Jump to content

roti iarna


coco1382

Recommended Posts

Inainte de a incepe tin sa salut toti utilizatorii acestui forum si posesorii de BMW, si as vrea sa stiu si eu cateva informatii in primul rand despre distanta la prezoane la E46, 320d 150 cp 2004; alta problema daca merg, si daca da ce fel, cauciucuri de iarna pe roti de 17 inch din alea dp echiparea m-pachet; va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred sa se potriveasca de pe alta marca. Mai cauta jante de tabla pe 15, vb la o vulcanizare cu astia care aduc cauciucuri second, sa iti caute un set, te vor ajunge mai putin cu totul decat cauciucuri de iarna pe 17. Oricum iarna serioasa nu prea se preconizeaza, mai ales prin craiova nu cred ca o sa vedeti zapada. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am sa caut din astea pe 17 si nu ma mai complic si cu alte jante si stiu o treaba, si anume schimb cauciucurile si gata.Eu nu le-as schimba deloc pe astea dar in ianuarie merg in asutria la ski si din cate am inteles aici este obligatoriu ca masina sa fie echipata cu asemanea anvelope, altfel nu as face nicio investie....
Link to comment
Share on other sites

La fel am si eu, 17 m-packet. Te sfatuiesc sa iei jante pe 15, (eu le-am avut deja) si sa-ti iei cauciucuri de iarna calumea. Eu am acum 195/65/15, mi-am luat dunlop WS M3 cu 225 RON bucata de la autozone (fara montaj). Cu montatul te duce la 10 milioane. Edited by SirAvalon
Link to comment
Share on other sites

Eu nu le-as schimba deloc pe astea dar in ianuarie merg in asutria la ski si din cate am inteles aici este obligatoriu ca masina sa fie echipata cu asemanea anvelope, altfel nu as face nicio investie....

165173[/snapback]

 

 

austriecii astia sunt absurzi :blink:

Link to comment
Share on other sites

O intreabre semi-tehnica pentru cei ce se pricep:

Este vreo diferenta majora intre cauciucuri iarna/vara, se simte in vreun fel in performante sau manevrabilitate??

 

Eu am mers cu aceleasi cauciucuri pe fostul Focus 2 ani si nu am sesizat nici o diferenta fie iarna fie vara, la fel se comporta masina .

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca exista, altfel nu s-ar mai fabrica anvelope pentru cele doua sezoane. In principiu diferenta consta in rezistenta cauciucului la temperaturi (in exprimare bruta ar fi ca cel de iarna isi pastreaza maleabilitatea la temperaturi scazute iar cel de vara la temperaturi ridicate). Exista si un thread pe tema asta pe forum, pe undeva...
Link to comment
Share on other sites

am impresia ca al tine nu merge janta de 15. parca cu craizydriver am vb si spunea ca nu i se invartea roata cu jante pe 15 la E46 320d 150CP (facelift), la mine merge, am de 136 CP. eu am pe 15" Firestone de iarna, si pe 17" alea de vara. Eu zic ca merita investitia, cauciucurile de iarna sunt bune sub 7 grade celsius, indiferent ca e zapada sau nu, si cred ca 4 luni pe an, cel putin e sub 7 grade media in timpul zile, ca daca punem si noaptea...

 

Eu am 195/65 R15 si 225/45 R17, au acelasi diametru. o diferenta de o rotatie la o mila :blink: marfa nu? va zic eu ca am numarat :))

Link to comment
Share on other sites

Coerente explicatiile, dar vin eu si intreb, pentru o luna, maxim 2 cu temperaturi sub 0, si zapada 2-3 saptamani, se merita investitia? Eu zic ca nu, cel putin nu in Ro, poate in tari scandinave sau Canada etc.

165428[/snapback]

 

Acum probabil depinde si de cat vrei sa pastrezi masina, ca sa poti evalua daca merita sau nu.

Dar totusi, frig, putina gheata sau zapada, tractiune spate...poti avea probleme. :)

Pe mine m-a prins zapada la Poiana Brasov acum cateva luni si nu a fost prea placut. In primul rand a trebuit sa mai stau o noapte sa astept dezapezirea, cu cauciucurile de vara, tocite excesiv, recunosc, nu prea ma miscam de pe loc...

Daca e sa pun ca noapte aia m-a costat inca vreo 3-4 milioane, mai bine dadeam 10 milioane pe cauciucuri de iarna de la inceput. :)

Poate asa sunt eu, dar nu-mi plac lucrurile care imi ingradesc libertatea de miscare, asa ca pneurile de iarna rulez. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi pe zapada nu se poate sa mergi cu roti de vara cu BMW-ul. Este imperios necesar sa fplosesti pneuri de iarna. Eu sunt din Harghita si mi-am procurat deja pneurile de iarna. Intradevar pe 320d facelift e46 nu poti sa montezi roti pe 15:(. Am incercat si eu dar ating in suportul placutelor de frana. Deci minim ce poti monta sunt cauciucurile pe 16. Vezi pe www.cauciucuridirect.ro. Sunt preturi bune. Eu mi-am cumparat 205/55 R16 H Dunlop Winter sport M3. Are teste foarte bune. De altfel tu trebuie sa iti cumperi cauciucuri de marimea si caracteristicile mentionate in talon. (vezi noul cod rutier:Conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute În certificatul de Înmatriculare sau Înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa 140-175 Ron amenda (70 Ron in 48 ore)) In Europa este ilegal sa mergi cu cauciucuri de alta dimensiune decat cea inscrisa in Certificatul de inmatriculare.

Si eu mi-am montat cauciucuri de caracteristica de viteza mai mica. Trebuia sa montez V(pana la 240km/h) si mi-am luat H (pana la 210 km/h). Asta am facutĂźo fiindca nu cred ca o sa merg iarna cu mai mult de 210 km/h:)...Mai este si indicele de greutate care trebuie neaparat luat in considerare. Pentru 32Ăś este 91 sau 92.In talon scrie.

Link to comment
Share on other sites

pai la mine in talon scrie numai prostii. am voie maxim 205/50 R17, daca nici la E46 nu incap mai mari, atunci unde? in fine, eu le am diferite, si daca se ia vre-unu de mine ii bag talonul in partea opusa gurii. (Ma refer la politisti, voi puteti sa comentati :blink:) Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

Coerente explicatiile, dar vin eu si intreb, pentru o luna, maxim 2 cu temperaturi sub 0, si zapada 2-3 saptamani, se merita investitia? Eu zic ca nu, cel putin nu in Ro, poate in tari scandinave sau Canada etc.

165428[/snapback]

 

 

daca`ti salveaza viata.....eu zic ca da.

Link to comment
Share on other sites

pai la mine in talon scrie numai prostii. am voie maxim 205/50 R17, daca nici la E46 nu incap mai mari, atunci unde? in fine, eu le am diferite, si daca se ia vre-unu de mine ii bag talonul in partea opusa gurii. (Ma refer la politisti, voi puteti sa comentati  :blink:)

165733[/snapback]

Pentru roti de iarna marimea aceea este cea mai buna! Cu cat este mai ingusta anvelopa cu atat mai bine(ma refer la roti de iarna). Nu cred ca pe jentile de 17 poti sa pui mai ingusta.In linkul care l-am specificat gasesti roti de iarna de marimea respectiva de la 420 Ron... iar Dunlop este 500... In pret este inclus si transportul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.