Jump to content

Achizitie BMW E46


Alin KIR

Recommended Posts

nici eu nu te sfatuiesc la un e46 la salariu tau! eu mi-am luat cu 3000 E 320d luna a-4a `99 care arata destul de bine, neimmatriculat bineinteles fara jante, masina in rest fiind ok la prima vedere! si am inceput cu bagatul de bani! am schimbat toate calculatoarele masinii 100 euro (ECU, EWS modul confort chei) (super-ieftin) deoarece al meu ECU original era praf! ambreiaj 1000 lei, brate fata 1200 lei, jante 250 euro, revizie 500 ron (cu tot cu curele de la anexe), 300 ron electrovalva turbo + taxa inm 708 euro, 500 ron rar-ul 400 ron asigurarea si 200 restul..dar dupa toate astea masina este un VIS! (precizez ca am resoftat ECU si am dus masina la 165 Cp)! Nu imi mai ramane de cat reviziile facute la timp! Mai am un e36 1.8i 113 Cp ti-l recomand cu caldura mi se pare o masina ok si la intretinere si la consum (7-8%) mers normal!

Din cate am inteles benzinarele 316i si 318i (E46) ar fi mai ieftine la intretinere fata de 320d si am sanse sa gasesc masini destul de bune comparativ cu dieselul. Acum nici eu nu stiu ce sa mai cred...

 

Eu am un E46 323CI si in ultimul an (adica...de cand o am), doar cauciucuri de iarna i-am cumparat:)

In rest nu a avut nevoie de nimic.

Se pare ca ai avut noroc cu masina. :) Am vazut-o in topicul pe care l-ai deschis despre ea, foarte frumoasa si ingrijita! Sa te poarte sanatos! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu te sfatuiesc la un e46 la salariu tau! eu mi-am luat cu 3000 E 320d luna a-4a `99 care arata destul de bine, neimmatriculat bineinteles fara jante, masina in rest fiind ok la prima vedere! si am inceput cu bagatul de bani! am schimbat toate calculatoarele masinii 100 euro (ECU, EWS modul confort chei) (super-ieftin) deoarece al meu ECU original era praf! ambreiaj 1000 lei, brate fata 1200 lei, jante 250 euro, revizie 500 ron (cu tot cu curele de la anexe), 300 ron electrovalva turbo + taxa inm 708 euro, 500 ron rar-ul 400 ron asigurarea si 200 restul..dar dupa toate astea masina este un VIS! (precizez ca am resoftat ECU si am dus masina la 165 Cp)! Nu imi mai ramane de cat reviziile facute la timp! Mai am un e36 1.8i 113 Cp ti-l recomand cu caldura mi se pare o masina ok si la intretinere si la consum (7-8%) mers normal!

 

 

cum ii poti da un sfat tinand cont de salariu cand in primul rand tu ai cumparat o masina in care ai investit datorita neatentiei tale. adik ce treaba are salariul cu faptul ca tu ai luat o masina si ai bagat bani in ecu, ambreiaj, si brate? pai cand ai probat masina aia nu ai vazut ce pb are? aia-i treaba ta. dar nu se poate lua ca sfat" nu iti lua e46 ca uite..e nasol eu am cumparat brate ecu si ambreiaj)pai...despre ce vorbim? si plus taxele care indiferent de masina sau propietar alea trebuie platite. deci iar nu intri in criteriu....ei asta pana aici. dupa ce tu ai reparat defectele care nu le-ai depistat initial....spui ca masina e un vis nu...implcit o recomnazi...deci...? hotarastete. si oin plus de asta baiatu vb de benzina nu de diesel(iar o mare diferenta de clasificare).lasa-l sa incerce sa "guste" si el visul. :thumbsup: respect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pff auzi si la ala de la 3000 in sus :laugh: ...

Eu am vandut bmw e46 318i cu 3300 euro inamtriculat (probleme cu articulatiile...troncanea) si l-am cumparat cu 1450 euro lovit, iata si anuntul http://www.publi24.ro/anunturi/auto-moto-velo/masini-second-hand/bmw/318/anunt/bmw-318-e46-3-500-eur/7b0a62767d6c6353.html in italia gasesti o gramada pana in 2000 euro..

Pana la urma toate is ``fierotanii`` daca ai ghinion sa se strice cate ceva.. eu am dat intr-o groapa si am sarit de 150 euro paguba. nu vand diferenta intre bmw audi vw etc...fiecare cu gustul lui... de intretinut toate masinile sunt scumpe cand se strica ceva, la logan injectoare si pompa sari de 1000 euro asa ca exemplu..

Inportant este de la cine o cumperi si cum a intretinuto.. poti lua masina din 2008 daca ala si-a batut joc de ea sau a fost de firma iti poate aduce mai multe probleme decat unul din 99 care a avut grija de ea.. daca o iei de la cocalari care n-au stiut decat sa o `dea in sens` atunci clar ca aia e forja..

Acuma parerile sunt inpartite, eu zic sa iti iei linistit un 318i doar sa fi atent la cumparare, partea mecanica pe primul loc, nu te uita la zgarieturi si eu stiu ce pete pe banchete ca alea se remediaza usor si nu necesita graba.. eu cand vad masini pe piete care sunt spalate bine la motor morr e clar ca ascunde ceva pierderi de ulei pe acol.., pecand unu nespalat vezi ce curgesi ce se intampla.. daca te uiti numa la partea de aspect.. Si am vazut o gramada de masini din germania care erau varza si nu au fost rulate in romania deloc.. NU conteaza de unde o iei,doar DE LA CINE O IEI!!

 

Respect!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.