Jump to content

POLITIA RUTIERA


fbdcnt

ESTE POLITIA RUTIERA CORUPTA?  

146 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Al treilea vot de nu e al meu... Nu trebuie sa generalizam de la unul-doi agenti de rutiera care iau spaga... Si daca n-ar fi astia doi.... cred ca vreo 50% din noi ar ramane fara permise... :blink:

171888[/snapback]

 

 

ha! unu-doi! de ani si ani ma opresc pt tot felul de prosii mai mult inventate numai pt faptul ca am masini mai de doamne-ajuta sperand ca le pica si lor ceva. le-am dat intotdeauna decat sa ma cert cu ei si nu a refuzat nici unul niciodata. unii asa cu juma' de gura - "vai nu trebuie.." dar au bagat repede in buzunar...

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut probleme cu politia cu o zi inainte de revelion. Mi-au SUSPENDAT permisul pe motiv ca "am trecut pe rosu".

Cum s-a intamplat. Era o strada ft ingusta doar cu 2 benzi (fortate sa fie 2 ca strada era cat o banda de ingusta) si 2 semafoare, unu pt dreapta si unu pt drept inainte. Veneam destul de repede...aveam vreo 60 si nu am vazut tablitele de dedesubt cu sageti am vazut doar culoarea VERDE. Exact cand am ajuns in dreptul semaforului am vazut ca era verde pentru la dreapta si eu vroiam inainte si am pus o frana FOARTE brusca, reusind sa ma opresc inainte de mijlocul intersectiei, la vreo 10 M de semafor! Acolo pun avariile, NU DERANJAM PE ABSOLUT nimeni, astept linistit sa se faca verde, se face, si plec linistit inainte!

LA 200 de M politia in spatele meu, ma trage pe dreapta, am incercat sa-i explic ca a fost o simpla gresala, ca nu am fost nesimtit sa trec pe rosu, desi puteam ca nu era nimeni in intersectie cand am oprit, ca imi pare rau, sarbatori...etc. NIMIC Iti iau permisul...va stiu EU PE ASTIA CU BMW-uri --ASA A SPUS-

Am incercat sa-i dau 1.500.000 (atat aveam la mine) si n-au vrut nici el nici colegul.

Dupa ce au completat PV de nervi, (aveam niste nervi k imi venea sa-i dau cu ceva in cap la analfabetul ala cu mai putine clase ca un tren) nu am semnat si a zis ca o sa-mi vina prin posta si ca daca nu-l depun pana pe 3 ian, suspendarea se prel de la O LUNA la 2 LUNI!

---AM FOST A 2-a zi sambata, sa predau permisul de buna voie SI SA FAC CONTESTATIE si nu au vrut sa-l ia si nici sa MA BAGE in seama pe motiv ca fara PV nu au ce sa faca si nici cum sa primeasca permisul.

 

INTREBARE: Credeti ca daca imi vine PV peste 5-6 zile si cu el ma duc sa depun permisul si eventual contestatia se va prelungi per de suspendare pe motiv ca nu am depus permisul in termen legal ???

Sau pot motiva ca nu am putut depune fara PV???

Link to comment
Share on other sites

pai iti meriti soarta Doru, tu i-ai invatat asa, eu tocmai ca as avea o masina mai de doamne ajuta le-as impune respect, daca ar vrea sa ma sanctioneze pentru "prostii mai mult inventate" le-as face o reclamatie serioasa la "sediu"... va mai ziceam eu intr-un alt post pe un alt topic ca un militian care a trecut de la paza si ordine la rutiera l-a amendat pe taicamiu pe buna dreptate ca a treversat prin loc nepermis... dar apoi l-a amendat cu 3 mil ca cica chipurile a furnizat date eronate si a vrut sa induca organul in eroare si a facut un alt PV a doua zi si a scris numai minciuni acolo, poimaine e intalnirea la tribunal, abia astept, am trimis petitie si la Bucuresti la MAI si la noi in Galati si peste tot, am fost imediat chemati la Politie si ni s-a spus ca respectivul a mai facut si la altii acelasi lucru numai ca nu-l pot da afara ca are pe "cineva", ei am zis sa aflam si noi cine e acel cineva care tine intr-un post pe cineva care comite ilegalitati si falsuri in inscrisuri... o sa iasa belea si fiecare trebuie sa raspunda pentru faptele sale... taicamiu si-a platit amenda ca a traversat neregulamentar dar ala nu s-a saturat pentru ca taicamiu si-a permis sa-i spuna ca nu stie geografie, era vorba de o localitate din Prahova si ala nu stiu ce tampenii debita pe acolo... si i-a zis ca o sa-i faca o surpriza si am primit acasa PV cu amenda de 3 mil pentru nimic, adica pardon, pentru fumuri de militian parvenit, analfabet si incult... nu ma faceti ca pun PV-ul pe forum... asta e viata... totul e sa ai demnitate.

