Jump to content

Cel mai frumos 5-ar


Vadim

Recommended Posts

Cred ca cel mai simplu ar fi sa te uiti pe forum si vezi intre ce ani se incadreaza masina si afli codul platformei....

Sincer sa fiu cand am intrat prima oara pe forumul asta (si nu s-a intanmplat cu mult timp in urma) era varza...masina mea o numeam ursoaica (E34) si habar nu aveam ca exista coduri pt fiecare platforma..

Oricum a ta din 2002 e sigur E39

Link to comment
Share on other sites

lasa mi mail ul tau sa ti las adresa mea si  CNP-ul ........si inca ceva....  daca sint membru de 1 zi ...asta ce inseamna?.....  sa inteleg ca astia mai noi tre sa fie    "pup........curisti?!.....  NU mi vine sa cred cati  membri am iritat printr un singur  post'.....  spune mi te rog ..tre sa platesc  vreun tribut sau  taxa ' pentru incepatori?...nu de alta dar nu inteleg ...care e problema DONMILOR????!! :blink:

116006[/snapback]

Problema nu e ca tu esti incepator, sau ca nu te pricepi la BMW din moment ce nu stii daca ai E39 sau altceva....forumul tocmai pt asta e, sa afli cat mai multe info despre marca BMW si despre lumea auto in general si sa contribui la randul tau cu pareri despre masini, etc. In al doilea rand a vb politicos nu inseamna a fi ""pup........curist". Daca tu incepi sa dai lectii de viata in primu post si in al doilea post ii spui lui poleposition "cocosel" si sa se duca la circ, nu crezi ca asta e problema??.....daca vorbesti frumos nimeni n-are nimic cu tine....

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Problema nu e ca tu esti incepator, sau ca nu te pricepi la BMW din moment ce nu stii daca ai E39 sau altceva....forumul tocmai pt asta e, sa afli cat mai multe info despre marca BMW si despre lumea auto in general si sa contribui la randul tau cu pareri despre masini, etc. In al doilea rand a vb politicos nu inseamna a fi ""pup........curist". Daca tu incepi sa dai lectii de viata in primu post si in al doilea post ii spui lui poleposition "cocosel" si sa se duca la circ, nu crezi ca asta e problema??.....daca vorbesti frumos nimeni n-are nimic cu tine....

116028[/snapback]

 

lasa-l frate, sa nu incepem cu "flame"-uri pe topicul asta, de aia nici nu i-am raspuns... stii cum se spune "ignorance is bliss" asa ca ignora-l, cum fac eu :)

 

BTW, Ciupanezule, stii ca se intrebau membrii mai demult pe aici daca nu cumva esti St. Banica Jr. ? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

lasa-l frate, sa nu incepem cu "flame"-uri pe topicul asta, de aia nici nu i-am raspuns... stii cum se spune "ignorance is bliss" asa ca ignora-l, cum fac eu  :) 

 

BTW, Ciupanezule, stii ca se intrebau membrii mai demult pe aici daca nu cumva esti St. Banica Jr. ?  :)  :)

116064[/snapback]

Ai dreptate, e mai bine sa ignori, dar cand il vad pe unu care nici macar nu stie ce masina are, care vb de sus si jigneste, chiar ma apuca nervii.....

 

Nu sunt Stefan Banica Jr. :D :D :blink:, mi-a placut personajul din Baieti buni si d-asta mi-am pus nick-ul asta... :bounce:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

.....cocosel...ma scuzi ca te am deranjat maria ta'........ai simtit tu nevoia sa mi atragi atentia si sa ma arati cu degetul.... 

115979[/snapback]

 

 

Cocosel? :) Sper ca nu ai de gand sa o tii asa.

 

lasa mi mail ul tau sa ti las adresa mea si  CNP-ul ........si inca ceva....  daca sint membru de 1 zi ...asta ce inseamna?.....  sa inteleg ca astia mai noi tre sa fie    "pup........curisti?!.....  NU mi vine sa cred cati  membri am iritat printr un singur  post'.....  spune mi te rog ..tre sa platesc  vreun tribut sau  taxa ' pentru incepatori?...nu de alta dar nu inteleg ...care e problema DONMILOR????!! :blink:

116006[/snapback]

 

 

Inseamna ca trebuie sa fii civilizat,ca esti de o zi sau de 2 ani :)

Link to comment
Share on other sites

Despre E12 nu stiu mare lucru.E28 a fost o masina foarte robusta, ,desi nu as da niciodata banii sa o cumpar.Pe langa asta ,nu pot sa zic ca mi-a placut vreodata cum arata.

