Jump to content

pot intretine un bmw 320d ?


andrewbzy

Recommended Posts

Penibil daca ajungi sa muncesti doar pt a intretine o masina,penibil sa te consolezi doar cu gandul ca esti posesor de bmw si mai penibil cand te apuci si pui banii la saltea 2-3 luni sa schimbi niste kkt-uri de bascule sau anvelope.

 

Ce draq, traim doar pt o masina ?

 

Degeaba ai Bmw daca nu iti si permiti o viata pe masura masinii !

Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

bai eu zic ca ar trebui sa dea astia lege (chiar OUG prin asumare) ca cei cu venituri mai mici de 300 euro sa nu isi cumpere decat masini noi (Logan) prin RABLA, cu dobanzi preferentiale ca la Prima Casa, iar bolizii (BMW) sa fie permise comercializarii doar celor cu varste peste 40 de ani, cu 1500e +, si nu mai vechi de 5 ani :yahoo:

 

plm, in 30 de ani petrolul va fi mana cereasca. prea multe masini pe pamantu' asta :rofl:

 

ps: observati ghilimelele :rolleyes:

 

ps2: ar trebui inchis topicu', omu' s-a speriat de bolizi :laugh:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

@max,la noi toti vor bmw,este simplu de cumparat un cazan si f greu de adus macar pe linia de plutire,pe bune nu este obligatoriu sa ai bmw,nu este logic sa faci foamea cateva luni pt 2 bascule sau o reconditioanre turbo.

 

@PIMP,la logan poti sa ii pui si Debica si Kormoran,Matador,o anv de ac tip costa in jur de 180-190lei.

Link to comment
Share on other sites

nu iti recomand sub nici o forma..tinand cont ca este o masina premium si costurile sant pe masura..o masina de 10 ani e aproape imposibil sa fie impecabila indiferent de unde oi lua o. eu am luat 320 136 cp din 2000 din germania direct de la neamt , la prima vedere am zis ca nu o sa iau o saiba 5 ani dar ghinion : senzor agent racire , injector cu fir(300 eur) , masina s a puturosit si nu i mai dau de cap ,posibil pompa de inj ( dela 400 eur in sus). Cea mai mare problema este ca daca ai ghinion sa aiba vre o problema lipsa "mecanici" adica se merge pe principiul "poate o fi asta sau asta sau asta...".am masina de 3 -4 luni si deja e pe autovit. trage tu concluzii . iti trebuie un venit de minim 3000 ron casa iesi la asfalt. daca gresesc scuze , asa am vazut eu treaba.Mai mult nici sa nu te gandesti sa ti ei masina cu credit , o sa te saturi de ea dar de rate nu prea scapi usor.....mai bine ia ti ceva de care sa te folosesti nu sa repari....
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

bai eu zic ca ar trebui sa dea astia lege (chiar OUG prin asumare) ca cei cu venituri mai mici de 300 euro sa nu isi cumpere decat masini noi (Logan) prin RABLA, cu dobanzi preferentiale ca la Prima Casa, iar bolizii (BMW) sa fie permise comercializarii doar celor cu varste peste 40 de ani, cu 1500e +, si nu mai vechi de 5 ani :yahoo:

 

plm, in 30 de ani petrolul va fi mana cereasca. prea multe masini pe pamantu' asta :rofl:

 

ps: observati ghilimelele :rolleyes:

 

ps2: ar trebui inchis topicu', omu' s-a speriat de bolizi :laugh:

 

Max..e cumva obligatoriu sa detii un autoturism? E penibil sa renunti la orice, doar ca sa ai o rabla in fata casei. O masina nu ar trebui sa consume mai mult de un sfert din venituri, altfel devine o fitza.

Link to comment
Share on other sites

Max..e cumva obligatoriu sa detii un autoturism? E penibil sa renunti la orice, doar ca sa ai o rabla in fata casei. O masina nu ar trebui sa consume mai mult de un sfert din venituri, altfel devine o fitza.

