Jump to content

POLITIA RUTIERA


fbdcnt

ESTE POLITIA RUTIERA CORUPTA?  

146 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Intreaba-l te rog pe Chas3 ce i s-a intamplat exact pe acelasi drum de care povestesti, la o viteza de pana in 100 la ora.

 

LE: asta i s-a intamplat.

172035[/snapback]

Regretabil ce i s-a intamplat, e ciudat pentru ca in conditii normale, mai ales dupa ce ai parcurs acest drum Bucuresti-Galati de multe ori incepi sa-i intelegi comportamentul, daca pot sa ma exprim asa, zona respectiva este ok ca asfalt, vizibilitate si tot, dar tocmai am subliniat ca daca e sa se intample se intampla, poti sa fii si campion de raliuri.

 

d-rive:"poimaine e intalnirea la tribunal"

 

He he he...sa inteleg ca dai si tu o cafea...eu iti fac cunostinta cu vreo fata?!  :blink:

 

Asta ca sa te fac sa zambesti, Cristi...eu nu sint de acord cu tine, in povestea cu 180 de km in localitate... indiferent de ce ora era. Eu am calcat un om (si nu aveam decat 50 la ora) noaptea, in camp, inafara localitati... mergea pe mijlocul drumului. Si crede-ma, chiar si la viteza aia, mai mult l-am "simtit" decat l-am vazut...

Crede-ma, te lecuiesti de viteza...de mine rad si acum prietenii ca nu trec de 60 de km in localitate orice-ar fi.

 

On topic: NU MAI DATI SPAGA! Eu nu am dat niciodata.

172051[/snapback]

Vali, lasa prietenii sa rada, nu vreau sa te laud, nu ai BMW de foarta multa vreme dar am vazut ca ai inteles limitele masinii cat de cat, limitele tale deasemenea, te pricepi, nu zic ca esti un mare as in ale volanului, nici eu nu sunt, cu atat mai mult cat am vazut prea multe maini si picioare imprastiate pe drumuri, cand aveam 20 de ani traiam si eu cu impresia ca sunt bun... m-am linistit si din fericire nu in urma vreunui accident, de altfel nu am avut niciodata vreun accident si asta datorita lui Dumnezeu si a sortii nu neaparat mie ca-s eu vreun mare pilot, am vazut oameni "infipti" cu masina, oameni care aveau brevet de pilot si care stiau ce e aia o masina... nicidecum nu am zis ca eu sunt un exemplu de urmat, ca sunt un caz pozitiv sau altele dar cand am zis de viteza cu care am fost prins la intrare in Ianca era un topic despre radare si viteza cu care am fost prinsi, despre amenzi, nicidecum nu am zis-o ca pe o lauda ci ca pe un paradox, ca ma mir si eu cum de au fost aia asa de treaba in conditiile in care nu le-am zis nimic, nu le-am dat spaga etc, nicidecum ca iata ce destept sunt eu ca merg cu viteza aia si recunosc ca daca am chef si stare merg si cu 500 daca as avea masina, sunt constient de limitele sigurantei care dispar total de la o anumita viteza in sus dar nu am ce sa fac imi place viteza si nu viteza in linie dreapta ci viteza pe viraje, modalitati de abordare a virajelor etc. dar nu am implicat pe nimeni niciodata in nebuneala mea... chiar am prieteni care imi ziceau cand erau cu mine in masina sa bag marfa, le-am zis ca viata lor sta in mainile mele, am o mare responsabilitate si nu imi permit sa fac smecherii cu ei in masina, chiar daca soseaua este total libera.

Vali, tu nu ai mers cu mine in masina dar colegul nostru BMW-ist da, a observat si el cum merg dar nu exagerez si imi las totdeauna o sansa de scapare in caz de ceva... a observat ca in momentul in care a aparut trafic eram mai prudent decat o fata mare care si-a luat permisul de 1 zi, el mi-a zis asta si a observat ca imediat mi-am schimbat "stilul" si i-am raspuns exact acelasi lucru, ca viata lui si a mea este in responsabilitatea mea, cu masina ta nu mi-am permis mai mult decat trebuie, zic eu ca am avut bun simt rational si nu te-ai simtit nesigur cu mine in masina, chiar daca fie vorba intre noi aveam de peste 3 ori viteza legala pentru localitate... nu e vorba de asta, e vorba ca un partener de discutii care ma cunoaste cat de cat face valurele cand nu e cazul, in fond nu am obligat pe nimeni la nimic dar in fine... bla, bla , bla, asta e totul... sa fim noi sanatosi si sa aiba Dumnezeu grija de noi, nu de alta dar am vazut accidente foarte grave la viteza mica deci nu in asta sta totul.

