Jump to content

Bmw 318 e36 la 18 ani


DraColorat

Recommended Posts

Salutare tuturor, am si eu nevoie de ajutorul vostru deci sa trec la subiect: am 18 ani si trbuie sa imi cumpar prima masina, am cateva modele care imi plac si se incadreaza in banii mei care sunt destul de putini golf 3, opel vectra b, alfa romeo 156 si BMW 318 E36(motorul de 1.8 116cp mi se pare cel mai bun pt mine putere/consum) cel mai mult dintre ele imi place bmw-ul desi la inceput nu a fost printre obtiunile mele.

Acum parerile sunt impartite uni zic ca tractiunea spate sau mai corect zis propulsia este periculoasa, alti zic ca nu este nici o problema si nu trebuie sa ma sperii, unii zic ca ar consuma mult ati zic ca au un consum ca si restul masinilor cu motor de 1.8

As vrea sa ma lamuriti si pe mine cum sta treaba si daca merita sa cumpar o asemenea masina, cum e cu tractiunea cum e cu consumul si de la ce sa ma astept de la ea e comfortabila/ nu e , masina imi place foarte mult si cred ca daca o aranjez putin inca mai poate sa intoarca priviri.

Am citit tot felul de pareri pe net despre aceasta masina unele de rau altele de bine. sper sa ma ajutati si pe mine, multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Care ar fi estimativ bugetul?

nu ma intereseaza motoare asa mari 116 cai imi sunt suficienti ....... bugetul ar fi cam 1500 :( am fost prin parcuri auto si am gasit in banii astia destul de ingrijite si fara rugina , acum nu stiu ce sa zic

Link to comment
Share on other sites

Golf 3 pare o masina mult prea veche daca nu se modifica aspectul stoc (merge cu tuning).

 

Vectra B este o masina frumoasa si destul de puternica (motorul de 1,8 16v) pentru un om normal. (oricum este in aceeasi clasa cu BMW serie 5)

 

Alfa, din cate am inteles, este cam scumpa la intretinere. Tinand cont de bugetul pe care il aloci pt. cumparare......

E36 318i curata si ingrijita inca mai reuseste sa intoarca cate o privire :rolleyes: (daca nu reusesti prin stoc, poti sa scoti esapamentul, iar cei din jur vor fi invidiosi pe tine. Se va citi pe fata lor :thumbsup: )

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere sa mai ai putina rabdare sa mai strangi aproximativ 1500 eur, si apoi ai sanse la o masina bunicica. La 1500 eur, inmatriculata, sincer nici macar un Logan nu o sa cumperi in mintile lui. Plus ca dupa aia te trezesti ca ai de bagat inca 1000 eur sa o aduci cat de cat pe linia de plutire si nu ai facut nimic. Mai ai rabdare si pune banutul de-o parte sa iei ceva cat de cat.

 

La 1500 eur inmatriculata singura masina care imi vine in minte si care ar fi cat de cat pusa la punct ar fi o Dacia Solenta... Dar banuiesc ca nu doresti asa ceva... :)

 

LE: tractiunea spate este ok dupa ce te vei obisnui cu ea. Cine argumenteaza ca nu isi ia BMW pentru ca are tractiune spate si e periculoasa, nu a condus un BMW, sau l-a invartit de 2 ori printr-o parcare si da cu presupusul...

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

la 1500 de euro o sa ai un BMW e36 neinmatriculat, uc dublu kilometrilor care-i afiseaza in bord si probabil stare tehinca de tigaie. In plus este BMW, deci intretinerea destul de scumpa, asta bineinteles daca vrei mai mult decat filtre si ulei.Consum in oras 10, 11, in afara 7. Asigurare 400 de lei , impozit 180. UN bmw e36 ok, inmatriculat incepe de la 2500 euro.

Nu-ti recomand sa urci mai sus de 318, sau 318is, ai 18 ani si nu ai suficienta experienta, probabil ca si tu stii asta si asa ai ales 318i.

 

Acum am vazut ca esti din Craiova, daca ai nevoie de un sfat cand mergi s avezi o masina si am timp pot sa-ti dau cateva sfaturi, de 3 ani de cand o am pe a mea am vazut multe. A doua idee, ce ma vazut eu prin parcurile auto din Craiova, is cam praf masinile, dar daca chiar vrei una la cat mai putini bani macar sa alegi una care sa poti merge cu ea.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce mai raspundeti la genul asta de topicuri , 18 ani , E36 , 1500 E si mai vorbim de bmwuri . :download:

E prima lui masina, nu are de unde sa stie cat ar trebui sa coste. Asa eram si eu la 18 ani, cand venea vorba de masina mai puneam intrebari si pe langa subiect, mai iscam si rasete, dar omu a fost politicos si a intrebat aici, considerand ca suntem mai informati.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce mai raspundeti la genul asta de topicuri , 18 ani , E36 , 1500 E si mai vorbim de bmwuri . :download:

Baiatu' e tanar si probabil nu stie inca cu ce se mananca masinile, mai ales marcile mai de top. Nu vad nimic gresit in faptul ca intreaba... Fiecare aveam fel de fel de vise la 18 ani... :) Ideea este sa ii argumenteze cineva daca visul lui poate sau nu sa devina realitate....

