Jump to content

rezervor gol


adrian121

Recommended Posts

de ceva timp incoace raman deseori fara benzina desi pe bord imi arata ca mai am 1-13 litri, nici becul nu apuca sa se aprinda si masina ramane in pana. Azi iar am patit asta, am avut 2 litri la mine, am pus-o pe aia si am alimentat la primul peco(10 km distanta), deci apropape ca iar ramasesem fara. Si au intrat doar 51 de litri, sa zicem 52 maxim cu litrul care ar fi mai ramas din sticla de dinainte. Foarte ciudat pentru un rezervor complet gol de E46 care ar trebui sa aibe 63 de litri, nu?!?

Care credeti ca ar probleme la mine? :blink:

Link to comment
Share on other sites

de ceva timp incoace raman deseori fara benzina desi pe bord imi arata ca mai am 1-13 litri, nici becul nu apuca sa se aprinda si masina ramane in pana. Azi iar am patit asta, am avut 2 litri la mine, am pus-o pe aia si am alimentat la primul peco(10 km distanta), deci apropape ca iar ramasesem fara. Si au intrat doar 51 de litri, sa zicem 52 maxim cu litrul care ar fi mai ramas din sticla de dinainte. Foarte ciudat pentru un rezervor complet gol de E46 care ar trebui sa aibe 63 de litri, nu?!?

Care credeti ca ar probleme la mine? :blink:

168816[/snapback]

A umblat cineva pe la pompa?,poate nu este bine bagata in lacasul ei si a ramas putin mai sus si nu-ti trage cand mai ai putina benzina.

Link to comment
Share on other sites

Problema ta este plutitorul de la pompa de benzina sau senzorul de la pompa... Oricum ar fi tot la senzor defect ajunge... El nu mai transmite corect datele si calculeaza benzina din rezervor aiurea, drept si prin urmare al tau indicator de rezervor iti afiseaza date eronate... trebuie sa schimbi pompa de benzina, alta solutie nu ai... Nu merge schimbat doar senzorul la E46 din cate stiu eu... la modele mai vechi se poate dar la e46 nu prea cred...

Concluzie: alta pompa de benzina, n-ai ce sa faci...

Link to comment
Share on other sites

Problema ta este plutitorul de la pompa de benzina sau senzorul de la pompa... Oricum ar fi tot la senzor defect ajunge... El nu mai transmite corect datele si calculeaza benzina din rezervor aiurea, drept si prin urmare al tau indicator de rezervor iti afiseaza date eronate... trebuie sa schimbi pompa de benzina, alta solutie nu ai... Nu merge schimbat doar senzorul la E46 din cate stiu eu... la modele mai vechi se poate dar la e46 nu prea cred...

Concluzie: alta pompa de benzina, n-ai ce sa faci...

168836[/snapback]

daca e asa cum zici tu, atunci de ce nu intra 60+ litri la plin ci doar 51? unde e diferenta de 10+ litrii?

asa cum a zis si narcis, ceva nu e in regula cu pompa/sorbul din rezervor

Link to comment
Share on other sites

sau senzorul de la pompa... trebuie sa schimbi pompa de benzina, alta solutie nu ai... Nu merge schimbat doar senzorul la E46 din cate stiu eu... la modele mai vechi se poate dar la e46 nu prea cred...

Concluzie: alta pompa de benzina, n-ai ce sa faci...

168836[/snapback]

 

 

De ce senzorul de la pompa si nu celalalt? :blink:

Link to comment
Share on other sites

De ce senzorul de la pompa si nu celalalt? :blink:

168861[/snapback]

 

nu vad de ce ar fi stricata pompa din moment ce dupa cum am spus la rezervor gol nu intra nici macar 60 de litri, ci doar un 51-52 etc...? Deci ceva ar mai f in jur de 10 litri prin rezervor, ori a doua varianta sa fie atatea gunoaie pe fundul rezervorului sa ocupe spatiul a 10 litri?!? :)

Link to comment
Share on other sites

nu vad de ce ar fi stricata pompa din moment ce dupa cum am spus la rezervor gol nu intra nici macar 60 de litri, ci doar un 51-52 etc...? Deci ceva ar mai f in jur de 10 litri prin rezervor, ori a doua varianta sa fie atatea gunoaie pe fundul rezervorului sa ocupe spatiul a 10 litri?!?  :blink:

169137[/snapback]

Nu prea cred.Sincer banuiesc ca e vb de vreun senzor sau de la plutitor.Cred ca e aproape imposibil sa fii devenit rezervoru` tau un fel de groapa de gunoi .

Link to comment
Share on other sites

Poate a patit sorbul ceva si este mai ridicat, astfel incat nivelul minim de la care poate sa traga benzina este 10 litri. Deci tu mai ai 10 litri in rezervor (cum iti arata si in bord), dar pompa nu poate sa traga.... si tu zici ca rezervorul e gol.

 

Nu stiu cum e la E46, dar la mine (E36) sunt separate: in dreapta pompa, in stanga sonda. Deci daca la tine e la fel, s-ar putea ca sonda sa fie ok, iar pompa sa fie (poate) sarita de la locul ei.... ridicata un pic... nu stiu exact... verifica....

Link to comment
Share on other sites

Poate a patit sorbul ceva si este mai ridicat, astfel incat nivelul minim de la care poate sa traga benzina este 10 litri. Deci tu mai ai 10 litri in rezervor (cum iti arata si in bord), dar pompa nu poate sa traga.... si tu zici ca rezervorul e gol.

 

Nu stiu cum e la E46, dar la mine (E36) sunt separate: in dreapta pompa, in stanga sonda. Deci daca la tine e la fel, s-ar putea ca sonda sa fie ok, iar pompa sa fie (poate) sarita de la locul ei.... ridicata un pic... nu stiu exact... verifica....

169184[/snapback]

 

mda, trebuiesa o verific la un prieten care se pricepe, m-am uitat sub ea, nu este nimic deformat, nimic aparent stricat, am mai avut problele si cu indicatorul de nivel al benzinei din bord, in sens ca scade prea greu mai ales cand fac plinul scade dupa vreo 100 km doar, ceea ce nu e tocmai bine. Daca la e46 pompa de benzina si sonda sunt in acelasi loc, ma gandesc ca sunt ambele miscate... dupa 1 ian trebuie sa fac miscarea, acum o sa mai stau cu ceva benzina in plus in rezervor ata ete. va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.