Jump to content

Valori Geometrie


r0n1n

Recommended Posts

As vrea sa aflu valorile pe care le da Bmw pt reglarea geometriei.

De asemenea as vrea sa stiu spre ce valori ar trebui reglata puntea spate sa aiba max aderenta.

Multumesc.

si eu sunt curios daca exista un astfel de tabel/ceea ce stiu e ca valorile sunt influentate de supensia care e pe masina

Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca nu prea am incredere.

Am facut geometria la un service, toate valorile in parametrii, totul ok.

Dupa vreo luna am schimbat niste piese pe fata si am facut din nou geometria.

Surpriza, toata geometria era praf, inclusiv spatele.

 

De aceea sunt interesat de valorile producatorului pt geometrie, ca sa pot sa le fac la la un service in care am incredere.

Link to comment
Share on other sites

le gasesti in manualul bentley pentru masina ta.

Dar nu acolo e problema.. unii se lauda ca doctorii.. ca vezi doamne ce treaba au facut si ce meseriasi sunt ei fata de celalti.., poate ceilalti nu au scule cum trebuie sau nu sunt in stare sa le foloseasca.

Pe fata daca schimbi elemente, da geometria se face varza instantaneu.. is curios pe spate cum regleaza ei ceva ca acolo doar daca inlocuiesti ce ai defect poti regla geometria.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

da,

LA BMW e importanta pe spate dupa cum stii, din cauza tractiunii spate, la unele modele se poate regla maxim unul din cei 3 parametri, restul se regleaza prin inlocuirea pieselor uzate, nu poti pur si simplu strange niste suruburi..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca nu prea am incredere.

Am facut geometria la un service, toate valorile in parametrii, totul ok.

Dupa vreo luna am schimbat niste piese pe fata si am facut din nou geometria.

Surpriza, toata geometria era praf, inclusiv spatele.

 

Nu vad unde este surpriza. Eu pentru ca am avut niste bucse pe spate destul de praf insa insuficient de duse incat sa bata sau sa fie cu joc, puteam face geometria in fiecare saptamana si aveam alte valori fix la roata unde se uza pe interior anvelopa.

 

E clar ca mai ai si alte probleme la masina.

 

Dupa ce am schimbat acele bucse, geometria este in parametrii.

 

P.S. Daca te duci in alte locuri, cei de acolo pot avea alte valori fata de cei de la reprezentanta !!! Eu am patit asa ceva . Ca au pus tipul de suspensie corect sau nu, nu stiu, insa pe hartie erau alte valori.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Daca te duci in alte locuri, cei de acolo pot avea alte valori fata de cei de la reprezentanta !!! Eu am patit asa ceva . Ca au pus tipul de suspensie corect sau nu, nu stiu, insa pe hartie erau alte valori.

 

Exact la asta ma refer, as vrea sa stiu valorile date de reprezentanta, mai ales ca pe lista de optiuni imi apare M suspension.

M-am uitat in tis si nu apar, ma uit si in manualul de service.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

da,

LA BMW e importanta pe spate dupa cum stii, din cauza tractiunii spate, la unele modele se poate regla maxim unul din cei 3 parametri, restul se regleaza prin inlocuirea pieselor uzate, nu poti pur si simplu strange niste suruburi..

Eu am avut Toe Out pe spate stanga, diferit fata de dreapta (probabil de la bucsele powerflex, si mi l-a reglat ala pe stand...

 

 

''Q. What is the Stock E36 Alignment Adjustability?

A: A stock E36 has the following adjustments - front toe, rear toe and rear camber.''

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Da.. dar vezi tu, nu prea ai cum sa reglezi camber pe fata, eu le am la -2.5, dar stoc, nu se poate. Masina e mult, mult mai stabila pe curbe.

Si daca nu cunosti atelierul, nu-ti face nimeni individual ca asa vrei tu, exista un setup sheet pentru fiecare masina.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Da.. dar vezi tu, nu prea ai cum sa reglezi camber pe fata, eu le am la -2.5, dar stoc, nu se poate. Masina e mult, mult mai stabila pe curbe.

Si daca nu cunosti atelierul, nu-ti face nimeni individual ca asa vrei tu, exista un setup sheet pentru fiecare masina.

 

La foamea care este daca vorbesti cu ei de la inceput ti-o face cum vrei tu, le spui ca daca nu mergi la altii.

Link to comment
Share on other sites

Te cred. Este prieten cu patronul serviceului si nu l-a interesat decat sa plateasca si sa ia masina. Ca fapt divers, nu au facut geometria decat dupa ce s-a schimbat bratul de la basula pe partea stanga si bucsa de la bara stabilizatoare tot pe stanga, deci serviceul "se respecta".
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Scuze pentru offtopic...pe E46 am jantele de vara ET46 cu cauciucurile tocite rau pe interior(geometria dereglata in urma schimbarii unor piese) cei de la un service de geometrie mi-au spus ca nu pot sa mi-o faca din cauza asta si as vrea sa o fac cu rotile de iarna doar ca acestea eu ET34(roti de iarna de E90). Intrebarea mea este...se poate face geometria bine daca difera ET-ul? stie cineva se poate face doar spate in conditiile in care pe fata mai trebuie sa schimb ceva si sa o fac ulterior?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.