Alexxx nu te lasa asa usor, du-te si fa contestatie, daca nu au dovada un au ce sa iti faca, ai gresit ca le-ai propus sa le dai "ceva", in felul asta te-ai acuzat singur de ceva, chiar daca in realitate zici ca nu ai trecut pe rosu...deci nu ai comis nicio infractiune, franarea brusca nu se pedepseste... in fine, faci cum crezi dar daca ai semnat PV si ai recunoscut fapta nu mai ai ce sa mai faci.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Frate ma lasi ?!? 1 la mie poate dupa ce crezi tu dar sansele ca in miez de noapte sa iti sara in fata un betiv din te miri ce colt sunt foarte mari. Si nu imi spune mie ca la 180 de km/h si noaptea tu reusesti sa scanezi foarte bine ce e pe drum si pe o parte si pe alta ca nu te voi crede. 180 de km/h noaptea in localitate e INCONSTIENTA asa ca nu mai da lectii de buna conduita. O seara placuta.

172027[/snapback]

insisti sa te bagi intr-o chestie care nu o cunosti, acea localitate se numeste IANCA este iluminata mai bine decat centrul Bucurestiului, ce-a mai apropiata casa este la 50m de drum si pe stanga si pe dreapta, drumul perfect drept, vizibilitate cum rar intalnesti... cu INCONSTIENTA sunt de acord cu tine, da, cine isi permite sa mearga cu viteza aia e inconstient si?... care e legatura intre tine si inconstienta mea "frate", cu cine o-i fi tu frate ca eu nu am frati... si te las si nu am dat lectii de buna conduita, mi-am zis doar o parere, nu-s eu guru al soselelor ca sa dau lectii... cand ai sa ai peste un milion de km condusi atunci ai sa intelegi ca NIMENI nu poate da lectii, rahatul de accident se poate intampla oricui, avem campioni nationali de raliuri care au murit in accidente, citeste cartea unui campion precum Ionescu Cristea... dar ce zic eu aici.... una zic si alta inteleg unii...

Link to comment
Share on other sites

@alexxx ai mai multe rubrici in PV,printre care una dedicata obiectiilor

172026[/snapback]

Nu am stiut asta! Am refuzat sa citesc PV, nu imi venea sa cred ce mi se intampla!!!

D-abia cand am fost la pol am aflat k semnarea nu inseamna recunoasterea si ca trebuia sa scriu la rubrica aia! :blink:

 

Va rog sa cititi si postul meu si sa-mi raspundeti...chiar daca e prea lung! Nu a raspuns nimeni, in afara de Fake partial...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

insisti sa te bagi intr-o chestie care nu o cunosti, acea localitate se numeste IANCA este iluminata mai bine decat centrul Bucurestiului, ce-a mai apropiata casa este la 50m de drum si pe stanga si pe dreapta, drumul perfect drept, vizibilitate cum rar intalnesti

172028[/snapback]

 

 

Intreaba-l te rog pe Chas3 ce i s-a intamplat exact pe acelasi drum de care povestesti, la o viteza de pana in 100 la ora.

