Jump to content

2 BMW-uri ... curba... viteza... accident ... 2 morti


X X L

Recommended Posts

Mda... Imi bat gura degeaba.

asa este :yes:

 

Nu te pricepi la alcoolemie. 0.08 la mie alcoolemie in sange inseamna: 0.8 grame alcool pur la un litru de sange.

no offence, dar nici tu nu te prea pricepi, sau oricum faci confuzie...

 

limita dintre contraventie si infractiune este intradevar 0,80 mg alcool pur in aerul expirat, depistabila cu aparatul etilotest...

 

ulterior se fac recoltarile de probe la INML care stabilesc concentratia de alcool in sange(existenta infractiunii este stabilita legal, pe baza de probe, conform art. 62 CPP).

 

o concentratie de 0,80 g/l alcool pur in sange este echivalenta cu o concentratie de 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat (a se observa diferenta intre grame si miligrame :excl: )

 

Alcoolemie 0.8 la mie nu exista.

exista, dar depinde la sistem de calcul faci referire: in sange sau in aerul expirat...

 

daca nu s-a inteles nici acum, IMPORTANT este sa nu bei inainte de a conduce o masina pe drumurile publice :excl:

 

 

restul e cancan 8)

Link to comment
Share on other sites

cand am cacat eu steaugul, prin 2005, m-au gasit cu 0,84 la aparat si la inml in sanga era ceva de genul peste 1 la mie (1.4-1,6 parca), plus ca facusem si accident, culmea, unu a trecut pe rosu si a intrat in mine, insa, desigur ca eu am belit-o mai nasol ca el.

 

mi-au deschis dosar penal, 3 ani m-am luptat cu ei, in final am castigat, va spun si cum:

 

eu accidentul l-am avut la ora 18 seara, insa am convenit cu ala sa mergem la politie a doua zi, caci el trecuse pe rosu si eu stiam ca-s baut, asa ca vroiam sa facem "combinatie", sa zicem ca m-a lovit pe o straduta etc...

 

Ala intre timp s-a sucit, n-am inteles de ce si s-a dus la politie pe la ora 10 noaptea, intre timp eu m-am intors casa unde aveam un party cu niste prieteni si tot beam. Am primit telefon de la politie pe la 11 ca sa ma prezint cu accidentul etc etc... ei, aici am fost imbecil, ca m-am dus (m-a dus un amic cu masina lui), insa eram deja bardaf de beat cand am ajuns la politie si va puteti imagina, suflat in fiola, eu scandal pe acolo d-ala infect cum fac betivii la politie...in fine... m-au dus cu duba la INML ca faceam scandal, am dat cu basca unui de pamant, oribil si jenant.

 

a doua zi cand mi-am dat seama ce am facut m-au luat dracii, apoi m-am calmat si am vb cu un avocat.

 

ce am facut:

 

avand in vedere ca in PV se mentioneaza ora accidentului la 18, iar prima proba de fiola a fost pe la 12 noaptea, iar prima de sanga pe la 1:30 la INML, am cerut recalcularea alcolemiei pentru ora 18, cand s-a produs accidentul, lasa ca eram beat la 12, ca nu aveam nici o treaba la ora aia. Cum nu au reusit sa dovedeasca ca eram baut la ora 18, mi-au dat incetarea urmarii penale.

 

Sigur, eu eram baut la ora 18, nu atata de mult cat eram la 12 noaptea normal, insa eram, am scapat prin acest artificiu.

 

puteam insa sa scap fara batai de cap, daca pur si simplu nu ma prezentam, era dreptul meu sa nu ma prezint, am 24 de ore sau ceva de genul asta, insa beta fiind, s-au umflat muschii pe mine si am facut un mare cacat.

