Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

20 hours ago, wolf20 said:

Spune ce vrei și ți o aduc intr o săptămână @1500eur😄

Multumesc pentru propunere, cu toata sinceritatea iti spun ca sunt un client foarte dificil, ma razgandesc total aiurea, cand nu te astepti...prefer sa nu incurc pe nimeni.

19 hours ago, sskkaa said:

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X3 M40d Head-Up HK HiFi DAB LED WLAN Standhzg.
First Registration: 05/2020 Mileage: 69,424 km Fuel: Diesel Power: 240 kW (326 hp) 
Price: €43,380

https://link.mobile.de/aPJjACNyuKFr5tgz6

 

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X3 M40d KEYLESS LEDER NAVI STANDHZ HUD AHK PANO
First Registration: 10/2020 Mileage: 85,234 km Fuel: Diesel Power: 240 kW (326 hp) 
Price: €43,890

https://link.mobile.de/E3F9RN62vQ9KRq6v9

 

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X3 M40d LiveCoPro HUD H/K Pano DAPlus PAPlus LED
First Registration: 05/2020 Mileage: 72,729 km Fuel: Diesel Power: 240 kW (326 hp) 
Price: €43,900

https://link.mobile.de/iukw78quyuKvUSZP9

 

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X4 M40d ALL-BLACK/21Z/LED-AD/LIVE-CP/ACC/HuD/H&K
First Registration: 02/2021 Mileage: 87,362 km Fuel: Diesel Power: 250 kW (340 hp) 
Price: €44,395

https://link.mobile.de/SBFezZfFNmfQXh79A

 

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X3 M40d AT Innovationsp. Sport Aut. Panorama AHK
First Registration: 07/2020 Mileage: 83,586 km Fuel: Diesel Power: 240 kW (326 hp) 
Price: €44,840

https://link.mobile.de/LsLgURokkxCHHVDJ8

 

I found this offer at 𝗺𝗼𝗯𝗶𝗹𝗲.𝗱𝗲:

BMW X3 M40d Panorama 360°HUD DAB HiFi DisplKey 20"
First Registration: 04/2021 Mileage: 89,535 km Fuel: Diesel Power: 250 kW (340 hp) 
Price: €44,999

https://link.mobile.de/qu9gbV5TDyKN3HgG6

Merci pt link-uri, deocamdata nu ma uit in DE, din mai multe motive, distanta timp nervi etc....

Eu am pus ochii pe una, un X4 M40D MHEV la pus si aici, cel cu scaune M dar momentan proprietarul nu mai vrea sa o vanda, pret 45000. Mai astept putin ii mai dau un telefon.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, RedCap said:

Myx-ule nu ne intelegem cred. Masina o iei pentru tine sa iti placa si ca optiuni si ca tot. Ca altuia nu ii place, aia e.

In cazul asta iti iei o Toyota sau o Honda sau un VW ca sunt pe toate drumurile si aia e, stii sigur ca o vei da-o si tu dupa. Si tu ai avut un 6-ar GC din ce imi amintesc, de ce nu ti-ai luat un 5-ar ca doar se vindea mai usor cu siguranta? 😄 

 

nu ne intelegem ca vb de lucruri diferite si metode de achizitie diferite . Trade in e alta mancare de peste , complet . Si am luat alta masina peste 6 ca si dotari si tehnologie , evident tot in ideea de mai nou , km mai putini si usor vandabil , mai mult sau mai putin .Acum ma uit la 8 , la anul e de atacat abia misca acum sub 50 k. Daca luam 8 atunci eram 30k pierdere in 2 ani ceea ce pt mine e inacceptabil sau nu vad sensul la o achizitie cash  . De asta spun ca difera lucrurile la cash , esti mai chibzuit sau cel putin incerci . In genere trendul e sa iti iei ceva mai nou , mai capabil si sa te simti tu bine clar , daca poti ignora anumite pierderi e fix o chestie personala si nu ceva general .Eu incerc sa fac pierderea aia suportabila sau aproape inexistenta cum a fost la ultimile 2 masini . Evident cel care cumpara are propriul sistem de valori , nici ca mine , tine sau altcineva , e socoteala proprie 😀

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Salutare flacai!

Cum am ramas doar sofer de Skoda, caut masina. La Bavaria used am gasit un X4 M40d mhev care depaseste bugetul, nu cu mult, am incercat sa vorbesc dar baietii sunt rigizi rau, preturile sunt fixe cica. Cum n-am cunostiinte in reteaua asta nu ma astept la niciun fel de discount.

