Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

pai ar fi faza cu pietonul care iti sare in fata si esti vinovat pt ca nu ai adaptat viteza... prin lege invechita mai inteleg si felul in care e organizata scoala moto (fara traseu) mai inteleg si faptul ca garcea are pputine arme pt. al face pe taximetrist sa nu parcheze/stationeze unde trebuie, nu au implementat patratul in intersectii pt a impiedica pe cei nauci sa ramana blocati in intersectie si exemplele pot continua

19839[/snapback]

 

care din aceste elemente (cu care sint de acord, mai putin faptul ca militianul nu are "arme"... are el, dar nu vrea sa le foloseasca) duce la incalcarile despre care vorbeam mai sus (slalom, contrasens, viteza) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mike, poti sa-mi faci o lista cu linkuri la posturile la care te referi?

 

Altfel mie mi se pare ca nu are substanta insinuarea ta. Sa-mi fi scapat mie chiar asa?

nu tin neaparat sa dau exemple, dar pot sa readuc in discutie un topic in care un oarecare aproape ca a fost linsat doar pentru faptul ca-si sustinea punctul de vedere, diferit de cel al posesorilor de bmw: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=949

 

la fel s-a ajuns si aici... nu ai 4 rotzi, asta inseamna ca nu te incadrezi intr-o anumita categorie (care o fi aia nu siu...) si atunci nu te vei bucura de atentiza celorlaltzi...

 

pun pariu ca daca se deschidea un topic in care spuneam ca mi-am tunat BMW-ul si acum merge cu 300 km/h n-as fi starnit decat admiratie sau invidie, dar sa ma atentzioneze ca as putea prinde viteze f mari, nu cred ca s-ar fi gasit f multzi...

 

just an opinion

Link to comment
Share on other sites

care din aceste elemente (cu care sint de acord, mai putin faptul ca militianul nu are "arme"... are el, dar nu vrea sa le foloseasca) duce la incalcarile despre care vorbeam mai sus (slalom, contrasens, viteza) ?

19841[/snapback]

 

dar care din slalom, contrasens, viteza si NEACORDARE DE PRIORITATE duc la accidente?

 

(cine pana mea?!?), ia-ti motocicleta si respecta regulile de circulatie - mergi pe reguli si mai vorbim...

Link to comment
Share on other sites

Kelu, vorbeam de o lupta de idei. E un artificiu de limbaj, e greu sa intelegi?
Nu era vorba de lupta de idei sau alte feluri cum vrei tu sa le numesti, eu ti-am inteles artificul stai linistit, tu nu ai inteles SCOPUL.

 

Cine este "voi" la care te referi?!? bmwclub.ro este atat pentru motociclisti cat pentru automobilisti. "Voi" cine este? Eu sunt inclus in "voi" sau cine?

Avertismentele le poti primi DOAR pentru limbaj indecent sau alte abateri de la regulament. Nu cred ca ai primit unul pentru o expunere de idei. NU SUNT reguli diferite pentru motociclisti si automobilisti? De unde-ti vin ideile astea?!?

Vezi PM

 

Cat despre ORICE discutie in van, de vina sunt doar motivatiile, orgoliile, precum si limbajul folosit. Atata timp cat nu poti convinge, inseamna ca e o problema si la tine in curte. Iar cand abandonezi lupta, insemna ca esti constient de asta. Refuz sa cred ca "adversarii tai" de polemica sunt toti retardati mintal, astfel incat sa nu raspunda unei idei inteligent si corect exprimate.
Interlocutorii sunt foarte inteligenti si de aceea in loc sa faca totul constructiv si sa urmareasca tinta unei discutii cauta tot felul de metode de a se abate de la scop. Nu e nevoie sa imi zici ca la mine in curte e problema si se vede asta de la o posta si ca daca renunt totul este legat ca nu am motivatii sau ca nu stiu sa imi sustin punctul de vedere sau sunt plin de orgolii.
Link to comment
Share on other sites

slalom, contrasens, viteza?

unde este interzis slalomul in codul rutier?

