Jump to content

Problema Cutie Viteze Seria 1 E87 LCI 2007


B11WTTE60

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

Acum cateva zile am cumparat un seria 1 e87 din 2007 pt sotie,am mers cu ea parea totul ok la schimbarea treptelor, problema apare cand dau inferioara, intra foarte greu in viteza a-2-a.Am schimbat azi uleiul din cutie(cumparat de la Bavaria dupa seria de sasiu) si schimb lichid frana plus aerisirea pistonasului de la ambreiaj,face la fel.

 

Are idee cineva ce poate fi, sa fie din cauza ambreiajului?

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi,

 

Acum cateva zile am cumparat un seria 1 e87 din 2007 pt sotie,am mers cu ea parea totul ok la schimbarea treptelor, problema apare cand dau inferioara, intra foarte greu in viteza a-2-a.Am schimbat azi uleiul din cutie(cumparat de la Bavaria dupa seria de sasiu) si schimb lichid frana plus aerisirea pistonasului de la ambreiaj,face la fel.

 

Are idee cineva ce poate fi, sa fie din cauza ambreiajului?

poate e vorba de timonerie si este undeva o uzura in piesele ce compun acest sistem;

 

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=UG51&mospid=48925&hg=25&fg=05

Link to comment
Share on other sites

Stai sa inteleg.Ai cumparat-o si asa facea si atunci,sau s-a accentuat problema?Sau nu ai observat-o la cumparare?Ai intrebat vanzatorul?

 

Am mers cu ea, si nu mi s-a parut ca ar fi ceva probleme.Idee este ca nu tot timpul se simte greu cand ii dau inferioara.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca la E87, cel putin asa e si la mine, cutia e f. stransa, adica diferit de fostul A4 sa zic unde intra in viteze f. usor, aici la Serie 1 e foarte stransa si senzatia e ca intra putin mai greu in viteze. Insa cu timpul te acomodezi.
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca la E87, cel putin asa e si la mine, cutia e f. stransa, adica diferit de fostul A4 sa zic unde intra in viteze f. usor, aici la Serie 1 e foarte stransa si senzatia e ca intra putin mai greu in viteze. Insa cu timpul te acomodezi.

Am auzit,eram pregatit ca intra mai greu,fortat in trepte,dar tind sa cred ca are si o problema,in prima faza am sa schimb si kitul de ambreiaj,si cand va fi data jos voi vedea daca mai sunt probleme si la ansamblul de la schimbator,tiinand cont ca masina a fost condusa de o femeie.

Link to comment
Share on other sites

Mi-e greu sa cred ca ar avea o problema masina, presupun ca nici km multi nu are. Consider ca faci investitii inutile la ambreiaj si cutie. Asa-i timoneria la BMW.

 

Crede-ma ca pot sa fac diferenta dintre o problema si mers normal.Masina are 104.000km,dar nu are nici un istoric cu ce s-a schimbat,ultima intrare in Germania fiind in 2010.Preventiv o sa schimb kitul de ambreiaj si daca nici asa nu isi revine mai mult ca sigur este cutia.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.