Jump to content

Romania A Semnat Acta: Organizatiile Pentru Drepturile Utilizatorilor De Internet Protesteaza, Anonymous Promite Noi Atacuri Informatice


chiciuc

Recommended Posts

ala-i Comitetul Comitetului, Sly :p

 

uite o poza cu mine cand beam o Cola...Comitetul k-poowwww!

 

uite un filmulet cu mine unde s-aude pe fundal Britney Spears....Comitetul k-pooowwww!

 

uite un copy paste fara link...Comitetul k-powwwwww!

 

all rights reserved. WLF copyright. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu a zis nimeni ca ne trebuie ACTA. Doar ca alesii nostri, puturosi si indolenti ca de obicei, nu au stat sa analizeze ce e cu ACTA, ci au semnat ca primarul. Ei sunt de acord cu orice, si asa ei nu inteleg mare lucru din toate astea.

 

 

fara supararea, dar nu din indolenta si pentru ca n au citit ce inseamna ACTA sau alte cele, semneaza mai marii nostrii.

ci pt simplul motiv ca sunt slugile lor si dc vor sa mai pupe tronul tarii, trebuie sa bage tara in cat mai mare ra.h.at si datorii pe vecie si acte si paraacte si ce mai vor aia.

de inteles, inteleg tot.

doar ca nu le pasa.

Link to comment
Share on other sites

daca semneaza astia ACTA, incep sa se umple salile de cinema si concerte, terasele si barurile? in cazul asta eu nu o vreau, ca se aglomereaza mai sus mentionatele. s-o semneze, sa se spele pe cap cu ea, ne adaptam si la asta, eu unul nu vad o problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

de aceea am zis ca rahatul e mult mai adanc. daca tu nu intelegi, eu nu tin neaparat sa iti explic, sunt prea multe de zis, dar poti intelege si tu singur, daca ai vointa. de aceea avem internetul ca fiind cea mai bogata sursa de informatii, trebuie doar sa cauti si sa vrei sa afli cate ceva. altfel, ignorance is bliss...

 

long story short, suntem niste oi spalate pe creier, conduse si manipulate de niste lupi. :thumbsup:

 

bre Paul, sa fim seriosi. Chiar nu putem vedea dincolo de textul bagat la inaintare?!

 

EXISTA deja legislatie impotriva pirateriei si incalcarii drepturilor de autor/intelectuale. NU?! In toate tarile.

 

ACTA a fost initiata ptr a crea (si se va crea) o institutie glogala (gen WTO) care sa controleze/supravegheze tot ce se intampla online in fiecare tara.

 

Exista dar mai mult nu exista legislatie pt pirateria pe internet. Drept dovada este ca nu ai vreun proces penal pe rol de incalcare a copyright-ului de la mai stiu eu ce muzica sau filme sau programe pe care ti le-ai downloadat. Daca ACTA ar functioana industria filmelor, muzicii si software-ului s-ar imbogati peste noapte si probabil ca 95% din populatia planetei ar avea de platit daune de minim 500k $ fiecare, ca sa nu zic 1,5 mil$, asa cum au mai fost cazuri (mai mult pt publicitate)..

Cat despre teoria conspiratiei, daca consideri ca un site e manipulativ, esti liber sa-l ignori iar legat de chestia privind controlul masonilor ( HAHA... da chiar, de ce nu i-ai bagat si pe evrei?), stai linistit ca nu trebuie NOI legi pt asa ceva, ele exista si la o adica pot fi invocate pt oricine daca intr-adevar vor sa te controleze..

Si ca sa-ti mai dau un exemplu...exista n siteuri cu filme sau seriale care cand apar in premiera, a doua seara le poti vedea in fata computerului de pe diferite site-uri romanesti iar acele site-uri sunt PERFECT LEGALE. De ce? Pt ca sunt site-uri pe care oricine poate uploada orice ( acesta e specificul site-ului, de ex pe vplay.ro), de la urlete la ultimul episod din Fringe iar tu daca te uiti la Fringe (sau il downloadezi - oarecum, dar sa zicem ca da) esti absolut ok din pct de vedere al legii; intra la copyright infringement Ghita din america care a imprimat episodul si l-a urcat pe site-ul respectiv.

In varianta ACTA, vine x la site-ul respectiv, ia o tona de ip-uri si mai stiu eu ce, iar daca nu platesti 500.000$ (pt ca te judeci dupa legea americana...si cam de aici pleaca daunele morale si materiale la ei) faci puscarie.

Asta este ACTA!, valabil evident si pt orice mic programel pe care il ai si nu ai licenta!

Link to comment
Share on other sites

Exista dar mai mult nu exista legislatie pt pirateria pe internet. Drept dovada este ca nu ai vreun proces penal pe rol de incalcare a copyright-ului de la mai stiu eu ce muzica sau filme sau programe pe care ti le-ai downloadat.

 

 

auzi, tu vorbesti ca sa te auzi, sa ca sa te bagi in seama? de ce emiti niste ineptii fara macar sa fi facut o documentare inainte?!

 

http://www.ziare.com/stiri/politie/a-piratat-filme-de-pe-internet-si-s-a-ales-cu-dosar-penal-1032614

http://www.ziare.com/internet-si-tehnologie/internet/afla-ce-risti-cand-descarci-ilegal-de-pe-internet-1063133

 

Aoleuu, ia uite avem si LEGISLATIE, si Autoritate :rolleyes:

 

Legea 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe

http://www.legi-internet.ro/index.php?id=63

 

http://www.legi-internet.ro/legislatie-itc.html#c22

 

Oficiul Roman pentru drepturile de Autor (ORDA)

http://www.orda.ro/default.aspx?pagina=415

AIMR

http://www.aimr.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=55&lang=ro

 

ai vorbit exact ca o prompterista cu privire la arme "trebuie inasprita legea domne!" , cand de fapt EXISTA LEGE, dar nu se aplica de multe ori.