 

Exact,am incercat sa il fac si eu sa intealeaga asta pe Max dar este o vorba 'N-ai cu cine,domle!'.

Link to comment
Share on other sites

Exemplu negativ: am un amic cu un e36, luat tot prin 2008, cu 4000 eur, bani scosi din banca.

 

A crapat lacul de pe capota, a circulat asa cu ea mult si bine. S-a rupt ceva la macaraua geamului soferului, a intepenit o bucata de lemn in usa (nu glumesc) ca sa ii tina geamul inchis. Anvelopele pe care eu le-am schimbat de uzate si am luat altele noi, i le-am facut cadou lui, desi mi se pareau foarte uzate (cand le-am vazut pe ale lui, am zis ca totusi nu am facut rau). Geamul din dreapta nu se inchidea cum trebuie, drept dovada nu il folosea nici pe ala. Trapa, dupa o vreme agata atat la deschidere cat si la inchidere si se intepenea, drept urmare o folosea limitat si pe aia. Masina nu avea clima. Ce placut trebuia sa fie vara... Centralizata mai functiona doar pe usa dreapta spate si portbagaj. Deschidea intai usa aia si dupa aia din interior, pe cea a soferului. Motorul avea ulei cam de 20 mii km in el. Becul de la nivelul de benzina era aproape in permaenta aprins (apropo, din spusele lui se mai pot face cam 60-70 km mers normal, dupa ce se aprinde becul. Eu n-am incercat. Cand se aprinde, sunt in primul peco...).

 

Omul avea nevoie de masina doar de distractie si plimbari aiurea, deoarece era angajat nou ca sofer pe o duba de marfa. Venitul undeva pe la 1200 lei / luna.

 

Acuma deduceti voi daca merita sa ai masina cu orice pret.

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

Nu am citit topicul, dar il intreb pe initiator:

 

Daca ai calculat rata si eventual motorina, la CELELALTE cheltuieli te-ai gandit? Sau ai impresia ca un 320D la 6.000 EUR va fi ca o masina noua la care ii dai cheie 3 ani si nu-i pui decat motorina?

 

Ce o sa se intample cand o sa ai nevoie de cauciucuri de iarna? Ai vazut cat costa 4 pe 16"? Poate vei avea nevoie si de cele de vara, ca poate masina vine cu cauciucuri prastie...

La revizii te-ai gandit? Stii cat e un filtru de motorina e46? Dar daca bat bucsele? Daca pica turbina, sau pompa de injectie (probleme comune)? Daca trebuie sa schimbi placute de frana? Dar discuri de frana? La volanta si ambreiaj te-ai gandit (alta problema comuna)?

Ai bani de toate astea??

 

Faci gresala pe care o fac majoritatea... d-aia e plin de cosciuge pe roti in tara asta. Iti iei un SH de 10 ani cu credit si cu ultimii bani iei motorina si traiesti, imaginandu-ti ca ai un BMW... la care nu are ce sa se strice domne' ca doar ... AM BMW.

Si dupa, cand incep sa pice toate alea sau sa schimbi una alta, incepi cu roti second hand, placute SH, alte piese de prin dezmembrari, ulei prost, etc, etc si pe langa faptul ca iti bati joc de masina, o transformi si intr-un pericol pentru sigranta celorlalti participanti la trafic!

 

Raspunsul la intrebarea din topic: CATEGORIC nu poti intretine un 320D. Cu banii astia mai bine iti iei ori o masina noua in garantie (da, se gasesc masini noi la 6000), ori o Corsa cat mai noua, sau alt gen de masina micuta, low cost, cu roti pe 13", etc.

 

@MAX - Te rugam sa nu mai incurajezi mizeria care se intampla in TARA ASTA! :(

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Exact,am incercat sa il fac si eu sa intealeaga asta pe Max dar este o vorba 'N-ai cu cine,domle!'.