 

ps. intrebare:

ce faci cand te deplasezi pe banda a 2-a, cu 50 km/h, in oras, pe o strada cu 2 benzi de mers pe sens, iar din spate apare un motociclist sau un camion sau un alt autoturism care se deplaseaza cu o viteza mult mai mare, chiar si de cea impusa de lege?

se presupune ca in fatza ta la 15-20m se afla o masina care se deplaseaza mai incet...

 

te bagi in dreapta, il lasi sa treaca si apoi te bagi iarasi in depasire?

sau

iti continui drumul pentru ca oricum te deplasezi cu viteza maxima legala?

 

sunt intrebari care nu se pun la scoala, dar as fi curios cum se raspunde la o astfel de intrebare...

 

ps. io ma dau la o parte, daca nu cumva cel din spate si-a inceput deja slalomul... iar cand vine vorba de motociclete, de multe ori chiar este mai bine sa nu te dai la o parte cand esti pozitionat prea din scurt, pentru ca-si va face singur loc... asta daca nu cumva apreciaza gresit distantzele, vitezele de mers sau nu cumva ai accelerat tu intre timp...

Link to comment
Share on other sites

sincer nici eu nu ma asteptam sa gasesc o atata inversunare in ceea ce priveste atitudinea fatza de motociclisti...

am impresia ca cei din DAEWOO CLUB au fost mult mai receptivi, chiar si pana s-au reusit intalnirile cu ei...

tare mi-e teama ca aici sa nu fie cumva de vina conceptul: "IO CONDUC BEAMVEU FRATE... ASA CA FEREA!"... si aici am cateva exemple dar prefer sa le dau... sunt mult prea teribiliste...

e bine ca nu sunt sigurul care simte la fel, adica am avut de multe ori discutii de genul asta, si pe Daewoo club si pe alte forumuri si in viata de zi cu zi dar niciodata nu s-a ajuns aici, nu e nevoie sa dai peste nas cand asta se vede de oricine.

 

Nu pot sa cred ca cineva care conduce in romania isi sustine punctul de vedere bazat numai pe faptul ca legea trebuie respectata 100% si nu vrea sa auda cand ii explici ca e mai important sa ai o conduita generala si o conceptie normala in primul rand si nu vrea sa auda cand ii zici ca sunt diferite vehicule si trebuie sa te comporti diferit in trafic.

 

Cum un admin poate sa zica ca orice vehicul trebuie tratat identic indiferent daca e bicileta,caruta, masina, motocicleta sau boeing si ca legea terbuie respectat ad literam. Asta e negare totala a scopului acestei discutii si tot noi suntem acuzati ca purtam ochelari de cal si ca o tinem pe a noastra.

Link to comment
Share on other sites

unde este interzis slalomul in codul rutier?

 

3. Depasirea

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul ĂŽl devanseaza pe un altul, aflat ĂŽn mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie.

 

Art. 46. - (1) Depasirea se efectueaza, de regula, pe partea stânga.

 

(2) Depasirea vehiculului al carui conducator a semnalizat intentia si s-a Încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se face prin partea dreapta daca Între el si acostamentul drumului exista spatiu suficient pentru efectuarea acestei manevre.

 

slalomul printre masini/benzi este, evident, interzis.

 

ps. intrebare:

ce faci cand te deplasezi pe banda a 2-a, cu 50 km/h, in oras, pe o strada cu 2 benzi de mers pe sens, iar din spate apare un motociclist sau un camion sau un alt autoturism care se deplaseaza cu o viteza mult mai mare, chiar si de cea impusa de lege?

se presupune ca in fatza ta la 15-20m se afla o masina care se deplaseaza mai incet...

 

te bagi in dreapta, il lasi sa treaca si apoi te bagi iarasi in depasire?

sau

iti continui drumul pentru ca oricum te deplasezi cu viteza maxima legala?

 

nu am inteles ce-i cu masina de la 15-20m care se deplaseaza mai incet... daca e pe banda I, atunci iti continui drumul linistit pina cind banda I este libera si te poti baga acolo; daca e pe banda II si banda I e libera, iarasi te duci pe banda I; daca e pe banda II si banda I e ocupata, atunci mergi frumos inainte pina cind ai conditii sa de bagi pe banda I.