 

E34 ,daca nu ma insel, a fost cel mai bine vandut BMW serie 5.Masina fiabila si foarte frumoasa.La fel si cu E39,un pas inainte fata de E34,nu foarte mare insa.

 

Unii spun ca BMW-ul nu mai este ce a fost,odata cu aparitia E60-ului.Eu nu cred asta,E60-ul este o masina extraordinara,superba.Tehnologia folosita este fara precedent(culmea,la modelele 2006 au dat inapoi).Practic E39 si E60 se pot compara doar prin faptul ca sunt...BMW-uri.

 

Pot sa inteleg pe cei care isi permit sa cumpere un E60 ,dar ....designul(coreean :blink: ),tehnologia(depasita :D ),siguranta si comfortul(la pamant :) )..etc.

 

Restul,cei care nu au condus,nu isi permit masina,se incadreaza la struguri...acrii :)

 

 

Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Pt Bavaria ! E28...este o masina destul de reusita dupa parerea mea. O conduc de o juma' de an si sunt foarte multumit de ea. Sta foarte bine....chiar extrem de bine in viraje.....la viteza mare se aseaza extraordinar pe drum....singurul lucru care o dezavantajeaza esta coeficientul de aerodinamicitate mare. Este foarte spatioasa....chiar mai spatioasa decat E34 ( am mers si cu E 34-uri ) si la motorizare....se cam aseamana cu E 34. Deci....E 34 este un E28 cu mai multa electronica si cu un face-lift superb fata de E28.....dar nu o sa ma convinga nimeni k E28-ul este o masina slaba. Zilele trecute l-am umilit pe unul cu un 330 xd de prin 2000....acum nu stiu daca el m-a lasat intentionat sau nu....dar eu l-am dus pe al meu pana la 6200 ture si zburam pe langa el...si se vedea k si el ii da cox..... :blink:. A plecat mai repede k mine de pe loc....dar a lui fiind diesel a trebuit sa schimbe vitezele mai repede k mine...si asta m-a ajutat sa-l prind din urma si sa-l iau :).

Oricum....E28 e un BMW ... si asta spune tot!!!

Link to comment
Share on other sites

fartilor.... nu am intrat pe acest forum pentru a ma certa cu cineva ..daca ati inteles asta ..ati inteles gresit ... ..... numai ca ..am deschis si eu gura si toata lumea a sarit pe mine.... si nu m am bagat in seama aiurea ....pur si simplu mi am spus parerea vizavi de o "chestie" care mi sa parut deplasata..... DAR SA TRECEM PESTE ASTA ....... VAD CA TOTI TRAITI CU IMPRESIA CA EU AM INCEPUT SCANDALUL ....AMI CER SCUZE !!... :blink: ......ACUM SA REVENIM LA BMW-URILE NOASTRE...
Link to comment
Share on other sites

Bavaria , repet , E60 este o masina scumpa si atat . Toate masinile scumpe din aceeasi arie de pret au aceleasi doatari , aproximativ aceleasi motoare , acelasi feeling . Si crede-ma , stiu ce vorbesc in legatura cu E60 -ul .

 

Nu pot sa ma pronunt asupra modelelor vechi , nu am mers cu nici unul , desi imi doresc tare mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Bavaria , repet , E60 este o masina scumpa si atat . Toate masinile scumpe din aceeasi arie de pret au aceleasi doatari , aproximativ aceleasi motoare , acelasi feeling . Si crede-ma , stiu ce vorbesc in legatura cu E60 -ul .

 

Nu pot sa ma pronunt asupra modelelor vechi , nu am mers cu nici unul , desi imi doresc tare mult :)

116358[/snapback]

 

btw... La multi ani ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pt Bavaria ! E28...este o masina destul de reusita dupa parerea mea. O conduc de o juma' de an si sunt foarte multumit de ea.

116251[/snapback]

 

Nu am zis ca nu este o masina reusita.Doar ca nu este pe gustul meu.