La sugestia unui priete de pe forum, stie el care, se pare ca trebuie sa ma apuc sa caut prin DE. Cine are experienta cu asa ceva sa-mi spuna si mie cum se porcedeaza cu numerele provizorii etc ca sa stiu la ce sa ma astept.

 

Orice sfat e binevenit si apreciat.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa incep eu, desi am doar o masina cumparata din Germania.

Duminica, vazut, placut, platit (semnat un contract de vanzare de 1 pagina).

Luni dimineata, la ora 7.50 m-am prezentat la biroul de copiat acte (denumire romaneasca, :)), dupa aceea, la 08.01, peste drum, am luat bilet de ordine (inmatriculari), am asteptat cam 5-10 minute, acte, verificari, plata, la 08.32 plecam cu nr pe ea, zoll, valabile 30 zile.

Chiar daca s-a imbunatatit considerabil acest proces la noi, tot nu se compara.

Singurul lucru de mentionat ar fi ca, daca este un oras mai mare, este posibil sa asteti mai mult pentru inmatriculare.

Ca si acte: contract de vanzare cumparare, brief mic, mare si cam atat, parca.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mircea-Si said:

Salutare flacai!

Cum am ramas doar sofer de Skoda, caut masina. La Bavaria used am gasit un X4 M40d mhev care depaseste bugetul, nu cu mult, am incercat sa vorbesc dar baietii sunt rigizi rau, preturile sunt fixe cica. Cum n-am cunostiinte in reteaua asta nu ma astept la niciun fel de discount.

La sugestia unui priete de pe forum, stie el care, se pare ca trebuie sa ma apuc sa caut prin DE. Cine are experienta cu asa ceva sa-mi spuna si mie cum se porcedeaza cu numerele provizorii etc ca sa stiu la ce sa ma astept.

 

Orice sfat e binevenit si apreciat.

Variante pentru Germania ti-am pus aici:

Pentru adus ai 2 variante:

1) nu te complici, discuti, negociezi, cumperi, aduci pe platforma ( cea mai ieftina si convenabila varianta )

2) daca ai timp, chef, rabdare, si ceva bani in plus 😄 te duci dupa ea, o vezi, platesti, iti faci asigurare/numere, si vii spre casa...

Dupa ce am testat ambele variante de mai multe ori, iti recomand totusi prima varianta, asta daca masina aleasa e la un dealer mare si de incredere. Eu X3-ul asa l-am luat, in blind, l-am vazut doar in poze si cand l-am descarcat pe platforma 😄 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am luat eu 545e-eul:

- vazut pe bmw gebrautchwagen, la reprezentanta BMW Nuremberg, vorbit cu neamtzul, luat seria si verificat prin carvertical si baza de date bmw;

- platit 10% pentru rezervare, pregatit masina in premium selection, platit 90% cu cateva zile inainte, factura la final;

- am vorbit cu el sa scoate el numerele de customs/zoll, 1 luna - 250 euro;

- am ajuns la ea, masina era curata, pregatita si cu numerele montate;

M-am urcat si am plecat cu ea in vacanta, spre casa 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am luat eu X3-ul cu premium selection:

Am vazut doar poze pe site la bmw sectiunea masini rulate. Am luat legatura cu reprezentanta prin e-mail. Am semnat contract, am primit factura, am platit integral. La emiterea facturii mi-a facut un discount de 800Euro fara sa negociez nimic. Masina a fost ridicata si adusa pe platforma. Costul 800 Euro cu o firma din Cluj. 
In felul asta salvezi timp.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Asta cu numerele e cu dus si intors.

De preferabil asa ar fi cel mai ok, sa se ocupe dealerul de tot, cand ajungi acolo, doar preiei masina, si ai plecat. Asa am facut si eu cand am luat Passatul.

