Jump to content

BMW 520d E60 2009


Andrei_VUV

Recommended Posts

eu de cativa ani ma tot frichinesc cu resoftarea..

 

vad ca la tine nu a fost bine, mai stiu pe cineva care a facut resoftare la TCM pe un 407 si cand ii dadea blana intra in safemode ..in fine, chiar nu stiu , de George de pe forum am auzit doar de bine

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/a/img832/8356/fisastock.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img832/8356/fisastock.jpg

 

http://imageshack.us/a/img94/3972/fisasoftexelixis.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img94/3972/fisasoftexelixis.jpg

 

http://imageshack.us/a/img6/2294/comparatie.jpg[/img]"]http://imageshack.us/a/img6/2294/comparatie.jpg

 

Intredevar a obtinut un cuplu apropiat de cel stock ca liniaritate dar diferenta foarte mica. Si oricum nici fisa stock nu prea are cum sa fie asa...161cp si 330Nm (in loc de 163cp 350Nm ca in datele oficiale si testat chiar de Dragos Stancescu din Iasi). La 330 deja e diferenta prea mare...de eroare.

 

Ce nu mi-a placut in special a fost o treaba la tuner. Cand ii ceream explicatii despre softul final si de ce n-a realizat cuplu mai mare, a zis ca modelul asta cu power reduction de Belgia,cum am eu, ar avea o "turbina mai mica" cica si nu e bine s-o fortez prea tare. FALS ! E aceeasi turbina ca si pe motorul de 177cp , fara power reduction. M-a mintit aiurea asa. Si mai incepuse cu altele...deja intra in aberatii crase.

Abia dupa ce a vazut ca stiam una alta a schimbat foaia si a zis de alt soft mai agresiv. O varza totala ce sa mai :)

Link to comment
Share on other sites

In primul mail de la inceput seful lor mi-a zis "cresterea de cuplu va fi de aproximativ 80-100Nm". :LMAO:

 

Dar nu iei in calcul si varianta ca poate motorul tau chiar numai atat dezvolta si ca poate ai ceva defecte la motor/turbo?

Dragos din Iasi a testat o gramada de masini pana acum si majoritatea au dat erori foarte mici pe Dyno (gen 1,2cp sau 1-5Nm)...deci n-are cum sa fie altceva. Chiar si varianta mea de motorizare (bazare de pe forum).

Softul Dyno de la Exelixis are erori prea mari. Asta e concluzia.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

da.... :)

 

io zic sa incerci la valymad.... stie ce face... el face softu cu mana lui , dupa cum vrei si dupa cum ceri.... nu-l trimite la x si y din tanzania & other bullshits...

daca-i softu bun nu da fum deloc.

 

 

ar putea fi valabil si pt VUV, dar nu-i recomand la motoru ala sa-i faca ceva... poate doar dupa ce-si pune distrubutia de m550d

Edited by RobyS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vad ca la tine nu a fost bine, mai stiu pe cineva care a facut resoftare la TCM pe un 407 si cand ii dadea blana intra in safemode ..in fine, chiar nu stiu , de George de pe forum am auzit doar de bine

 

De ce vorbiti prostii in necunostinta de cauza? Dragos Voinea (TCM-Turbo) e unul dintre putinii tuneri seriosi de la noi si cu siguranta cu cea mai mare experienta in motoare VAG. Daca 407-le ala intra in limp mode dupa soft cu siguranta daca era ceva in neregula cu softul acea problema se remedia fara discutii inapoi la tuner. Eu sunt la a 4-a masina remapata de Dragos si nu am absolut niciun motiv sa nu il recomand! :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca nu i-a reusit din prima,ci pe basbaite (caci tot asa s-a rezolvat cu reveniri), asta nu-l recomanda ca profesionist(sau poate nu se pricepe la peugeot), in fine scuze de offtopic. Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Robys,ai avut dreptate. Chiar daca nu stiai nimic despre ei. Iar tunerul lor lucreaza la Superchips :LMAO:

Zic de cel care resofteaza masini mai normale asa.

In rest pentru raliu si custom exista un grec si un turc, mult mai destepti ca sa zic asa...dar cica ei iau 2000 euro pentru un soft custom :)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Cand ii ceream explicatii despre softul final si de ce n-a realizat cuplu mai mare, a zis ca modelul asta cu power reduction de Belgia,cum am eu, ar avea o "turbina mai mica" cica si nu e bine s-o fortez prea tare. FALS ! E aceeasi turbina ca si pe motorul de 177cp , fara power reduction.

 

ce te mira, la inceput tu care ai dat banii pe ea nu stiai nici cati cai are, ai aflat de pe forum..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda..asa e. Dar tunerul asta minte, ceea ce nu mi-a placut deloc.

Sa ma minta in halul asta(desi eu stiam adevarul despre turbina s.a.m.d) si dupa aia sa vina cu ideea de a pune un soft mai agresiv...pai mai da-l in plm de soft...ori il faci tu ori il copiezi. Cica tot vorbea cu unul la telefon care-i dadea indicatii. De tot rasul ce sa mai.

 

Inainte sa incepa destul Dyno stock mi-a promis 430-440Nm. Imi pare rau ca nu l-am inregistrat :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu pe cineva cu 407 cu aceeasi problema softata deci nu cred ca e vina tunerului.

Softul ala e normal sa pastreze curbele de putere si cuplu , daca vrei soft personalizat nu mai costa 200 euro si nu se face in 5 min.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de off topic - eu as vrea sa iau box-ul de la Hartge,ce parere aveti ? E de incredere sau mai bine stau linistit ? ca din ce citesc pe aici deja ma ia groaza :frantics:

Nu merita banii aia nici de departe.

Eu o sa incerc saptamana viitoare cu un soft facut de bazare din CTA sa vad cum se comporta si ce diferente ar fi fata de softul de la Exelixis, care m-a dezamagit total.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus parerea mea...una e sa pui un box, alta e sa schimbi softul. Daca tu vrei sa dai 1000 euro pe un box de la Hartge n-ai decat.

 

Edit...acum m-am uitat pe site-ul lor si varianta de box pentru motorul meu costa 1892 euro cu tva inclus.

 

Scrie ca scoate 209cp si 415Nm la 2000rpm. Rezultatele sunt destul de bune dar pretul ...

 

Sau daca tot vrei ceva de genul atunci pui un Performance Power Kit de la BMW cu alt intercooler si te scoti mai ieftin parca.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine nu au M Performance,inca nu au lucrat se pare pentru acest motor.Eu as prefera sa dau dublu sau triplu,decat sa faca unul altul experiente pe mine.Cel mai bine las asa cum este si sigur nu voi avea probleme........ :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.