 

da :)

 

deci nu beti la volan

 

ps: era sf nicolae, mergeam pana la magazin sa mai iau bautura pt acasa ca se termina. magazinul este la 500 de metri de casa... ceas rau si om imbecil (eu)

Edited by Pole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci bei, te urci la volan, faci accident, te duci acasa si mai bei. Dupa aia te duci la politie si faci scandal. Buuun asa! :rolleyes:

 

Din ce zici tu, reiese exact problema Romaniei: avem legi care interzic anumite chestii, dar punerea lor in aplicare e dezastruoasa si practic te prind doar daca nu te interesezi de chichite sa scapi. <_>

Edited by filon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da, plm, eram pustan cordit, imbecil. Insa face parte din experienta mea de viata, consider ca m-a invatat niste lucruri evenimentul ala.

 

Macar eu recunosc cacaturile comise, altii se dau sfinti.

 

aia a fost ultima data cand m-am urcat baut la volan, pana atunci facusem un obicei din a conduce baut, insa nu s-a intamplat niciodata nimic. Am facut multe prostii pana la evenimentul ala, care mi-a schimbat radical pozitia cu privire la baut si condus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine este sa nu bei deloc pentru ca in cazul cel mai fericit(tamponare) mai mult ca sigur vei fi scos:vinovat,desi nu a fost vina ta .

 

 

Mai citeste putin legislatia cu privire la accidentele in care sunt implicate persoane care au consumat alcool peste limita admisa, cine si in ce conditii este tras la raspundere :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

da, plm, eram pustan cordit, imbecil. Insa face parte din experienta mea de viata, consider ca m-a invatat niste lucruri evenimentul ala.

 

Macar eu recunosc cacaturile comise, altii se dau sfinti.

 

aia a fost ultima data cand m-am urcat baut la volan, pana atunci facusem un obicei din a conduce baut, insa nu s-a intamplat niciodata nimic. Am facut multe prostii pana la evenimentul ala, care mi-a schimbat radical pozitia cu privire la baut si condus.

E bine ca ai invatat din asta! Si e bine ca povestesti ca poate invata si altii din tampeniile tale. :thumbsup:

 

Mai citeste putin legislatia cu privire la accidentele in care sunt implicate persoane care au consumat alcool peste limita admisa, cine si in ce conditii este tras la raspundere :rolleyes:

Poti sa ne spui tu cum e? Ca si eu stiam ca daca esti beat si faci accident iesi vinovat oricum ar fi. La fel ca in cazul in care lovesti pe cineva in spate. Nu conteaza ca ti-a taiat fata si a pus frana, daca l-ai lovit in spate iesi vinovat.

Link to comment
Share on other sites

 

limita dintre contraventie si infractiune este intradevar 0,80 mg alcool pur in aerul expirat, depistabila cu aparatul etilotest...

Limita intre contraventie si infractiune este 0.8 grame alcool pur in sange adica echivalentul a 0.40 miligrame alcool pur in aerul expirat, depistabila cu aparatul etilotest.

Adica la jumatate din ceea ce ai spus tu.

Link to comment
Share on other sites

De aici se trag urmatoarele concluzii:

1. Sa nu te intreci niciodata cu o femeie la volan. Nu stie cand sa cedeze. Daca reducea viteza in curba, poate dementul care o depasea mai avea o sansa sa se redreseze.

Aiurea.E46-ul e de vina,nu a stiu cand sa se opreasca.Nici aia nu e sfanta,dar ala e si mai vinovat...sau a fost.

Link to comment
Share on other sites

0.08 la suta alcoolemie in sange inseamna: 0.8 grame alcool pur la un litru de sange.

Este limita legala in Romania intre contraventie si infractiune. Pana in 0.08 iti ia permisul si amenda, peste 0.08 te alegi cu dosar penal. Si da, la 0.08 esti destul de baut.

 

Alcoolemie 0.8 la suta nu exista. Deja la 0.2 esti mort de beat, la 0.3 esti in coma alcoolica. Peste 0.3 organismul nu supravituieste, mori. Deci nu ai cum sa ai 0.8.

 

 

0.08 la suta echivalent 0.8 la mie alcoolemie inseamna ca la un litru de sange ai 0.8 grame de alcool pur

0.1 la suta echivalent 1 la mie alcoolemie inseamna un gram de alcool la un litru de sange

0.8 la suta echivalent 8 la mie alcoolemie nu exista pentru ca organismul nu suporta 8 grame de alcool intr-un litru de sange.

