Jump to content

se intampla ceva ciudat cu "pisica"mea


bmw3er

Recommended Posts

salut baieti, azi, studiind masina asa mai in detaliu, am observat niste simptome ciudate.

ora 00:30 cartierul si orasul, foarte linistit.

stateam si ascultam.

masina pe loc, cutia pe liber, ambreiajul decuplat, pur si simplu aud cum se invarte ambreiajul, (discul,placa) nu stiu ca nu prea ma pricep chiar in detaliu.

se aude un fasait cum se invarte ambreiajul cand cuplez ambreiajul, nu se mai aude. pe langa acel fasait.se mai aud niste batai, pac,,,pac, pac, ca o lovitura de ciocan pe metal. doar cu ambreiajul decuplat bate si se aude, acel fasait..,dar foarte rar se intampla

cate-o data, de obicei seara, acceleratia pur si simplu se schimba radical, pedala se simte altfel, isi trage aer din clapeta altfel, se aude motorul mai infundat, si motorul este mai zgomotos la relanti, si la acceleratie se plafoneaza, daca turez mai tare, daca turez usor, trage asa intrerupt.

deobicei masina merge foarte fin, si foarte bine, trage de rupe, dar cate-o data mai are ea toanele astea, cand are toanele astea se mai intampla ceva in plus

bate tot pe masina, atunci cand acceleratia isi schimba "fatza",bat suspensi, articulati, si fetele de usi, inclusiv cele din spate, masina fiind coupe.

deci in concluzie dintr-o data devine o rabla. simt ca inebunesc, de obicei merge perfect masina.

ce credeti ca are? eu cred ca totul se trage de la simptomele alea de la ambreiaj. desi ambreiajul functioneaza perfect atat el, cat si cutia.

 

318is coupe, 1997 163.000km reali

Link to comment
Share on other sites

Gremlines. They live among us.

ce sunt acesti gremlines, la ce te referi mai exact,.

 

ma gandesc, sa curat clapeta de admisie, si sa curat filtru(sport in situatia mea) sa schimb bujiile,

in legatura cu acceleratia.

cu ambreiajul este normal sa scoata acel sunet?, poate sa fie, volanta? cand turez, la decelerare, se aude asa un huruit, dar eu credeam ca vine de la toba.

poate sa freaca volanta,incorect sau discul sa fie oval? sau cioplit,?murdar?

sunt intr-o mare dilema...

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si eu ca poate sa fie de la volanta, asta este acuma. oricum face foarte rar... o las asa, daca face mai rau in timp o sa-o schimb cu tot cu kit ambreiaj. nou

 

Pai daca ai zgomote de la ambreiaj ce treaba au bujiile si admisia ?

Mergi la un service sa iti vada ambreiajul, sau mai bine spus sa iti diagnosticheze corect masina.

poi am zis mai sus, ca am si probleme cu acceleratia, se plafoneaza la turati, se aude mai infudat si motorul este mai sgomotos, din cauza,ca cred eu ca sta foarte putin turata, si de aceea este mai sgomotos,

si de aceea am zis ca o sa schimb bujiile si o sa curetz admisia,plus filtru

am loat bujii NGK BKR6EK nu le-am pus inca pe masina

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: :LMAO: :LMAO: ghizmoooo! ghiiiiiiiiiiiizzmmmoooooooooo!

 

on:

 

la un service ai fost?! :good:

SINCER am fost la multe servisuri, toti mi-au zis ca totul este ok, ptr ca chestia este ca imi face doar cateodata figuri.

si plus de asta nu se pricepe mai nimeni la bmw, cand am intrebat la multe servisuri, sa-mi verifice si mie daca functioneaza corect vascocupla

se uitau pe mine, credeau ca nu stiu sa vorbesc bine...habar nu au majoritatea mecanicilor nostri sa umple la bmw chiar daca este simplu. (cel putin ptr noi)

si nici nu vrea nimeni sa se bage la bmw. cel putin in orasul meu. CRAIOVA

 

OK. Ce fel de "filtru sport" ai ?

filtru de inox, nu stiu ce firma are. cred ca nu are firma, dar nu pare unu de proasta calitate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.