Jump to content

BMW 3.18i E46 vs. BMW 3.20d E46!


Cristian21

3.18 E46 sau 3.20d E46?  

120 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

da ma , sunt mare barosan , imi permit masina , am bagat 200 de mil in ea , n-am salariu de 15 mil rolleyes.gif..ce sa zic m-ati prins..

 

p.s. am toate piesele vechi , intre care si injectoare bune bune euro 4 , egr :) ..catalizator si altele, schimbate din cauza a diversi ,mecanici , problema era ca se balbaia la 2000 insa erau clapetele din admisie + un senzor de presiune din admisie..in fine, v-am mintit pe toti =)) eu de fapt nici n-am masina

POTI DETALIA BALBAILA DE LA 2000 SI CAUZA MAI EXACT??? ERA DOAR LA RECE??/?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

confortul la seria 3 cam lasa de dorit cel putin mie nu imi place cum stau in e46 deloc,daca ai

 

in A4 B6 confortul e net superior fata de seria 3 parere personala

 

Sunt perfect de acord cu acest lucru.

 

Ăn plus, am avut e46 318i cu motorul N42B18 si nu am avut probleme pe parcursul a 40.000 de km (exceptând senzorul de la volanta si un senzor de la axul cu came - pe evacuare).

Link to comment
Share on other sites

Eu am 318i (N42B20) de doi ani jumate ... timp in care am facut anual reviziile normale (filtre + ulei).

Am mai schimat unele consumabile precum: antigel, lichidul de frana, ulei pt pompa de servodirectie.

In rest nu am avut nici o pb cu ea.

Deci sfatul meu este ... 318i FL :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus antigel Hepu G12 rosu.

In total iti intra ~ 7 litri de amestec antigel + apa distilata .

Eu am pus 3 bidoane de antigel de 1,5 litri si restul apa distilata.

Temperatura de inghet masurata cu densimetrul este -40C. :thumbsup:

 

Daca nu ai schimbat niciodata uleiul pt pompa de servodirectie e bine de schimbat ... ca sa protejezi pompa.

Edited by Marius_Is
Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand se te plimbi mult gen naveta benzinarul o sa il simti zilnic la buzunar iar diesel mai putin fiabil intretinere mai scumpa

Eu am benzina si am facut in ultimul an 20 mi km mi se pare o masina destul de fiabila nu mi-a picat rurbina injectoare si nici volanta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ce antigel ai luat(marca si culoare) si cat intra in total,pt ca trebe sa schimb si eu in tomna si antigelul si lichidul de frâna

Buna ziua folositi doar antigel original Bmw de culoare albastru care are propietatile celui roz gen G12 dar punctul de fierbere este mai mare .

Cantitatea de umplere este 6 L

1, 5 L costa maxim 40 ron la mine in mag

 

La 316i tu ai turbina? :blink:

Chiar asta este ca nu am turbina

Link to comment
Share on other sites

Despre sistemul audio la Seria 3 ce imi puteti spune? Presupun ca nu difera la Coupe fata de Sedan. Cate difuzoare are, cum sunt amplasate, cum se aude etc.

Sistemul audio cel stock pe E46 este jalnic! Are 6 incinte din cate stiam... Cel de top Harman/Kardon este mult mai bun. Tin sa precizez ca eu nu sunt audiofil, insa HK-ul se aude foarte bine, daca vrei sa asculti muzica decent si nu sa iti bubuie timpanele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din pacate a intervenit ceva si am revenit inapoi la punctul 0. Va mai dura ceva pana voi strange din nou banii! Oricum, topicul as vrea sa raman deschis fiindca astept in continuare raspunsuri. Multumesc tuturor pentru ajutor!

318i recomand. E o masina mica si nu consuma f mult pe benzina. Orice economie ai face la combustibil ii vei returna pe piesele la un diesel. Diesel se merita pe masini mai mari unde consumul chiar e f mare pe benzinare.

Si daca totusi conteaza asa mult consumul o pui pe gaz si iesi mai ieftin decat diesel

 

Sistemul audio cel stock pe E46 este jalnic! Are 6 incinte din cate stiam... Cel de top Harman/Kardon este mult mai bun. Tin sa precizez ca eu nu sunt audiofil, insa HK-ul se aude foarte bine, daca vrei sa asculti muzica decent si nu sa iti bubuie timpanele.

toata dreptate cu harman kardon dar este o dotare f rara.... si daca vrei sa o pui extra este scump scump

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

pe E46 si Hi-Fi este ok, oricum peste cea stock care chiar este jalnica, si asta este valabil si la E60/E90, HK-ul este versiunea de top la E46 care insa nu impresioneaza dar comparativ cu cele anterioare e diferenta semnificativa...si eu tot pe 318i as merge!
Link to comment
Share on other sites

Se simte vreo diferenta de putere la un 3.18i de 118 CP fata de unul de 143 CP? Trage bine cel de 143? Pe acela mai slab il are un amic, e un 3.18i de 118 CP, sedan, din 2000. Zicea ca este cam lenes, in fine eu nu l-am condus. Edited by Cristian21
Link to comment
Share on other sites

Se simte vreo diferenta de putere la un 3.18i de 118 CP fata de unul de 143 CP? Trage bine cel de 143? Pe acela mai slab il are un amic, e un 3.18i de 118 CP, sedan, din 2000. Zicea ca este cam lenes, in fine eu nu l-am condus.

logic .....

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.