Ca fapt divers, cu toate ca imi doresc o masina foarte rapida ma limitez la un X3 2.0d care numai sportiva nu poti sa zici ca e, deci iata ce viitor de cosmonaut in ale vitezei imi rezerv :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si daca pollul va evolua in asa fel incat vom avea 100 voturi da, si cca. 10 nu, ce va insemna asta: ca doar unul din zece politisti nu e corupt??? :)  :)  :D

172145[/snapback]

da, cu siguranta asta va insemna, dar cel mai mult va conta pacea noatra interioara, acum ca stim cu totii ca e coruptie in romania.... :blink: ceea ce era de demonstrat bine stiut. :)

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce stau in masini nesemnalizate ascunse prin boscheti ca sa te prinda cu radarul, e evident ca asteapta spaga. Impreuna cu GBU am cotizat intr-o seara ca sa nu ne pierdem carnetele.

171962[/snapback]

 

In decembrie 2006 imediat dupa Viena, spre Germania, am vazut in zona de 80 km/h o masina de politie austriaca, cu pistolul radar indreptat spre noi. Eram mai multe masini in coloana si mergeam la 90-95 km/h si imediat dupa o curba, masina asta era parcata perpendicular pe directia noastra de mers pe marginea drumului.

 

Deci si ei pandesc.

 

normal, si cea mai stupida chestie in a ramane fara permis mi se pare faza cu linia continua...numa linie continua e peste tot ..adica daca nu pui pe nimeni in perikol si semnalizezi etc..nu vine masina din fata....dar ai trecut peste linia continua..de ce sa stai pe dreapta fara permis? ....eu am patit in arges....era dupa ramnicu valcea pe serpentine erau 2 benzi pe sensu opus si o banda pe sensu meu si 1 tir ce mergea cu 20 la ora.....nu venea nimik...aveam vizibilitate...dar la 500 m ..era dupa pom garcea....imediat o sarit...si direct 1 milion i-am dat fara discutii....omu o fost multumit...asta e..... :blink:

172095[/snapback]

 

Acolo e o zona binecunoscuta, e o curba unde ei te vad printre copaci si tu nu ai cum sa-i vezi. :)

Link to comment
Share on other sites

Si daca pollul va evolua in asa fel incat vom avea 100 voturi da, si cca. 10 nu, ce va insemna asta: ca doar unul din zece politisti nu e corupt??? :)  :)  :)

172145[/snapback]

 

Daaa. Sub rezerva reprezentativitatii esantionului.

 

Tot romanul stie ca peste tot in politie si alte institutii ale statului EXISTA coruptie mica sau mare. Interesant ar fi sa aflam cat de intins este fenomenul si cum evolueaza - pot doar sa sper ca va scadea in timp.

 

PS: in 10 ani de condus pe drumurile patriei nu am dat vreodata spaga si nici nu mi s-a cerut. Deci se poate si fara dat spaga. E mai greu dar se poate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am votat nu pentru ca am considerat faptul ca nu Politia Rutiera ca institutie este corupta ci politistii. Nu sunt facute legile doar pt a mai prinde cate o spaga ci pt ordine, sau, mai bine zis, incercarea de a face ordine. Nimeni nu poate nega ca sunt f multi politisti care abia asteapta sa mai prinda pe cineva dispus sa "scape" repede de probleme.

Intr-adevar chestia cu panda nu e valabila doar in Romania ci peste tot.

Link to comment
Share on other sites

Am o sugestie pentru initiatorul topicului: cand se ajunge la un cumul de 100 de voturi, sa ni se permita sa inchidem poll-ul.

Ideea de procentaj pe care o imprima sugestia mea este inspirata din postul lui theotien.

mai este destul timp pana atunci, asa ca se poate comenta (...si ideea topicului bineinteles :) )

e interesant cati vor trece "dincolo" de NOI :blink:

 

 

edit: NOI=romanii. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca se exagereaza cu noul cod rutier si ca multe din prevederi sunt menite a incuraja coruptia. De asemenea mi se pare ca politia rutiera haituieste pur si simplu participantii la trafic cu scopul de a colecta amenzi si foloase personale (citeste SPAGA). Nu mi se pare ca i-ar interesa realmente conditiile precare de trafic pe care noi, soferii trebuie sa le suportam sau fluenta/siguranta traficului.

171804[/snapback]

dragi posesori de bmw+uri, personal nu am intalnit ( de cand a intrat in vigoare noul cod rutier) vreun politist de genul asta, dar stiti de ce_? pt ca nu m-a oprit vreunul. daca se va intampla sa o faca si cauta spaga de la mine o sa i-o dau dar numai impreuna cu un dosar penal. MAI-ul ( min admin si internelor) are in componenta DIRECTIA GENERALA ANTICORUPTIE - organizati-le idiotilor alora un flagrant.

