Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

arata f bine , stai linistit la mine A7 a avut 36 rechemari in service  la garantie , update de soft si  diverse prostii , conducta antigel ceva , pe la ac , etc . La asta de acum are alternator schimbat la 56k , e normal , astea sunt masinile , de asta nici nu e bine sa le iei noi stai sa iti mananci creierii prin service . 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Mircea-Si said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri.

Cred ca am gasit ceva:

 

https://www.ahg-mobile.de/de/fahrzeugsuche/bmw-x4-m40d-innovationsp-sport-aut-standhzg-rft-108190

 

Ceva pareri, pret masina, a mai lucrat cineva cu acest dealer?

Si eu am cumparat X3 ul actual tot de la Ahg, experienta ff buna cu ei, totul transparent si fara probleme. Felicitari pt. achizitie !!!

Link to comment
Share on other sites

De vineri ma chinui sa platesc masina, cap patrat asta de la AHG nu imi raspunde la intrebarile legate de garantie. Zice a are un an garantie oriunde in EU si ca ma pot duce la orice dealer BMW, am sunat la Bavaria, nu apare nici o garantie logic...

Aveti idee ce fel de garantie vand astia? Ce acopera? Vreau azi sa platesc masina si sa scap

 

Mi-a rapuns in final, garantie EUROplus, stie cineva ceva?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e „garantie” ca si la Premium Selection - cu asigurator extern. Cand ai o defectiune care se poate repara pe asigurarea respectiva, se repara masina si se factureaza direct catre firma de asigurare din contractul tau. In functie de vechimea masinii/nr.km, acestia suporta pana la 100% din costuri. Chestia misto este ca la piesa schimbata, ai garantie, fiind platita reparatia, nu e ca la garantia de fabrica unde BMW se obliga sa iti asigure garantia pe durata garantiei de fabrica. 

Am gasit ceva pe google despre europlus. 

https://www.bmw-hamburg.de/de/modelle/beratung/europlus-garantie/

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ciprian01 said:

Tu ai Europlus acolo, care e pe cutia si motor, de 1 an. Are un vecin cumparata asa.

La Premium Selection e 2 ani, si cam tot, zic "cam", fiindca stii cum e.

Sa te bucuri de ea! Ne vedem la intalnire 😄 

Thx bro, abia astept sa-i rup fashu, sper sa nu-mi rupa mie permisul vreun caraliu.......:)

Edited by Mircea-Si
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am incercat un X4 M40d dar nu era mild hibrid, avea doar 326 cai , hibridul are 340 din cauza rajnitei electrice si mi-a placut tare rau cum mergea. Plecarea de pe loc cu launch control e geniala.

De multi ani imi doresc un motor mare cum impozit mic, noroc cu hibridele ca mi-am implinit pofta.

Uite cam ce zice AutotopNL:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mircea-Si said:

M-a informat AHG ca masina intra azi in service pentru verificari amanuntie si reinnoire certificat TUV, cica vineri sau cel tarziu luni o pot ridica.

Cred ca turbezi ca mai ai atat de asteptat. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

@Mircea-Si la masina pe care ai cumparat-o nu poti face Stage 1. Sunt in aceeasi situatie, astept de 1 an si nu a aparut nimic in acest sens. ECU e blocat hardware de catre producator si nu poti face update de soft. Ar fi o varianta cu dat jos ECU, trimis prin Anglia, dureaza 10 zile, masina in timpul asta sta pe butuci si mai costa si 1500 Euro.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am venit de la 177CP/350Nm, dupa doi ani am facut Stage 1 am ajuns la 200CP/400Nm. Trecerea la 286CP/600Nm a fost uriasa, parca nu puteam stapanii masina. Faceam depasiri si apoi puneam frana ca sa pot intra inapoi in banda, obisnuit fiind sa apas acceleratia pana la fund. A durat putin pana m-am obisnuit. Acum ne-am imprietenit frumos si imi doresc un Stage 1 sa ajung la 330CP/700Nm.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mircea-Si said:

Eu 90% din timpul petrecut la volan , il petrec la volanul unei skoda octavia 1.6 tdi de 115 cai.....cand ma urc pe x4 m40d avion

 

 

Racheta 1,6 ala 🙂  eu am ajuns de la 160 cai si 2,5 tone de pe Patrol la 340 cai si 1,5 tone pe 140 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.