Jump to content

urgent


SEGA

Recommended Posts

salutare.am si eu o nelamurire.vreau sa plec din tara un an de zile si cum imi iubesc masina as vrea sa o iau cu mine.ce trebuie sa fac si cat timp pot sta cu ea acolo.treb sa vin la 3 luni cu ea in tara?ce taxe trebuie sa platesc.cat costa?si daca se merita

merci mult.

Link to comment
Share on other sites

salutare.am si eu o nelamurire.vreau sa plec din tara un an de zile si cum imi iubesc masina as vrea sa o iau cu mine.ce trebuie sa fac si cat timp pot sta cu ea acolo.treb sa vin la 3 luni cu ea in tara?ce taxe trebuie sa platesc.cat costa?si daca se merita

merci mult.

163300[/snapback]

 

 

Problema cu plecatul din tzara este exact pe dos cu ce m-a interesat pe mine :blink:.... Daca ai masina cu numere de afara si circuli in romania faza sta cam asha...

1. masina trebuie sa iasa la 90 de zile din tzara ( pt gabori) si la 60 de zile pt vama... Daca circuli pe procura e vorba de 120 de zile

2. Trebuie sa ai carte verde dar din ianuarie RCA-ul va fi socotit si carte verde.

3. In tzara in care stai trebuie sa plateshti rovinieta sau altfel zis taxa de drum...

4. Impozitul il plateshti in tzara in care e inmatriculata mashina

 

Mai mult nu shtiu...

Bafta

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Problema cu plecatul din tzara este exact pe dos cu ce m-a interesat pe mine :blink:.... Daca ai masina cu numere de afara si circuli in romania faza sta cam asha...

1. masina trebuie sa iasa la 90 de zile din tzara ( pt gabori) si la 60 de zile pt vama... Daca circuli pe procura e vorba de 120 de zile

2. Trebuie sa ai carte verde dar din ianuarie RCA-ul va fi socotit si carte verde.

3. In tzara in care stai trebuie sa plateshti rovinieta sau altfel zis taxa de drum...

4. Impozitul il plateshti in tzara in care e inmatriculata mashina

 

Mai mult nu shtiu...

Bafta

163301[/snapback]

merci.eu voiam sa plec cu ea in italia cam un an si nu stiu exact ce treb sa fac.daca pot ramane cu ea acolo un an fara sa vin acasa.ce se intampla daca stau mai mult de 3 luni in italia cu ea.ce imi pot face si cat e amenda,ca banuiesc ca treb sa platesc asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

merci.eu voiam sa plec cu ea in italia cam un an si nu stiu exact ce treb sa fac.daca pot ramane cu ea acolo un an fara sa vin acasa.ce se intampla daca stau mai mult de 3 luni in italia cu ea.ce imi pot face si cat e amenda,ca banuiesc ca treb sa platesc asa ceva.

163308[/snapback]

 

daca ai carte verde care oricum este obligatorie , nu iti zice nimeni nimic. si sa ai permis international

Link to comment
Share on other sites

merci.eu voiam sa plec cu ea in italia cam un an si nu stiu exact ce treb sa fac.daca pot ramane cu ea acolo un an fara sa vin acasa.ce se intampla daca stau mai mult de 3 luni in italia cu ea.ce imi pot face si cat e amenda,ca banuiesc ca treb sa platesc asa ceva.

163308[/snapback]

 

 

 

In Romania pt depasirea termenului de 90 de zile iti pierzi talonul si numerele de inmatriculare. Le poti recupera doar cand se remediaza situatia ( asta dupa lege) dar nu ai cum sa remediezi situatie pt ca daca n-ai numere si talon nu poti sa iesi din tara... Asa sunt facute legile la noi. Cu P..a !!! In Romania nu exista amenda dar poti sa te alegi cu dosar penal .... Dar se poate rezolva si cu "amenda".... Vreo 3000 de euro la gabor. Asta doar daca e baiat de inteles :blink:

Acum depinde si de legea din Italia...

Link to comment
Share on other sites

Stau si ma gandesc ,daca un neamt vine la noi cu masina , cu cetatenie , cu taxele la zii etc etc , poate sta cat doreste nu ? banuiesc ca la fel ai putea sa pleci si tu in afara cu conditia sa ai taxele aici la zii + carte verde. nu cred ca mai mult de 1an deoarece trebuie platit impozitul la an, cel putin asa ar fii logic.La noi fiind multe lucruri ilogice poate un telefon la rar sa ajute ?!
Link to comment
Share on other sites

Stau si ma gandesc ,daca un neamt vine la noi cu masina , cu cetatenie , cu taxele la zii etc etc , poate sta cat doreste nu ? banuiesc ca la fel ai putea sa pleci si tu in afara cu conditia sa ai taxele aici la zii + carte verde. nu cred ca mai mult de 1an deoarece trebuie platit impozitul la an, cel putin asa ar fii logic.La noi fiind multe lucruri ilogice poate un telefon la rar sa ajute ?!

163822[/snapback]

 

 

 

.... Pai si ce treaba are RAR-ul cu Italia ? RAR inseamna "Registrul Auto Roman"... Deci? Sa suni sa intrebi la RAR cum mergi in Italia? :blink: Mai te iau si aia la mishto... Si cine sa raspunda la RAR ? Secretara? Directorul ?Femeia de serviciu? Cine.... ? Crezi ca au serviciu de consultanta? Fii serios....

Link to comment
Share on other sites

.... Pai si ce treaba are RAR-ul cu Italia ? RAR inseamna "Registrul Auto Roman"... Deci? Sa suni sa intrebi la RAR cum mergi in Italia? :blink: Mai te iau si aia la mishto... Si cine sa raspunda la RAR ? Secretara? Directorul ?Femeia de serviciu? Cine.... ? Crezi ca au serviciu de consultanta? Fii serios....

164341[/snapback]

cam asa este.nu stiu ce sa fac.nu as vrea sa o vand dar daca sunt nevoit o fac si pe asta.am bagat multi bani in ea si nu as vrea sa o dau.pe deasupra este si vopsea originala si nu cred cand ma intorc mai gasesc una la fel.merci mult.

dar daca platesc cartea verde pe un an si am taxele la financiar achitate la zi,ce altceva treb sa fac ca sa ma pot duce si eu cu masina in italia.dar de la 1 ian de cand suntem si noi,, europeni" tot nu pot sta 1 an ?ca doar o sa ne bage astia fortat pe gat si cartea verde din cate am inteles.nu?????????ca sunt oameni care ies cu masina din oras la 1 an de zile....si de ce le trebuie lor carte verde????????stiti vb,,Traim in romania si asta ne ocupa tot timpu"de asta as vrea sa plec si sa vin in romania doar in vizita.Dar stati linistiti ca o sa-mi pun net si acolo si mai vb.acu daca are cineva cunostinte despre noile legi sa-mi spuna si mie din timp sa stiu daca ma apuc sa-mi vand masina sau sa-mi schimb jantele(asta in cazu in care o tin si plec afara cu ea)bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.