 

0.05 la suta echivalent 0,5 la mie alcoolemie in sange este limita in Italia. Adica, la un litru sange sange poti sa ai 0.5 grame de alcool pur, poti sa conduci linistit avand o jumatate de gram de alcool pur la fiecare litru de sange.

Am rectificat grselile. Specific ca este vorba doar de alcoolemia in sange.

Concentrația de 0,80 g/l alcool pur în sânge este echivalentă cu o concentrație de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, pentru cine vrea sa transforme valorile de mai sus.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

in curba aceea care este inainte de intrarea in Gura vitioarei se vine de obicei tare pentru ca se vine de pe o linie dreapta destul de lunga. linie dreapta care este in localitate, deci viteza este 50kmh pe acolo legal, dar nu tine nimeni cont de asta. in plus acolo mai stau de obicei si baietii cu radarul. nu de putine ori mi s-a intamplat sa merg pe drumul ala si idiotii care o calca sa nu adapteze viteza pentru curba si sa vina peste mine calcand linia continua.

 

respectivul cu e46 baut - idiot, aia cu seria 1 la fel. ce simplu ar fi daca le-ar suspenda permisul pe 10 ani pentru alcool la volan. si asta ca bei o bere si esti apt de condus nu tine pentru ca timpul de reactie nu mai este acelasi orice ai zice. si la fel de simplu ar fi daca l-ar prinde cu permisul suspendat, bagat la zdup 1 an de zile. nu vreau sa intru si pe taramul depasire pe linie continua pentru ca, fiind in ro mai dai de o caruta sau ceva si atunci e grav, asta se poate discuta mult si bine, doar ca eu, nu fac depasiri pe linie continua.

drumul ala este periculos, au fost multe accidente si probabil vor mai exista si altele.

rip omul ala de pe margine si vaca.

Link to comment
Share on other sites

cred ca toate discutiile acestea legate de alcoolemie nu isi au rostul. Este simplu : daca ai baut NU te urci la volan!!!!

 

ce sa o mai dam in stanga dreapta ca am avut 0.xx in inspirat in expirat etc. Imi place sa cred ca cel care se urca la volan isi da seama un pic de responsabilitatea ce o poarta. Toti gresim dar macar sa nu o facem voluntar ca e si mai grav.

 

pacat trebuie sa moara oameni ca sa intelegem asta!!!

Edited by Acelover
Link to comment
Share on other sites

0.8 dar in aerul expirat, imi pare ca vine 0.4 in sange, in italia si Uk.

este invers, 0.8 grame in sange vine 0.4 miligrame in aerul expirat

 

in uk e 0.8 grame in sange

in italia acum e 0.5; a fost 0.8 dar au schimbat legea nu cu mult timp in urma; am un post mai in urma cu alcoolemia in diverse tari

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

cred ca toate discutiile acestea legate de alcoolemie nu isi au rostul. Este simplu : daca ai baut NU te urci la volan!!!!

Depinde de situatie.

 

Intr-o zi de vara caniculara am fost cu masina de la Dragasani la Slatina pentru niste probleme. Am rezolvat si m-am dus pe o terasa misto cu gandul sa beau un cico rece.

Cand m-am asezat la masa am vazut ospatarita ca a luat o halba goala din congelator, a umplut-o cu bere Stella Artois si a servit-o unui client. Cand i-a adus-o la masa, marginea de sus a halbei era inca inghetata.

In momentul ala am crezut ca lesin de pofta, mi s-au blocat neuronii si daca nu beam o bere din aia atunci, faceam atac cerebral si Pol Rutiera ma avea pe constiinta. Asa ca am lins una repede, am zis Doamne ajuta si am plecat la Dragasani.

 

Deci, sfatul tau in teorie e foarte bun dar in practica unii din noi mai si gresim. Majoritatea accidentelor se intampla din cauza vitezei, nu a alcoolului.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Imi place sa cred ca cel care se urca la volan isi da seama un pic de responsabilitatea ce o poarta. Toti gresim dar macar sa nu o facem voluntar ca e si mai grav.

