Jump to content

airbag E90 scaune


InSidE

Recommended Posts

Da este acelasi senzor de prezenta pasager. Al meu face talente si am cumparat unul second de vreun an de pe scaun normal si inca nu am fost in stare sa demontez scaunul sa il pun.

PS: Stii ca pentru asta trebuie dat jos tot sezutul (tapiseria/pielea).

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Pai trebuie scos scaunul din masina (nu e tocmai usor), data jos tapiseria (care e prinsa in mai multe puncte) inlocuit ala si pus la loc. Sincer treaba ar trebui sa mi-o faca un prieten care e priceput la asa ceva si nu prea a avut timp nici el. Daca ai timp si esti priceput o poti face singur.
Link to comment
Share on other sites

Da bine ai vazut tu mufa, eu asa am testat senzorul ce l-am luat. Nu poti doar asa ca este ca un fel de plasa pe aproape toata suprafata sezutului si cred ca este amplasat undeva intre doi bureti, cand scoti doar tapiseria de pe scaun nu il observi.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 years later...

Buna seara la bmw e91 LCI l scaunul șoferul persoana care m-a ajutat sa monteze niște huse nu a știut ca prin tija de la tetiera șoferului este cablul pt airbag si a tras si sa rupt cablu cum reușesc sa prin cablurile ? Se demontează cumva plasticul din spate de la scaun pt a ajunge sa prinzi firele între ele ? Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

Acel cablu este pentru tetiera activa - in caz de accident isi modifica pozitia astfel incat sa fie mai apropiata de cap. Eroarea in bord tot de airbag apare.

Poti desface spatele scaunului. In partea de jos are doi "braduti" care se scot- ies destul de greu si ar fi bine sa ii inlocuiesti. Gasesti pe youtube suficiente tutoriale. Problema e unde s-a rupt cablul...daca s-a rupt in tetiera nu stiu cum vei remedia

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 7:30 PM, Daniela elena said:

Se demontează cumva plasticul din spate de la scaun pt a ajunge sa prinzi firele între ele ?

Cel mai probabil imbracamintea (daca e din material textil..) trebuie data jos.. 

Reparatia consta in inlocuirea, sa adugirea unei sectiuni (lungime) de cablu in locul unde cablu a fost intrerupt astfel incat reintregirea cablurilor (2-3-4 cate or fi x2)sa se  faca obligariu intr-un loc unde conexiunile ale nu sunt supuse indoirii, stresului mecanic, aduca sa stea cat mai fix pe loc - ma refer la conexiune.. ideal ar fi sa fie cositorite prin lipire si adaugat cel putin un strat de tub heatshrink.. pentru permanentizare. Taierea si lipiturile trebui sa fie facute in locuri diferite pe cablul ala cu 2-3-4 fire pentru a evita rusc de scurt-circuit in caz de desfacere.

Spor la treaba.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.