Cand am luat alta masina pentru un coleg, am ajuns dimineata la dealer, am vazut masina, am pregatit actele, pana s-a emis contract/factura era deja dupa pranz, s-a facut plata banii n-au intrat decat a doua zi. Ne-am cazat, a doua zi dimineata am revenit la dealer, pana au vazut banii in cont, doar dupaia au pregatit actele sa mergem la inmatriculat, care era la vreo 15km de dealer, fugi fa asigurari, ia numere, hai repede inapoi la dealer, pune nr pe masina, du-te inapoi la inmatriculari sa ti puna nu stiu ce abtibild pe numere si sa-ti dea hartiile finale, norocul nostru a fost ca am terminat cu 5minunte inainte de ora 12 cand inchideau ( nu mai retin, era zi scurta, sau vineri sau sarbatoare sau ceva ) a fost o alergatura si un stres inutil, si cand am terminat, mai aveam 1500km pana acasa 😄😄😄 

Deci, parerea mea e ca platforma e cea mai ok si safe varianta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt doua situatii enuntate mai sus :

  1. sskkaa prezinta varianta in care iti iei masina din Germania de la un dealer tert fata de BMW, nu de pe Bmw.de. In cazul asta ar fi indicat sa vezi ce platesti, sa verifici masina (mai ales daca nu are garantie) si apoi sa achiti integral masina si sa te ocupi de inmatriculare sau o aduci pe platforma. In caz contrar nu cred ca dealer-ul iti face formalitatile de inmatriculare pt export (nr.zoll) daca nu e achitata masina si exista riscul sa ramana cu ea.

 

 2. varianta prezentata de Ciprian01 si experimentata si de mine - cauti pe bmw.de  - gebrautchwagen alegi masina preferata de la dealer BMW, daca e Premium Selection are si garantie 24 luni prin asigurator extern inclusa, poti verifica tot istoricul si daca te decizi si negociezi cu dealer-ul sa se ocupe ei de nr.zoll, o achiti integral cu cateva zile inainte iar in momentul in care ajungi la dealer, pleci cu contractul, brief mic si mare (cartea )si cu masina fara sa mai astepti avand deja nr.obtinute (dar trebuie sa le soliciti, nu se ocupa din oficiu)  - asta daca doresti un concediu cu masina proaspat cumparata . In caz contrar poti sa o aduci pe platforma cum procedeaza lumea. Eu sunt mai Toma Necredinciosul si trebuia sa vad cu ochii mei ca totul e ok. 

Edited by Cosminbad
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat masina de la astia: https://maps.app.goo.gl/Ta2ZouhuP5pPsrpa6 - Drexl + Ziegler, Augsburg, de langa Munchen. Parea un dealer foarte mare ( BMW cat si service si altele ) si review-uri f bune pe Mobile+Google Maps. Nu mi-am facut griji ca ar fi teapa, dar totusi a fost un mic leap of faith sa dai 40k pe o masina fara sa o vezi. A fost exact ca in descriere, fara nicio problema, lucru confirmat si de cel cu platforma care a fost la incarca, si a confirmat la fata locului ca masina e ce trebuie si nu are vreo problema ( din cele vizibile ). La nivelul asta de dealeri mari, nu se joaca niciunul cu vrajeala sa ascunda anumite probleme. Acolo cu reclamatiile nu e de joaca, ca la noi.

De evitat dealeri foarte mici, cu 5-10masini pe stoc, dubiosi si cu patroni turci, polonezi, albanezi, rusi sau alte natii predispuse la corectitudine 😄 

Dealerul se poate ocupa ( sau nu ) de acte/asigurare/inmatriculare/etc, dar astea le specifici de la bun inceput si ti le factureaza odata cu masina, cand iti trimit contractul.

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Da, eu am luat X3 2.0i-ul colegului de la ei, au multe locatii, sincer nu mai stiu exact de la care dintre dealeri, dar 100% a fost de la ei, AHG. Foarte ok experienta cu ei, la fel, luat masina de pe net, discutat cu vanzatorul, primit toate detaliile, poze, filmare cu masina, etc. Asta a fost acum vreo 3 ani parca.

Daca masina are dotarile dorite, in rest nu cred ca fie vreo problema. Dar cere totusi un istoric si verifica masina cu un raport AIR.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ciprian01 said:

De unde il cumperi de obicei scandal?

@Mircea-Si, mie imi pare ingrijita, ma uit strict la volan + piele. De vazut totusi istoricul BMW.

Raport AIR se obtine direct de la BMW, ar putea sa ti-l dea si ei, ca doar e gratuit, dar ... 🙂

Daca ai pe cineva la BMW te poate ajuta.

Daca nu, online pe bani - https://istoricbmw.ro/bmw/verificare-istoric-bmw-service-auto-online - cred ca aici... ( sa nu se considere reclama )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.