 

Cand bei nu poti sustine ca ceea ce faci dupa este voluntar. Inconstienta poate, dar voluntarism nu.

Edited by icynoangel
Link to comment
Share on other sites

Deci. Ora 12-12.30.. ora pranzului, o masa copioasa. a mers o bere ca painea calda. Din a doua putin, maxim 150g,(restul a ramas in sticla) si asta lungita in timp, pana pe la 16.30-17 . Ora 19.30 (nu aveam nici pe dracu, ma simteam ca si cand nu as fi baut nimic)urcat la volan,iesit de printre stradutele din Titan, dau sa traversez bvd Basarabia... cel de pe banda 1 ma lasa sa trec (ba chiar imi face semn ca pot trece), plec de pe loc, scot botul masinii in banda 2 (poate putin mai mult decat era cazul) si ma loveste cel de pe banda 2. Omul m-a lovit cu frana pusa, a venit taras cativa metri, dar deja nu mai avea importanta viteza lui. Rezultat: ala cu Polo fata tandari(spoiler, faruri,proiectoare, radiator)eu cu Opelul usa stanga si pragul infundat. Decizia politiei: eu 3 luni pieton cu reexaminare(neacordare de prioritate si condus sub influenta alcoolului-alcoolemie in aer expirat 0.10).

 

 

Concluzia: nu ma mai urc baut(nu beat, nici macar gustat) nici daca ma pica cu ceara. NU VA URCATI LA VOLAN DUPA CE ATI PUS GURA PE ALCOOL. NU SE MERITA!

Link to comment
Share on other sites

Mai citeste putin legislatia cu privire la accidentele in care sunt implicate persoane care au consumat alcool peste limita admisa, cine si in ce conditii este tras la raspundere :rolleyes:

 

In cazut unui accident baza este prioritatea, tu si daca esti baut, si intra unu' in tine , iar tu te afli pe drum cu prioritate, el iti repara masina, tu o musti cu alcoolul, amenda sau , dupa car, dosar de cercetare penala. Nu vad logica, tu pe drum cu prioritate, unu intra in tine, din vina lui, tu sa suporti consecintele.

Acum, intr-o oarecare masura depinde si cum te poti exprima tu in cazul acela ca, daca "shtiu #$@! fda@#!" sigur nu o sa fie bine...

Link to comment
Share on other sites

Cand va aud pe unii imi vine sa rad, desi e trist! Cica e OK sa bei o bere si sa te urci la volan... pai dupa o bere nu mai actionezi la fel de rapid cum ai actiona cu %0 alcool in sange! Dupa cum spunea un coleg, timpii de reactie NU mai sunt aceeasi!

 

Daca vreti sa conduceti, e simplu: nu mai puneti gura pe alcool! Eu era sa o patesc rau de tot acum 3 ani cand am avut un accident si l-am lovit pe un cretin care traversa neregulamentar. A venit politia, am suflat in fiola etc Nu am patit nimic fiindca nu era vina mea, nici omu' nu avea nimic, decat o zgarietura, viteza mare nu am avut, dar inainte sa plec, parca vroiam sa gust un pahar de vin si ceva m-a oprit!!! Daca as fi baut, 100% ca as fi fost scos vinovat!

Link to comment
Share on other sites

Sau N/A drink , pentru cine suporta.

 

In cazut unui accident baza este prioritatea, tu si daca esti baut, si intra unu' in tine , iar tu te afli pe drum cu prioritate, el iti repara masina, tu o musti cu alcoolul, amenda sau , dupa car, dosar de cercetare penala. Nu vad logica, tu pe drum cu prioritate, unu intra in tine, din vina lui, tu sa suporti consecintele.

Acum, intr-o oarecare masura depinde si cum te poti exprima tu in cazul acela ca, daca "shtiu #$@! fda@#!" sigur nu o sa fie bine...

 

Poate mai citesc si altii ineptiile dupa tine si vor face asa cum spui .

 

Nu exista nicaieri in lumea asta asa ceva,bautura la volan te restrange de la toate drepturile RCA CASCO drum cu prioritate etc lista poate continua.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.