 

Bavaria , repet , E60 este o masina scumpa si atat . Toate masinile scumpe din aceeasi arie de pret au aceleasi doatari , aproximativ aceleasi motoare , acelasi feeling . Si crede-ma , stiu ce vorbesc in legatura cu E60 -ul .

 

Nu pot sa ma pronunt asupra modelelor vechi , nu am mers cu nici unul , desi imi doresc tare mult :blink:

116358[/snapback]

 

Faceam o comparatie intre toate seriile 5,nu alte modele de masini.Am vrut sa spun ca E60 este mult superior,din mai multe puncte de vedere.

Am condus incepand cu E28 toate modelele,si cam toate motorizarile.

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb daca nu cumva E60 este o varianta cosmetizata la E39. Da, masina are cu mult mai multa electronica, insa in ceea ce priveste motorizarile, suspensia - aspecte care sunt esentiale la condus- oare nu cumva e aceesi Marie dar cu alta palarie? Intreb pt ca am vazut consumabile la ambele modele, modele identice si sunt cel putin vizual identice!

PS desi am E39 eu votez E 60! Intradevar, masina asta are vizual "altceva"...

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca E39 cashtiga :)

 

Dupa mine, o singura linie de la designul lui E39 il departeaza de perfectziune... Linia de pe lateral care merge super din fatza pana in spate, pt ca sa se intrerupa aiurea la aripa fatza...

 

Sunt conshtient ca au fost limitari shi cerintze care au trebuit indeplinite, dar daia iau aia salariile care le iau, sa mai dea shi solutzii... perfecte :)

 

Shi nu numai la E39 ma enerveaza linia aia :) Dar parca la asta sare cel mai mult in ochi. :blink:

post-644-1156248830_thumb.jpg

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca E39 cashtiga :)

 

Dupa mine, o singura linie de la designul lui E39 il departeaza de perfectziune... Linia de pe lateral care merge super din fatza pana in spate, pt ca sa se intrerupa aiurea la aripa fatza...

 

Sunt conshtient ca au fost limitari shi cerintze care au trebuit indeplinite, dar daia iau aia salariile care le iau, sa mai dea shi solutzii... perfecte :D

 

Shi nu numai la E39 ma enerveaza linia aia :) Dar parca la asta sare cel mai mult in ochi.  :)

116701[/snapback]

Ai dreptate cu linia aia. Si desi sper sa fiu pana in sept propietaru unui E39 528i, consider ca dintre toate modelele BMW, este a doua ca frumusete. Dupa mine pe primu loc e E38... :blink:

Link to comment
Share on other sites

am condus E34 doi ani si ocazional un E39 masina unui prieten ,imi place f mult E34 cu face-lift pt ca are trasaturi clasice, musculoase si e o masina echilibrata ,E39 e un salt fata de E34 prin dotari, linii, tehnologie...iar E39 cu face-lift si un pachet M iti incanta privirea oriunde....E60 e cel mai nou , e modern , e supertehnologizat....e un fel de masina-computer sa zic asa....nu l-am condus....dar impresioneaza ca aspect si ca performante.....am votat E34 pt ca este o masina BMW care are elemente clasice de referinta ale marcii ..farurile tip ursulet...rotunde, motoare in 6 cilindri pe toata gama, farurile spate tipice Bmw , bordul orientat spre sofer, roata de rezerva normala :blink: .....deci parerea mea e ca E34 e cel mai 5-ar
Link to comment
Share on other sites

am condus E34 doi ani si ocazional un E39 masina unui prieten ,imi place f mult E34 cu face-lift pt ca are trasaturi clasice, musculoase si e o masina echilibrata ,E39 e un salt fata de E34 prin dotari, linii, tehnologie...iar E39 cu face-lift si un pachet M iti incanta privirea oriunde....E60 e cel mai nou , e modern , e supertehnologizat....e un fel de masina-computer sa zic asa....nu l-am condus....dar impresioneaza ca aspect si ca performante.....am votat E34 pt ca este o masina BMW care are elemente clasice de referinta ale marcii ..farurile tip ursulet...rotunde, motoare in 6 cilindri pe toata gama, farurile spate tipice Bmw , bordul orientat spre sofer, roata de rezerva normala :) .....deci parerea mea e ca E34 e cel mai 5-ar

116726[/snapback]

:blink: Join The Club

Link to comment
Share on other sites

Ah da , chiar am uitat sa zic ca E60 s-a departat de spiritul BMW cel mai mult din cate modele au mai fost , bordul nu mai este orientat spre sofer , farurile nu mai sunt "agresive" , stopurile nu mai sunt cu unghiuri drepte ....