 

ps. io ma dau la o parte, daca nu cumva cel din spate si-a inceput deja slalomul... iar cand vine vorba de motociclete, de multe ori chiar este mai bine sa nu te dai la o parte cand esti pozitionat prea din scurt, pentru ca-si va face singur loc... asta daca nu cumva apreciaza gresit distantzele, vitezele de mers sau nu cumva ai accelerat tu intre timp...

19847[/snapback]

 

tu te dai la o parte pentru ca, asemeni unui coleg cu care am purtat aceeasi discutie ieri, si tu pretinzi ca altii sa ti se dea la o parte daca tu ai chef sa circuli cu viteza. gresesc ? faptul ca un vehicul _poate_ merge mai repede ca altul nu inseamna ca acel altul trebuie sa iasa de pe sosea si sa-i faca loc primului... indiferent de conditiile de trafic.

Link to comment
Share on other sites

e bine ca nu sunt sigurul care simte la fel, adica am avut de multe ori discutii de genul asta, si pe Daewoo club si pe alte forumuri si in viata de zi cu zi dar niciodata nu s-a ajuns aici, nu e nevoie sa dai peste nas cand asta se vede de oricine.

 

Nu pot sa cred ca cineva care conduce in romania isi sustine punctul de vedere bazat numai pe faptul ca legea trebuie respectata 100% si nu vrea sa auda cand ii explici ca e mai important sa ai o conduita generala si o conceptie normala in primul rand si nu vrea sa auda cand ii zici ca sunt diferite vehicule si trebuie sa te comporti diferit in trafic.

 

Cum un admin poate sa zica ca orice vehicul trebuie tratat identic indiferent daca e bicileta,caruta, masina, motocicleta sau boeing si ca legea terbuie respectat ad literam. Asta e negare totala a scopului acestei discutii si tot noi suntem acuzati ca purtam ochelari de cal si ca o tinem pe a noastra.

19850[/snapback]

Nu sunt de acord ,nu ar trebui sa existe diferentieri intre participantii la trafic.Din ce zici tu inseamna ca traficul sa devina(din nefericie chiar este in mare parte)o jungla in care:tramvaiul are prioritate intotdeauna;autobuzele,basculante,dube pot schimba directia de mers fara sa se asigure,taximetristii pot opri fara sa semnalizeze........

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa cred ca cineva care conduce in romania isi sustine punctul de vedere bazat numai pe faptul ca legea trebuie respectata 100% si nu vrea sa auda cand ii explici ca e mai important sa ai o conduita generala si o conceptie normala in primul rand si nu vrea sa auda cand ii zici ca sunt diferite vehicule si trebuie sa te comporti diferit in trafic.

sa nu uitam ca pentru fluidizare, uneori chiar si politzistii apeleaza la artificii si te obliga la incalcari flagrante ale codului rutier...

slalomul printre masini/benzi este, evident, interzis.

nu este specificat nicaieri acest lucru... mare atentie, te rog... este doar o interpretare :blink:

nu am inteles ce-i cu masina de la 15-20m care se deplaseaza mai incet... daca e pe banda I

scuze, da, era pe banda I...

multzumesc, raspunsul mi l-ai dat deja

 

ps. faptul ca cineva vrea sa mearga mai repede decat mine eu i-l respect:

1. pentru ca nu am de unde sa stiu ce URGENTZA poate avea... si aici chiar cred in urgentze

2. pentru ca nu am dreptul de a-l obliga sa respecte regulile de circulatie

3. pentru ca nu e strada lu' tata

etc.

Link to comment
Share on other sites

0. pentru ca nu trebuie sa te pui in pericol pentru a-l lasa pe el, decit daca, eventual, pericolul in care se pune el este mai mare decit pericolul tau, si vrei sa-l protejezi.

 

cit despre militian, esti obligat de codul rutier sa-i urmezi indicatiile, asa e cam mult spus ca el te pune sa incalci codul...