 

LE: asta i s-a intamplat.

post-116-1167769755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

d-rive:"poimaine e intalnirea la tribunal"

 

He he he...sa inteleg ca dai si tu o cafea...eu iti fac cunostinta cu vreo fata?! :blink:

 

Asta ca sa te fac sa zambesti, Cristi...eu nu sint de acord cu tine, in povestea cu 180 de km in localitate... indiferent de ce ora era. Eu am calcat un om (si nu aveam decat 50 la ora) noaptea, in camp, inafara localitati... mergea pe mijlocul drumului. Si crede-ma, chiar si la viteza aia, mai mult l-am "simtit" decat l-am vazut...

Crede-ma, te lecuiesti de viteza...de mine rad si acum prietenii ca nu trec de 60 de km in localitate orice-ar fi.

 

On topic: NU MAI DATI SPAGA! Eu nu am dat niciodata.

Link to comment
Share on other sites

dejaba vine unu cu 318 si zice 180 oaaaaa..nustiu ce....abia ajunge la viteza aia si e mult mai periculos ca un m3 de ex la 200 la ora..care ajunge imediat..si franeaza la fel de repede.....eu afara merg mai nou cu 160 180 ...inainte mergeam 120 130 pacolo.....dieselu e de vina....
Link to comment
Share on other sites

Asa ca....

 

PS: A, si da, am dat spagi mult mai mari pt. ca sa mi s-a sugerat, ca .vezi Doamne, conduceam un M..

171927[/snapback]

si mie la o shaormerie, baietii mi-au confundat 318-le cu M, asa ca politistii, mari experti ei in masini nu cred eu ca STIE EI se fel de motor are un bmw cu 2 usi...e doar un bmw.

 

ontopic: peste tot exista coruptie in politia rutiera. Noi o ridicam la rang de arta si apoi virtute. sa avem ce povesti nepotilor si la urmatorul chef. Ne victimizam aiurea in tramvai.

mi-e nu-mi place sa spun cum am scapat acum multi ani de o infractiune comisa ....langa volan. pentru ca mi-e rusine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat de multe ori spaga la politie,si in Bucuresti si prin provincie, pe unde s-a nimerit :blink:

Nu cred ca este corupta,este un mod de a trai.

172092[/snapback]

 

 

 

normal, si cea mai stupida chestie in a ramane fara permis mi se pare faza cu linia continua...numa linie continua e peste tot ..adica daca nu pui pe nimeni in perikol si semnalizezi etc..nu vine masina din fata....dar ai trecut peste linia continua..de ce sa stai pe dreapta fara permis? ....eu am patit in arges....era dupa ramnicu valcea pe serpentine erau 2 benzi pe sensu opus si o banda pe sensu meu si 1 tir ce mergea cu 20 la ora.....nu venea nimik...aveam vizibilitate...dar la 500 m ..era dupa pom garcea....imediat o sarit...si direct 1 milion i-am dat fara discutii....omu o fost multumit...asta e..... :)

Link to comment
Share on other sites

oricum parca vad multa mancatorie de cand se va practica mai comun platirea amenzilor direct la politistul care te-a oprit. imi si imaginez scene gen dai sa platesti amenda si ei iti spun ca daca vrei poti sa nu mai primesti amenda cu punctele. pe de-o parte toti am fi tentati. platim aceeasi bani si nu luam puncte. si ei sunt la fel de tentati. si sunt mai greu de prins.
Link to comment
Share on other sites

normal, si cea mai stupida chestie in a ramane fara permis mi se pare faza cu linia continua...numa linie continua e peste tot ..adica daca nu pui pe nimeni in perikol si semnalizezi etc..nu vine masina din fata....dar ai trecut peste linia continua..de ce sa stai pe dreapta fara permis? ....eu am patit in arges....era dupa ramnicu valcea pe serpentine erau 2 benzi pe sensu opus si o banda pe sensu meu si 1 tir ce mergea cu 20 la ora.....nu venea nimik...aveam vizibilitate...dar la 500 m ..era dupa pom garcea....imediat o sarit...si direct 1 milion i-am dat fara discutii....omu o fost multumit...asta e..... :D

172095[/snapback]

:blink: :) :) :)

Mi s-a intamplat de mai multe ori asa ceva!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.