Jump to content

BMW 320D NFL schimb cu VW Pasat 2.5 TDI 4motion


LEOZRX

Recommended Posts

S-ar merita daca era motorizarea de 1.9Tdi, V6-le de pe passat sint motoare puturoase rau, si cu multe probleme. Mai ales la axele cu came. Passat-ul n-arata rau, are xenon oem, cd-changer, bord cu maxidot..etc. Jantele sint OEM, model Road America nu AZEV cum zice in anunt.

 

ps: exact acelasi interior il am si eu plus ''navi mare color'' si acelasi tip de jante. Interiorul este foarte pretentios, iti spun din start.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand impozitul sare de la 200 lei la 900 lei. Asigurarea la fel, se va mari. Consumul, ma rog.. creste si el cu ceva. Suspensiile si tinuta de drum garantat vor fi un minus la Passat, fata de BMW. Defapt, nu neaparat un minus, depinzand ce doresti de la masina: o mai mare fermitate in curbe si o stabilitate mai mare, sau stabilitate putin diminuata, dar un comfort mai ridicat pe drumurile cu denivelari din patria noastra. Motorizarea de 2.5 implica si costuri de intretinere mai ridicate, pe langa cele amintite mai sus. Ar mai fi garda la sol mai joasa cu ceva decat la BMW. Din cate am auzit sunt mai predispuse la avarierea baii de ulei daca circuli pe drumuri mai denivelate sau accidentate. Cel putin Golf si Bora din vremea aia cam au probleme referitor la baia de ulei.

 

Ca si plusuri ar fi tractiunea integrala - iarna mai ales, sunetul specific 2,5 TDI, eleganta de care da dovada Passat-ul, si or mai fi cateva...

 

Eu personal nu as face schimbul, decat daca as prinde o masina cu macar 2-3 ani mai noua - ceea ce e putin probabil. Tu stii ce ai investit in BMW, stii cum ai intretinut-o. Despre cealalta nu stii nimic...

 

Uitandu-ma mai atent la poze, observ o gramada de zgarieturi si julituri pe Passat, mai ales in zona fetei. Grilele de pe spoiler arata cam ciudat... BMW-ul tau pare mult mai bine intretinut.

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

Passatul in sine e frumos si dotat. Daca merita sau nu schimbul, din punctul de vedere al aspectului tine de gusturile tale.

Insa din punct de vedere tehnic, asa cum a mentionat si Calin mai sus motorul asta V6 de la VAG e cu probleme la axele cu came. In jur de 200.000 de km ai toate sansele sa-ti trebuiasca alte axe cu came (eventual si chiulase si culbutori). Nu e prea placut. :)

Link to comment
Share on other sites

S-ar merita daca era motorizarea de 1.9Tdi, V6-le de pe passat sint motoare puturoase rau, si cu multe probleme. Mai ales la axele cu came. Passat-ul n-arata rau, are xenon oem, cd-changer, bord cu maxidot..etc. Jantele sint OEM, model Road America nu AZEV cum zice in anunt.

 

ps: exact acelasi interior il am si eu plus ''navi mare color'' si acelasi tip de jante. Interiorul este foarte pretentios, iti spun din start.

+1, merita mai mult 1,9tdi decat 2,5.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar am bagat si in asta un "sac" de bani. Lucrez in piese auto, altfel nu stiu daca faceam fata... :thumbsup:

cu atat mai mult ca te feresti de surprize , stii ce ai schimbat , cand . La schimburi e cam riscant . Risti sa o iei de la capat ,daca te simti in stare pan ala urma de ce nu ? Macar stii ca te tine ocupat :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios la ce pret sunt axele...daca stie cineva...

Iti zic eu, le-a schimbat un apropiat acum un an. Piesele cu manopera (in care s-a inclus si distributia noua) a fost 2000 de euro. :)

Mai vrei V6 nonPD? :D

Abia din 2003 sau 2004 au rezolvat problema cu axele, cand au montat culbutori cu role.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.