 

citi dintre iresponsabilii pe care i-ai vazut pe strada in ultima saptamina aveau vreo urgenta, alta decit a-si demonstra asa zisa potenta fata de blonda de-alaturi, sau fata de vreo masina mai prapadita ? dar in ultima luna ? dar in ultimii 5 ani ?

Link to comment
Share on other sites

citi dintre iresponsabilii pe care i-ai vazut pe strada in ultima saptamina aveau vreo urgenta, alta decit a-si demonstra asa zisa potenta fata de blonda de-alaturi, sau fata de vreo masina mai prapadita ? dar in ultima luna ? dar in ultimii 5 ani ?

este de ajuns sa nu ma dau o data la o parte si atunci sa existe o urgentza...

personal nu vreau sa fiu partas la asa ceva...

eu am sa degajez drumul, intradevar in limita sigurantei... sigurantza care nu este atat de firava pe cat vrei tu sa para, mai ales atunci cand sunt pe 4 rotzi :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum un admin poate sa zica ca orice vehicul trebuie tratat identic indiferent daca e bicileta,caruta, masina, motocicleta sau boeing si ca legea terbuie respectat ad literam. Asta e negare totala a scopului acestei discutii si tot noi suntem acuzati ca purtam ochelari de cal si ca o tinem pe a noastra.

19850[/snapback]

 

huh? :blink:

 

Ce vrei sa spui, ca trebuie tratate diferit? Nu inteleg. LEGEA TREBUIE RESPECTATA AD LITERAM!

Link to comment
Share on other sites

Ca tot s-a redeschis:

nu vroiam sa va dau asemenea exemple ca sa intelegeti ce vreau sa spun dar iata ca tocmai s-a intamplat ieri:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=5362

 

Stiu ca o sa sariti cu gura ca dece conducea cu viteza aia, ca de ce nu purta casca, ca era inconstient, etc. Aveti dreptate dar eu va intreb inca odata ca sa intelegeti:

De ce nu s-a acordat prioritate? (cauza accidentului a fost neacordarea de prioritate si nu ca omu a mers cu 100 sau ca a mers fara casca)

 

Asta incercam sa explic aici ca se fac greseli de baza care pun in pericol viata celor pe 2 roti si voi sareati cu gura ca trebuie respectata legea si ca eu imi sustin ideea aiurea.

 

Cuvintele sunt de prisos si incercati sa va deschideti ochii.

 

P.S. odihneste-te in pace Paul

 

Sa ne auzim cu bine, ma gasiti prin alte locuri unde oamenii chiar vor sa shimbe idei nu doar sa si le sustina pe ale lor.

Edited by Kelu
Link to comment
Share on other sites

cred ca era mai bine sa ramina inchis.

se va repeta la infinit acelasi text pe care unii nu vor sa-l vada: daca nu mergea cu 100km/h si daca purta casca si daca casca ochii si nu considera ca i se cuvine sa mearga cum merega, sint convins ca ar fi fost in viata, chiar intreg.

 

imi pare rau ca un om si-a pierdut viata intr-un accident, dar am spus-o si o repet: in momentul in care circuli asa (viteza, fara casca etc) inseamna ca iti asumi raspunderea sa te accidentezi sau chiar sa mori. adevarul e dur domnilor.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, imi pare rau, o viata de om e o viata de om, orice se intampla. Odihneasca-se in pace!

 

Am multi prieteni motociclisti, dar nu pot fi de acord cu tine Kelu... Cumnatul meu e motociclist cum putini sunt in Romania si sta in Germania de 20 de ani.

 

Hai sa incerc sa-ti explic. Nu discut despre casca. Asta e evident. Nu discut despre soferul de Audi si nu-l cunosc. Dar, din ce vad eu problema e diferita si am explicat-o mai sus si voi incerca sa o mai explic odata.

 

Eu, sunt pe motocicleta. Am casca si merg cu 100 km/h. Sau hai sa merge la extrem, cum vad de la mine de pe geam. 200 km/h. TU esti in masina si ai cedeaza trecerea pe un drum cu cedeaza trecerea si vrei sa treci peste traiectoria mea cu motocicleta.