 

Personal , ma incanta mai mult sa stau la stop si sa ma joc din acceleratie la un E34 , un driver's car :blink: , decat sa ma fofilez cu 200 kmh in E60 . Desi la toate stopurile toti se uita cine e ala care are bani de E60 .... tot E34 e peste . Iar comparat cu masinile de la vremea lui ... E34 castiga detasat . Este chiar peste E28 , desi M5 E28 este o masina deosebita :)

 

Si parca este un facut , nici w221 [ Noul S-klasse ] nu imi place - arata ca un ford mondeo alungit .

 

Si inca ceva , un BMW nu mai arata asa cum ar trebui sa fie pentru ca la noi f. multi proprietari de BMW sunt d-aia cu lantu de aur pe ei , cu maneaua , si care si-au cumparat bmw sa mearga incet :|

 

Mult respect pentru propretarii de ursi ... pentru cei care stiu sa intretina un E30 asa cum trebuie .

Link to comment
Share on other sites

la toate emisiunile de la tv cu masini, in toate revistele (din/afara RO),....peste tot unde se vb de cea mai buna masina la clasa ei de pana in prezent...........se vb de E39!!!

Este o masina super reusita; si k design, si k fiabilitate, si comfort, si....anything! :blink:

Parerea mea este k, de cand s-a skimbat designerul la BMW si au aparut modelele astea mai noi......singurele BMWuri actuale care ma atrag cu adevarat sunt 6-le si 7-le.

Link to comment
Share on other sites

la toate emisiunile de la tv cu masini, in toate revistele (din/afara RO),....peste tot unde se vb de cea mai buna masina la clasa ei de pana in prezent...........se vb de E39!!!

Este o masina super reusita; si k design, si k fiabilitate, si comfort, si....anything! :blink:

de cand s-a skimbat designerul la BMW si au aparut modelele astea mai noi......singurele BMWuri actuale care ma atrag cu adevarat sunt 6-le si 7-le.

Link to comment
Share on other sites

Ah da , chiar am uitat sa zic ca E60 s-a departat de spiritul BMW cel mai mult din cate modele au mai fost , bordul nu mai este orientat spre sofer , farurile nu mai sunt "agresive" , stopurile nu mai sunt cu unghiuri drepte ....

 

Personal , ma incanta mai mult sa stau la stop si sa ma joc din acceleratie la un E34 , un driver's car :blink: , decat sa ma fofilez cu 200 kmh in E60 . Desi  la toate stopurile toti se uita cine e ala care are bani de E60 .... tot E34 e peste . Iar comparat cu masinile de la vremea lui ... E34 castiga detasat . Este chiar peste E28 , desi M5 E28 este o masina deosebita :)

 

Si parca este un facut , nici w221 [ Noul S-klasse ] nu imi place - arata ca un ford mondeo alungit .

 

Si inca ceva , un BMW nu mai arata asa cum ar trebui sa fie pentru ca la noi f. multi proprietari de BMW sunt d-aia cu lantu de aur pe ei , cu maneaua , si care si-au cumparat bmw sa mearga incet :|

 

Mult respect pentru propretarii de ursi ... pentru cei care stiu sa intretina un E30 asa cum trebuie .

116837[/snapback]

S-klasse e un Mondeo alungit?? Mie imi plac cel mai mult BMW-urile, dar S klasse e cea mai smechera limuzina in afara de seria 7, Maybach si Rolls Royce Phantom....Mercedesurile nu ma atrag in general, dar S klasse e extraordinar si ca tehnica si ca design si ca putere. Cred ca S klasse e singurul Mercedes care se vinde mai bine la clasa ei decat modelul rival BMW.

 

Si in legatura cu seria 5 cel mai reusit, eu am votat E39, dar asta pt ca asta imi permit, si chiar o sa-mi iau unu in cel mai scurt timp, insa daca as avea bani de E60, maine m-as duce sa-mi comand un 530i. Pt mine E60 si E39 sunt la fel de frumoase, un E60 cu pachet M e chiar foarte frumos, si nu cred ca un proprietar de E34 ar refuza sa conduca un E60 daca ar avea ocazia.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.