Edited by m_3512
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

am uitat sa precizez ca masina nu trebuie sa fie inmatriculata in banii aia , deci sa inteleg ca nu pot lua un e36 acceptabil in banii astia... :( si scuze pt cei ce ii deranjeaza faptul ca am 18 ani si nu am decat 1500E ;) la toti ceilalti va multumesc pt raspunsuri si mai astept si altele
Link to comment
Share on other sites

Nu prea are rost sa te complici sincer. Cumpara ceva inmatriculat, doar ca suma de care dispui nu te ajuta foarte mult. Ar fi pacat sa te bucuri ca ai gasit un e36 la 1500E si dupa cateva saptamani sa te uiti la el cum sta in parcare.

http://www.autovit.ro/bmw-318-C24280096.html. Ceva de genul asta gasesti, poate chiar mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu are de ce sa deranjeze pe nimeni. Am gasit astea pana in 1500eur, dar nu au dotari si nu se stie cat de bine stau la partea tehnica

http://www.tocmai.ro/bmw-316-4380165.html

http://www.tocmai.ro/bmw-316-4406467.html Acum vad ca sunt 316.

 

Ideea e ca se gasesc, chiar si inmatriculate, dar un e36 frumusel si dotat e pe la 2500-3000eur.

 

Incearca doar sa nu iei teapa cand iti cumperi, sa dai pe unul 1500eur neinmatriculat adus de samsari, luat de pe dincolo cu 4-500eur sau chiar pe gratis.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Da, au taxele mari, orice ar lua neinmatriculat, daca vrea sa le puna pe RO.

 

Ca sfat de luat in seama, incearca sa eviti motorizarile 1.6 16v de la opel, sunt mari consumatoare de ulei. Am avut unul in acelasi timp cu un prieten, la amandoi ne consuma si le-am vandut deodata dupa ce am incercat diverse reparatii sau diferite marci de ulei.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Pai pe forum BMW lumea recomanda opel ? Cum asa asa masini proaste avem ?

1500 E iti ajung ptr un e36, ce naiba, eu am dat 2300 pe e46 meu. Treaba e sa il cauti pe ala care il vrei, si neaparat masina verificata la service. Eventual cauta un prieten cu e36 care sa mearga cu tine cand vezi masina ca una e sa te uiti tu la ea si alta e sa izi zica unu care merge de 2-3 ani cu una si stie exact cum trebuie sa mearga si sa arate!

Link to comment
Share on other sites

Golf 3 pare o masina mult prea veche daca nu se modifica aspectul stoc (merge cu tuning).

 

Vectra B este o masina frumoasa si destul de puternica (motorul de 1,8 16v) pentru un om normal. (oricum este in aceeasi clasa cu BMW serie 5)

 

Alfa, din cate am inteles, este cam scumpa la intretinere. Tinand cont de bugetul pe care il aloci pt. cumparare......

E36 318i curata si ingrijita inca mai reuseste sa intoarca cate o privire :rolleyes: (daca nu reusesti prin stoc, poti sa scoti esapamentul, iar cei din jur vor fi invidiosi pe tine. Se va citi pe fata lor :thumbsup: )

 

 

Tu glumesti???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai pe forum BMW lumea recomanda opel ? Cum asa asa masini proaste avem ?

1500 E iti ajung ptr un e36, ce naiba, eu am dat 2300 pe e46 meu. Treaba e sa il cauti pe ala care il vrei, si neaparat masina verificata la service. Eventual cauta un prieten cu e36 care sa mearga cu tine cand vezi masina ca una e sa te uiti tu la ea si alta e sa izi zica unu care merge de 2-3 ani cu una si stie exact cum trebuie sa mearga si sa arate!

 

 

ti se pare ca BMW ia vreun premiu la fiabilitate ?

 

opelu e mai rentabil pentru buzunar ... chiar daca e un rahat de marca si de masina :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Tu glumesti???

 

 

Nu. Nu glumesc. 115cp este rezonabil pentru cineva care nu viseaza la peste 2500 de cai. Nu toata lumea este "resari".

Imi aduc aminte de prima mea masina (o Dacia 1300 cu imbunatatiri) care prindea aproape 90km/h.

 

edit: Si in legatura cu clasa din care face parte.... M-am exprimat eu gresit. Ma refeream la echivalentul pe marca. (Astra=serie3 , Vectra=serie5, Omega=serie7)

Edited by blogeranonim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.