 

Cum te asiguri? Stai pana trec TOATE motocicletele care ar putea veni cu viteza excesiva? Daca vorbim de 300 km/h nu poti trece ca nu vezi ca vine una. Daca vorbim de 200 km/h nu vezi. Probabil, daca vorbim de 100 km/h ai putea s-o vezi, daca te-ai astepta sa vina cineva cu o viteza asa de mare. Dar legea spune ca viteza maxima in oras este 50 km/h. Deci te astepti ca partenerul tau de trafic, adica eu, s-o respect. Deci te uiti stanga, te uiti dreapta, nu vine nimeni. Si cand sa faci 2 m, vin eu, cu 100 km/h. Nu aveai cum sa vezi, ca eram un punct mic in zare, cand te-ai asigurat tu.

 

Cum vezi tu iesirea din acest impas? Nu prin viteza legala respectata de toti?

 

Deci, daca eu as fi la ghidonul unei motociclete si m-as izbi cu 100 km/h de o masina care are cedeaza trecerea, POT sa spun cu mana pe inima ca eu sunt de vina. Cel de la volan, poate mi-ar fi dat prioritate daca m-ar fi vazut. Si m-ar fi vazut daca circulam cu viteza legala.

 

Asta e parerea mea si din nou Odihneasca-se in pace!

Link to comment
Share on other sites

merg NUMAI cu echipament

am 9 ani de B

sunt prevazator si precaut in trafic, viteza excesiva nu am mers niciodata pe 2 roti, merg pe cat posibil numai seara si in weekend cand nu e aglomeratia aia infernala prin centru

 

in cazul asta: stii de cate ori se atenteaza la viata mea numai pe baza neacordarii de prioritate?

 

cam de 3-7 cazuri/ora

 

atunci ce explicatie mai ai?

 

P.S. daca nu ai fost in postura mea niciodata te rog abtinete de la teorii si exemple cu cumnatu din Germania care nu prea sunt conforme cu realitatea

Edited by Kelu
Link to comment
Share on other sites

merg NUMAI cu echipament

am 9 ani de B

sunt prevazator si precaut in trafic, merg pe cat posibil numai seara si in weekend cand nu e aglomeratia aia infernala prin centru

 

in cazul asta: stii de cate ori se atenteaza la viata mea numai pe baza neacordarii de prioritate?

 

cam de 3-7 cazuri/ora

 

atunci ce explicatie mai ai?

 

Nici o explicatie. Dar nu era cazul de mai sus.

 

P.S. daca nu ai fost in postura mea niciodata te rog abtinete de la teorii si exemple cu cumnatu din Germania care nu prea sunt conforme cu realitate

20252[/snapback]

 

Kelu, eu nu am presupus nimic despre tine. Am luat un exemplu in care eu eram pe motocicleta. Nu am spus ca nu se atenteaza la viata ta din cauza de neacordare de prioritate. Sunt convins, am vazut, stiu. Nu presupune ca sti ceva despre mine cand n-o sti.

 

FORUMUL ASTA E PENTRU BMW. NU PENTRU AUTO BMW NU PENTRU MOTO BMW. E PENTRU AMANDOUA!

 

In alta ordine de idei, ti-am expus un caz ipotetic, in care te rugam sa-mi explici cum te asiguri cand eu sunt la ghidon si tu la volan. Poti s-o faci, fara sa ma ataci personal?

 

Nu discutam generalitati. Discutam cum te asiguri intr-un caz special si ipotetic. Cum faci? TU la volan EU la ghidon.

Link to comment
Share on other sites

Ce credeti ca se intampla unui motociclist corect si adecvat echipat, care - mergand cu viteza legala - nu i se acorda prioritate, o masina iese brusc in fata lui la 2-3 m dintr-o laterala - schimba banda peste el, sau i se franeaza brusc in fata "la caterinca" - asa cum se intampla acum in Romania cu o frecventa de 2-6 cazuri pe ora ?!...

R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.