Jump to content

Probleme E36 325I


Recommended Posts

Salut...am si eu o problema cu masina mea(bmw e36 325i),a luato razna dintr-o data mai exact merge balbait,consuma forte mult si nu mai trage deloc.pe testar nu da absolut nici o problema,sigura problema car mia dat a fost sonda landa pe care am cumparato noua bosh.motorul mergea si tragea foarte bine si dintr-o data au aparut simtomele astea...are cineva idee ce ar putea fii ?multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut...am si eu o problema cu masina mea(bmw e36 325i),a luato razna dintr-o data mai exact merge balbait,consuma forte mult si nu mai trage deloc.pe testar nu da absolut nici o problema,sigura problema car mia dat a fost sonda landa pe care am cumparato noua bosh.motorul mergea si tragea foarte bine si dintr-o data au aparut simtomele astea...are cineva idee ce ar putea fii ?multumesc

 

verifica debitmetrul sa nu fie dus.la relanti merge rotund?

Link to comment
Share on other sites

nu da rateuri...am uitat sa mentionez ceva...pana in 3000 d ture e foarte puturoasa,merge aproape interupt apoi parca isi da drumu si k idee cat am pierdut din puter dau un exemplu :bateam la liniute 330 diesel cu 4 masini si acuma e cap la cap cu mine.
Link to comment
Share on other sites

nu da rateuri...am uitat sa mentionez ceva...pana in 3000 d ture e foarte puturoasa,merge aproape interupt apoi parca isi da drumu si k idee cat am pierdut din puter dau un exemplu :bateam la liniute 330 diesel cu 4 masini si acuma e cap la cap cu mine.

 

verifica bobinele, fisele, bujiile(e posibil la relanti sa iti mearga cat de cat ok, iar cand bagi piciorul in ea sa iti dea scanteie pe bloc si automat face figuri....vezi bujiile sa nu fie crapate,imbacsite si fisele impuscate)

Link to comment
Share on other sites

nu da rateuri...am uitat sa mentionez ceva...pana in 3000 d ture e foarte puturoasa,merge aproape interupt apoi parca isi da drumu si k idee cat am pierdut din puter dau un exemplu :bateam la liniute 330 diesel cu 4 masini si acuma e cap la cap cu mine.

exact asa se comporta la mine cand aveam sonda lambda defecta.

 

la faza cu 330 diesel si 4 masini.........

Link to comment
Share on other sites

lasa datele, am vazut eu 325i e36 vs 330d de 204 cai, diferenta e clara, in favoarea 330d.

 

vorbesti in necunostinta de cauza 325i bate 330d 204 cai când vrei tu si la orice ora la 400m

probabil ai vazut o singura liniuta intre 325i si 330d :)sau poate ai vazut pe youtube :)

Link to comment
Share on other sites

vorbesti in necunostinta de cauza 325i bate 330d 204 cai când vrei tu si la orice ora la 400m

probabil ai vazut o singura liniuta intre 325i si 330d :)sau poate ai vazut pe youtube :)

nu stiu unde ai vazut tu, dar eu am vazut live, eram acolo :thumbsup:

si oricum, nu stiu cum o masina de 192 cai din 93-94', poate sa bata una de 204 cai din 2003.

Link to comment
Share on other sites

pai daca ai 328i e36 da-te cu 330d si ai sa vezi ca ii dai fum.In primul rand e vorba de greutate un 2.5 cantareste 1250de kg iar un 330d 1500-1600 nu stiu exact dar atata are.Pai o avea ala 12 cai in plus la la greutatea pe care o are in plus mai mult pierde decat castiga.Nu am vrut sa ma contrazic cu tine dar dak intrebi mai multa lume o sa iti spuna acelasi lucru 325i bate 330d 204cp la orice ora ma aproba si dan :)

Sa nu mai zic ca pe ala de 184 de cai il spulbera lu ala chiar ca ii dai 4 masini :)))

Link to comment
Share on other sites

pai daca ai 328i e36 da-te cu 330d si ai sa vezi ca ii dai fum.In primul rand e vorba de greutate un 2.5 cantareste 1250de kg iar un 330d 1500-1600 nu stiu exact dar atata are.Pai o avea ala 12 cai in plus la la greutatea pe care o are in plus mai mult pierde decat castiga.Nu am vrut sa ma contrazic cu tine dar dak intrebi mai multa lume o sa iti spuna acelasi lucru 325i bate 330d 204cp la orice ora ma aproba si dan :)

Sa nu mai zic ca pe ala de 184 de cai il spulbera lu ala chiar ca ii dai 4 masini :)))

m-am dat cu 330d, toate variantele, de la e46 la e92, stiu unde ma situez.

ai dreptate, e dif de 200-300kg intre cele 2 modele, dar 330d are cuplu sa mai traga 2 pisici dupa el :)

cel de 184 am zis, sta langa el, dar cel de 204 cai, nu cred.

 

Tu unde ai vazut ca-l face 325i-ul pe 330d?

Link to comment
Share on other sites

faza cu 325 este sa stii sa pleci, daca pleci bine scoti timp bun daca nu il faci varza.Pt ca daca pleci in 5000 de ture o sa stai pe loc vreo 5 minute si dupa aia pleci si tu :) glumesc ,sau dak pleci in 2000 de ture isi da in nas si iarasi n-ai facut nimic.Trebuie sa stii unde pleaca cel mai bine sa pleci in forta fara sa scârtâi prea mult atunci e ok

 

cu 330d e mai greu sa ratezi startu pt ca are cuplu dar e greoi deci nu scârtâi prea mult pleci bine cu ala oricum ai pleca

Link to comment
Share on other sites

Am verificat si cf datelor tehnice ar avea avantaj 325i pe 400m.

nu m-am uitat in datele tehnice, eu am fost acolo, s-au dat de nenumarate randuri, din orice pozitie.

poate era un 325i obosit, nu stiu ce sa zic.

 

 

Dupa datele tehnice, un 328i poate sa faca un 330d e92 231 cai?

Link to comment
Share on other sites

poate era softat 330-ul si daca e softat ajunge la 250-260 de cai,atunci il face,dar stock amândoua nu.

 

328i cu 330d 231cp e echilibrat dar cred ca ii da pe 400m 2.8-ul pe 1000 de metri nu se stie,pt ca 330-u are ceva cai care pe distanta mai lunga se vad,chiar daca e mai greu

Link to comment
Share on other sites

poate era softat 330-ul si daca e softat ajunge la 250-260 de cai,atunci il face,dar stock amândoua nu.

 

328i cu 330d 231cp e echilibrat dar cred ca ii da pe 400m 2.8-ul pe 1000 de metri nu se stie,pt ca 330-u are ceva cai care pe distanta mai lunga se vad,chiar daca e mai greu

330d era stock, 325i-ul nu stiu.

 

aici se pare ca avem aceeasi parere, fiindca da, 328i-ul face un 330d de 231 cai :) dar nu cu mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.