 

fratilor, daca va e lene sa cautati pe google sa va documentati, spuneti-mi, ca eu ma am pe bune cu google :thumbsup:

 

Si in totala contradictie cu prompteristele, eu tind sa il cred pe tipul asta, Kader Arif :thumbsup:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

auzi, tu vorbesti ca sa te auzi, sa ca sa te bagi in seama? de ce emiti niste ineptii fara macar sa fi facut o documentare inainte?!

O intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui chiar tie.

 

Ai pus tu multe link-uri, dar fara legatura cu ce a zis:

"Drept dovada este ca nu ai vreun proces penal pe rol de incalcare a copyright-ului de la mai stiu eu ce muzica sau filme sau programe pe care ti le-ai downloadat."

 

Nu confunda download-ul cu upload-ul. Nu confunda simplul fapt ca ai download-at ceva cu utilizarea acelui ceva.

Conform ACTA vei putea fi sanctionat nu in baza muzicii sau programelor pe care le utilizezi sau pe care le ai pe calculator, ci doar in baza activitatii tale pe net.

 

Pana in prezent au fost sanctionati cei care utilizau programe pirat. Nu cei care acultau acasa muzica descarcata sau copiata de la un amic.

Link to comment
Share on other sites

Paul, ai citit legea?! :blink:

 

8/1996

 

Art. 14. — (1) Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea uneia ori a mai multor copii ale unei opere, in orice forma materiala, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau vizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.

 

Art. 142. — Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda de la 700.000 lei la 7 milioane lei, daca nu constituie o infractiune mai grava, fapta persoanei care, fara a avea consimtamantul titularului drepturilor recunoscute prin prezenta lege:

a) reproduce integral sau partial o opera;

 

 

Mai da-o naibii de ACTA, ca avem legislatie in RO (ca nu aplica e altceva), dar nu am nevoie ca ISP-ul sa imi miroasa mie toate fasaielile , vezi domne, preventiv asa...

 

Asta ne-ar face din start pe TOTI suspecti, pe sistemul "guilty before proven innocent".

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Am citit legea inca de cand a aparut, probabil cu mult inainte ca tu sa afli de ea :) .

 

Legea actuala dateaza din 1996 si nu incrimineaza direct si fara echivoc activitatile de piraterie actuale de tip torente sau de ascultare muzica prin mijloace moderne de streaming sau tehnologii similare. Si un avocat bun poate castiga. De aceea se lupta ei pentru ACTA.

 

Cel mai important, legea actuala nu-i incrimineaza facil pe ISP-isti. ACTA rezolva si treaba asta. E greu sa se lupte cu milioane de persoane fizice independente. E prea costisitor si rezultatele modeste. E mult mai usor sa inchida direct afacerea unui ISP.

 

Oricum, se pare ca ce contrazicem degeaba. Nici eu si probabil nici tu nu consideram ACTA ca o chestie benefica, ci doar ca o chestie de stat politienesc. Este ca si cand posta ti-ar citi apriori toata corespondenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

In ritmul asta, in cativa ani internetul nu va mai fi ce-a fost. Nu va mai fi liber si orice pas, orice click gresit, va fi urmarit sau sanctionat.

 

http://www.go4it.ro/internet/franta-a-trecut-la-deconectarea-piratilor-de-la-internet-10968253/

 

Intotdeauna Franta si-a spionat cetatenii mai rau ca oricare alt stat. Pana de curand in Franta erau interzise prin lege programele de criptare peste o anumita complexitate, pentru ca autoritatile sa poata decripta orice cu usurinta. Existau chiar si versiuni speciale de Windows pentru Franta.

 

După ce în ultimii trei ani au trimis milioane de scrisori cu mesaje de avertizare utilizatorilor de internet descoperiţi folosind aplicaţii de tip File-Sharing, autorităţile franceze duc lupta anti-piraterie la un nou nivel, trecând la amendarea şi blocarea accesului la internet pentru cei găsiţi vinovaţi.

 

Susţinută de o lege anti-piraterie care prevede acţiunea în trei paşi - avertizare, amendare şi deconectarea temporară de la internet - măsura corectivă a fost aplicată unui utilizator de servicii internet care a distribuit unul sau mai multe fişiere în sistem File-Sharing, după ce acesta a ales să ignore mesajele de avertizare primite din partea autorităţilor.

 

Dacă decizia autorităţilor nu este contestată prin apel în term de 10 zile, furnizorul de internet este obligat să blocheze accesul la internet pentru clientul sancţionat timp de 15 zile. Totuşi, în acest interval furnizorul ISP este obligat prin lege să ofere clientului acces la servicii de tip e-mail, mesagerie instant şi comunicaţii în sistem VOIP.

 

Pe lângă disconfortul creat de blocarea accesului la internet, nefericitul internaut dat drept exemplu în faţa celora care încă nesocotesc legile franceze anti-piraterie este obligat şi la plata unei amenzi în valoare de 600 euro. Sentinţa vine după ce în urmă cu numai o lună o echipă de 9 experţi a recomandat guvernului francez desfiinţarea agenţiei Hadopi - corpul responsabil cu supravegherea şi aplicarea măsurilor anti-piraterie, pe motiv că acţiunile sale nu au avut aproape nici un efect în direcţia stopării pirateriei online.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.