 

se pare ca tu nu vrei sa intelegi ca nevoile unuia NU trebuie sa fie neaparat si nevoile altuia :thumbsup: legat de cheltuieli non-auto.

 

poate omu' sta cu parintii, nu plateste chirie,intretinere etc etc...are masa are casa, si poate isi permite sa stranga din cur ptr o masina, acum cat e tanar si nu are alte responsabilitati.

 

B490RZV

 

normal ca nu e obligatoiu, dar CINE SUNTEM NOI sa spunem ca unul sau altul NU isi permit?! Sau sa presupunem la ce ar renunta sau nu ala ptr masina, sau ce e penibil?! NU suntem nici in masura si nici in papucii lui sa AFIRMAM negru pe alb asa ceva.

 

 

UN sfat de bun simt era: uite cat costa asta, cat costa aia, TU decizi daca merita sau nu. O alternativa ar fi.... cum a facut PIMP sau inca cativa.

 

NU sa incepem sa judecam noi astia dintr-n nor deasupra norilor (350e), ca cutare e SNOB (fiindca asta reiese) ca vrea BMW, ptr ca nu isi permite (fiindca asa consideram noi).

 

Sictirit pana la cer de atitudini d'astea. :thumbsup: Deci e oficial, a-ti dori sa conduci un BMW (nou, vechi nu conteaza), daca nu ai minim 1000e/luna si iti mai faci si un credit, esti un cocalar snob, care nici macar nu ar trebui sa se gandeasca la bolizi.... :faceless: Sa se resemneze-n plm cu un Logan sau Clio, Corsa 1.2 si sa puna dreaq banii acolo la saltea, sa aiba de costiug.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema este ca noi ne gandim in general doar la costul de achizitie, si nu la TCO. In TCO intra toate costurile aferente detinerii, in cazul masinii: impozit, asigurare obligatorie, asigurare facultativa (pentru ca investitia trebuie protejata, de-aia cand faci credit auto te obliga banca la casco, nu de amorul artei), combustibil, revizii, intretinere, cheltuieli neprevazute, etc.

Doar o masina noua cu garantie si revizii incluse "cere" doar combustibil, si doar astfel de cheltuieli pot fi previzionate (presupunand ca in rata ai si asigurarile incluse).

Fiecare isi face calculele cum considera, noi incercam poate doar sa ii amintim colegului ca exista si alte costuri care trebuie luate in considerare. Iar o masina, nu este o investitie, ci o cheltuiala. Valoarea ei scade constant din momentul achizitionarii pana moare, exceptie fac masinile de colectie, dar evident, aici nu este cazul.

Daca masina este folosita pentru a produce bani, atunci face sens. Daca este folosita doar pentru a consuma, nu e in regula pe termen lung. Numai ideea ca nu o poti asigura casco (fie din cauza vechimii, fie a lipsei de buget, etc), si o gasesti lovita in parcare sau patesti cine stie ce alt eveniment care NU depinde de tine - ex: te loveste cineva care nu are asigurare) te duce in situatia platii unei rate pe 5 ani la un fier inutilizabil => pierderi, frustrari pentru tine si....rata la banca, atat pentru tine, cat si pentru persoana binevoitoare care s-a oferit sa te ajute sa iti satisfaci aceasta placere.

Banii respectivi iti poti investi cel mai bine in tine, sa mai inveti ceva, sa devii mai bun in ce faci si implicit sa castigi mai bine; vine si "bemveu" mai tarziu.

Tine cont ca o masina prost intretinuta, fara frane, anvelope de calitate indoielnica, etc, are multe sanse de a fi implicata in accidente...

Bafta!

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

era o ironie, bolidul :laugh: offff

 

ionut,

 

in principiu ai dreptate, eu sustineam altceva, ca nu e treaba noastra sa hotaram/judecam asta.

 

de asta exista liberul arbitru, nu?