bafta si sa nu va opreasca politia pe nici unul

Link to comment
Share on other sites

eu am repulsie fata de ei. daca ai bmw negru ai numa probleme cu ei. pe mine ma amenintat unu ca imi ia carnetu din motiv ca nu am oprit la semnalu lui. eram in intersectie si era trafic mare si mi-a facut semn sa opresc. daca opream in intersectie incurcam ambele sensuri de trafic si i-am facu semn ca ma duc un pic mai incolo. m-am dus cam 5-10 metrii mai incolo si a venit nervos la mine si mi-a zis ca-mi ia carnetu si ca de ce i-am facut semn cu degetu "sa taca"? :)

am tras masina pe dreapta si am inceput sa injur fara sa ma vada ma enervase din prima... unde s-a dus "cu stima si respect" ?

i-am prezentat actele si facea numa semne de om important si decis sa-mi ia carnetu. am inceput sa-i explic ca nu puteam sa opresc chiar in locu ala ca incurcam traficu si ca i-am facut semn ca merg un pic mai incolo nu ca i-am zis sa taca ca doar nu eram nebun sa-mi permit asa ceva. dar el avea nervi si era dispus sa-mi strice ziua. in final i-am zis ca-l reclam pt abuz si de acolo a inceput scandalu (eu chiar am relatii deci puteam sa fac destule chestii, oricum imi luam permisu inapoi dupa cateva zile). el a dat-o ca nu vroia de fapt sa-mi ia permisu dar daca incep cu amenintari chiar asta o sa faca iar eu m-am enervat si l-am rugat sa-mi ia permisu ca nu am nevoie de el. si i-am explicat ca mi-l ia pe degeaba ca asa are el chef si nervi in ziua aia. de aia tre sa-mi ia el mie permisu ca nu s-a sculat pe partea pe care trebuia sa se scoale de dim. in final nu mi-a luat permisu mi-a dat 3 puncte si amenda 60 ron. dupa ce am vorbit cu relatia mea mi-a explicat ca trebuia sa inlemnesc in locu in mijlocu intersectiei unde eram cand mi-a facut ala semn ca asa sunt unii gabori cu chefuri pe ei... :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci simplu... relatia mea e din generatie cu mine adik late 20's ceea ce n-ar strica sa vedem mai mult in militie ..

 

motivu pt care mi-a dat punctele si amenda a fost modic ca eram cu o sap inainte de sarbatori a fost ceva gen "a oprit masina in mijlocu traficului ingreunand bunul mers al circulatiei". mai mult asa sa-mi dea ceva pt tot taraboiul ala..

eu i-am explicat ca modul in care imi ia el carnetu e un mod tampit si ca asa poa sa ia la oricine ca am mai mers cati-va metrii. plus ca omu era paranoic ca vezi ala din bmw ia facut semn sa taca .. adik atat de tampit sa fiu eu sa-i fac lui asa ceva si in al doi-lea rand el era tampit sa-mi ia carnetu ca i s-a parut lui ca i-am facut semn sa taca. oricum facea o rautate inutila deci sa zic ca omu s-a simtit dar totusi stilu asta comunist de intimidare inca ii caracterizeaza. probabil e ceva ce cheama spre spaga, ceva din reflex ca acolo oricum nu era cazu in mijlocu strazii in multime. dar asa te abordeaza ei .. "te-am ars fraiere, cotizeaza"

Link to comment
Share on other sites

nu am oprit .. tocmai asta e ideea eu am continuat sa merg cati-va metrii... aia a bagat-o el din burta (a fost un fel de intelegere tacita pe foaie, el a ramas la treaba lui sa incurce traficu iar eu bucuros ca am carnetu). oricum eu as fi fost bucuros sa-mi iau orice motiv numa carnetu sa nu mi-l ia. Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

pai a oprit dar s-a suparat nea caisa ca a oprit 10 metri mai incolo, oricum chestia cu "sa ingheti acolo" mi se pare exagerata, parerea mea este ca nu trebuia sa-i faci niciun semn si pur si simplu sa tragi pe dreapta, de oprit masini in mijlocul intersectiei nu am auzit...
Link to comment
Share on other sites

.......... eram in intersectie si era trafic mare si mi-a facut semn sa opresc.

aici spui ca erai in intersectie cand ti-a facut semn sa opresti...de ce iti facuse semn sa opresti? facusesi ceva inainte de intersectie? asta intreba d-rive ! :blink:

 

nu am oprit .. tocmai asta e ideea eu am continuat sa merg cati-va metrii... aia a bagat-o el din burta. oricum eu as fi fost bucuros sa-mi iau orice motiv numa carnetu sa nu mi-l ia.

172820[/snapback]

asta am inteles-o cu totii.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE(e46_316i @ 5/Jan/2007, 00:05)

.......... eram in intersectie si era trafic mare si mi-a facut semn sa opresc.

 

 

aici spui ca erai in intersectie cand ti-a facut semn sa opresti...de ce iti facuse semn sa opresti? facusesi ceva inainte de intersectie? asta intreba d-rive !  :blink:

DECI?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.