Jump to content

cum pot sa i las fatza mai jos?


darius_x

Recommended Posts

Vreau sa o las cam cu aprox 1-1,5 cm mai jos de fatza...cum fac asta? fara sa schimb suspensiile care sunt sport OEM, se poate?

 

momentan sta mai ridicata de fatza decat de spate, probabil din cauza anvelopelor 245/40 spate si 225/45 fata, care genereaza o dif de aprox 3mm...

Link to comment
Share on other sites

unde ti se pare ca sta mai sus fata?

 

ai masurat garda la sol la praguri, sau distanta anvelopa-aripa? din poza reiese ca sta un pic mai sus spatele, cum ar trebui.

 

daca vrei mai jos botul, pune gume pe fata 215/40 (doar vara :) )

 

calculeaza aici

 

http://rimsntires.com/specs.jsp

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

de 3 mm e diferenta...eu vrea sa micosrez distanta dintre aripa si anvelopa, daca schimb anvelopele acesta ramane la fel doar garda la sol coboara!

pai daca nu te exprimi cum trebuie baietii nu stiu ce sfaturi sa iei dea.

tu vrei distanta intre aripa si anvelopa mai mica pe fata decat pe spate.ca din poza vad si eu ca masina sta cum trebuie.

 

alte arcuri.altfel nu ai cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
in primul rand pune-i anvelope de aceeasi dimensiune fata/spate si vezi apoi cum sta, mi se pare o idiotenie, scuza-ma, sa umbli la arcuri in conditiile in care tu ai anvelope cu talon 45 pe fata si 40 pe spate...
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ce sa zic ? nu inteleg ce vrei sa-mi arati.

 

Oricum, nu stiam ca la e46 se pun anvelope cu 45 pe fata si 40 pe spate, de fapt nici nu inteleg de ce este asa, eu am jante pe 18 si dimensiunea anvelopelor este aceeasi fata/spate.

 

Ma rog, Bobo stie mai bine.

Link to comment
Share on other sites

^^ alo, anvelopele sunt doar mai late, nu si mai inalte, pricepi ?

 

245 = latimea in mm

40 = procentul de inaltime (adica 245 x 40% = 98mm)

17 = diametrul

 

225 = latimea in mm

45 = procentul de inaltime al talonului (adica 225 x 45 = 101mm)

17 = diametrul

 

 

Pole, toate masinile RWD au anvelopele de pe spate mai late si implicit procentul talonului este mai mic pentru a mentine viteza de rotatie egala fata de puntea fata. La integrale, producatorii tind sa mentina latimea identica din cauza sistemeleor AWD.

Edited by .Bogdan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se pun anvelope mai late pe spate in conditiile in care si jantele sunt mai late.

De exemplu style 68 vin cu marimi diferite fata spate.

Si cauciucurile recomandate de producator sunt 245/40/17 spate si 225/45/17 fata.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o treaba cu anvelopele....e standard la mine le am trecute in carte, si cu dimensiunile astea si a luat TUV-ul in germania!!..40 sau 45-u e procent din latimea anvelopei, daca calculezi e aproximativ egal, diferenta de 3mm e acceptabil pana la 6mm parca!

 

 

arcurile fata+spate sunt M-tech si pe spate si amortizoarele sigur...pe fatza nu stiu inca sigur daca si amortizoare sunt M-tech sau standard, ca ma gandesc ca poate au fost schimbate..si nu au pus ce trebe

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

pole...vezi tu in poze ...latimea 225 fata si 255 spate...inaltimea este 40 fata si 35 spatele.deoarece 40 si 35 nu reprezinta cm ci procentaj din latime.deci ca sa se pastreze aceasi circumferinta-asta este raspunsul

 

 

nu stiu ce jante ai tu pe masina,dar daca au acelasi J este indicat si anvelopele sa fie la fel de late...daca ai J diferit atunci poti pune anvelope de dimensiuni diferite fata spate.

 

ai inteles acum?

Link to comment
Share on other sites

poti pune si gume diferite ca latime, si cu acelasi J :thumbsup: pe spate ai aderenta.

 

diferenta (pe acelasi J, 8.5) la 225/40 si 255/35, e de 3mm (in diametru total al rotii ca sa zicem asa)

 

WLY, ce ai tu acolo diferenta, e circumferinta totala a rotii, si diferenta de viteza in functie de acele circumferinte, masurate pe 2 anvelope diferite, daca s-ar monta pe spate, 2 roti cu 225/40 si apoi schimbate cu 255/35. senzorul de viteza/rotatii e pe grupul spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.