 

+1 Bala

 

cam asta am zis si eu in primul meu post de pe acest topic.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

UN sfat de bun simt era: uite cat costa asta, cat costa aia, TU decizi daca merita sau nu. O alternativa ar fi.... cum a facut PIMP sau inca cativa.

 

Pai toate astea le putea face si singur. Insa vrea totul mura-n gura.

 

Poti gasi pe forum:

- defecte posibile

- preturi piese bazate pe VIN si pe producatori (in topicurile de la comercial vezi cat costa una/alta doar cautand cu search)

- preturi la unele monopere

 

Plecand de la asta, cu un excel sau LibreOffice Calc :rolleyes: putea sa calculeze singur deoarece el stie cel mai bine cum sta din punct de vedere al planurilor si al cheltuielilor vs. venit.

 

P.S. sau cu un pix si o foaie

Link to comment
Share on other sites

El ne-a intrebat,noi i-am raspuns,oricum va face exact cum doreste.

 

Cum ziceam intr-un post anterior, de obicei, decizia este deja luata. Omul nu cauta decat argumente pro alegerii pe care deja a luat-o. Nu stiu daca cineva de pe-aici poate lua decizii bazate strict pe sfaturile colegilor de forum...:)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e prea devreme pt un bmw, daca fac pasul asta acum, cred ca banii pe pe care i`as castiga ar intra in masina :) ... si, in banii astia, da aveti dreptate, ar trebui sa ma orientez spre ceva mai tanar :) ... am sa incerc un KIA CEED SAU PROCEED ( are si garantie 7 ani transmisibla ) ... sa vad ce spun si acolo baietii pe forum :) .. va multumesc inca odata !!

 

dupa o privire rapida vad ca deja s-au dat 1000 de argumente pro si contra, majoritatea contra.

si eu consider ca venitul e un pic mic pentru a intretine o masina (zic masina in general) luata pe credit.

dar trebuie sa te gandesti bine care sunt sansele ca acest venit sa creasca in viitorul apopiat, pentru ca daca iti doresti cu adevarat mult acest lucru ma gandesc ca poti face mici sacrificii (tu poti estima cel mai bine cat de mici vor fi daca iei in considerare sfaturile colegilor de forum)

 

conceptia de obicei e urmatoarea: cu 6000 de euro ori iti iei o masina putin mai noua, dar mult mai putin fiabila, ori una mai veche dar poate un pic mai "rezistanta". dar asta e foarte relativ, depinde mult si cum iti e norocul.

 

dar in general masinile pe benzina sunt mai usor de intretinut. eu am un e46 318i si singurele probleme pe care le-am avut le-as cataloga sincer "minore", dar au fost, si din pacate probabil vor mai fi. ce-i drept am bagat destui bani in ea dar numai pentru ca imi place foarte mult modelul si chiar daca masina are o varsta, prefer sa mai investesc din cand in cand in componente originale care sa-mi aduca un plus de confort, siguranta sau care sa imbunatateasca aspectul masinii, spre exemplu: faruri, cotiera, alte elemente de interior, jante, cauciucuri etc + imi place sa schimb tot ce trebuie atunci cand trebuie, toate astea in limita posibilitatilor normal.

 

si eu am facut un credit acum vreo 3-4 ani, in timpul facultatii, dar deja lucram de ceva timp si aveam un venit mai mare decat cel mentionat de tine + facusem ceva proiecte ca freelancer si mi-am permis sa completez suma (in plus, am cheltuit jumate din bani dupa ce i-am luat, pe alte prostii, deci atentie mare si la asta!!! :)) ). apoi au mai crescut un pic si veniturile, am refinantat creditul pe o perioada mai mic, dobanda mai buna etc. prin urmare nu m-a prea afectat chestia asta si nu regret absolut deloc azi.

 

dar pana la urma totul depinde de cat de mult iti place masina, cate sacrificii esti dispus sa faci si cum crezi ca te va afecta pe viitor. cand esti tanar, cred ca iti permiti putin mai mutla bataie de cap, apoi nu stiu, vom vedea :)

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.