai si o rata in fiecare luna, parerea mea este ca mai bine un E46 cu banii jos si macar poti dormi linistit. Instabilitatea financiara este prea mare ca sa te inhami la un credit, mai ales pentru o masina... Aia 3000 eur luati din banca, la returnare vor fi undeva la 6000 eur cu toate comisioanele. Intre timp mai pierde si masina din valoare.

 

Cat despre faptul ca nu poti gasi un E46 diesel in stare buna la 8000 - 8500 (in Germania)... fara suparare, dar nu sunt de acord... O consider o exagerare. Daca va uitati pe siteurile din strainatate o sa aveti si argumentul. Oricum si preturile de acolo sun supuse negocierilor cu 2-3-5 sute eur, sau poate chiar mai mult (o spun din proprie experienta nu din auzite).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.