Jump to content

de la cine iau certificat fiscal fiscal!


mdlin

Recommended Posts

Si eu cred ca vanzarorul incearca sa se sustraga...adica ii aiurea, nu se leaga, ai proprietarul din carte, esti tu ca si cumparator si nu poti lua masina sa o inregistrezi.

 

Si eu zic la fel ca PIMP ca are datorii...mai suna-l si zi sa lase dracu vrajelile si sa vedeti cum faceti sa poti inscrie masina

 

@ PIMP nu poate scoate fiscal la zi daca nu plateste inainte datoriile, nu ii dau aia de la primarie.

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

nu poate sa imi dea altu ca e lafel ca si cum ar vinde-o de doua ori :D aia de la primarie de la iel a zis ca nu ii poate elibera certificat fiscal pe ca masina nu mai figureaza pe numele lui la primarie figureaza ca a vandut-o la al 2-lea !
Link to comment
Share on other sites

Deci, pe ce nume figureaza pana la urma masina la fisc ? Ai zis ca pe al doilea proprietar figureaza ca si cumparator...S-a umblat cu ea in 3 ani, nu ii pe nimeni inregistrata ?

 

Mergi la Bulgari, daca nu rezolvi...aia nu cer fiscal...dar nu stiu cum is cu alea 90 de zile pe an in Romania...

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Deci, pe ce nume figureaza pana la urma masina la fisc ? Ai zis ca pe al doilea proprietar figureaza ca si cumparator...S-a umblat cu ea in 3 ani, nu ii pe nimeni inregistrata ?

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

 

din 2009 nu e inregistrata la primarie . din cata mi-am dat seama da se umbla cu ia de 3 ani fara sa fie trecuta la nici o primarie pt ca ceilalti 2 nu sau dus sa o declare

 

din 2009 nu e inregistrata la primarie . din cata mi-am dat seama da se umbla cu ia de 3 ani fara sa fie trecuta la nici o primarie pt ca ceilalti 2 nu sau dus sa o declare

al 2-lea figureaza ca si cumparator, atat.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vad o solutie, poate mai raspund si altii..

 

Fara rahatu ala de fiscal n-ai ce face...mai intreaba pe la institutii, poate stiu ceva si astia de la RAR...

 

Ai putea sa o bagi pe unu pe Bulgaria ( acolo nu iti trebuie fiscal ) si apoi o iei de la el si el iti poate da un fiscal valabil.

 

Ideea e ca trebuie sa ai unu de incredere acolo cu cetatenie Bulgara si se pierd bani destul de multi aiurea, nu credca merita...

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Exista 3 posibilitati : 1.Faci contratul v-c cu data de cand ai certificat fiscal . platesti amenda de 30 ron , impozitul pe 3 ani si penalizarile si o inscrii pe numele tau....asta e cea mai simpla

2.Ii convingi pe propietarii(sau ii dai in judecata) anteriori sa o inscrie la fisc si sa o scoata pe baza contractelor reale.Probabil tot tu vei plati amenzile si impozitul datorat.

3.Mergi cu ea asa si o vinzi si tu la randul tau fara fiscal.

Link to comment
Share on other sites

deci sa zicem ca ala de e proprietar in carte nu imi poate da fiscal :) ca asa e la iel acolo la primarie nu poate elibera decat o data :)

dar daca ma duc cu fisa de imnatriculare sa imi puna stampila pe ia de la iel de la primarie ? se poate ? adica fisa aia de imnatriculare tine loc de fiscal ?

 

Da ar merge varianta 1, cu conditia ca certificatul fiscal sa nu fie completat de al doilea cumparator care l-a avut masina ( rubrica cumparator...)

Tare ma tem ca ii completat...

nu e completat e pur si simplu un fiscal tip :p pe care scrie ca ala din carte nu are datorii si are impozitu platit pe masina pana la eliberarea fiscalului respectiv scris pe A4 daca ma chinui pot face unu la imprimanta fara probleme numai ca nush unde se ia in evidenta :) sa nu fac vreo prostie :D

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu tine loc de fiscal...fiscalul e fiscal. Cererea de inmatriculare o faci tu :)

 

Trebuie sa faci un dosar cu care mergi la inmatriculari si in dosar trebuie sa fie si fiscalul pe langa multe altele

 

Pai daca nu ii completat, fa cum ti-a zis colegul mai sus, e cel mai simplu si rapid. Te intalnesti frumos cu el, iei de pe net o foaie de vanzare - cumparare, il cometezi cu o data inainte de ziua respectiva si gata. Poate nici nu mai trebuie sa te intalnesti cu el, iti zice el datele

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma ala daca sia radiat masina de pe iel de la primarie in baza CVC mai poate sa imi scoata mie fiscal? ca al 2-lea si al 3-lea proprietari ies din schema banuiesc din moment ce nici unul nu sia inregistrat-o la primarie mentionez ca mie tot ala din carte mia vandut masina dupa ce a fost la aia doi a ajuns la iel iara :D si uite asa am luat-o eu :D si daca nu rezolv cu actele io duc inapoi :))) cu toate ca mi-ar parea rau :(
Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma ala daca sia radiat masina de pe iel de la primarie in baza CVC mai poate sa imi scoata mie fiscal? ca al 2-lea si al 3-lea proprietari ies din schema banuiesc din moment ce nici unul nu sia inregistrat-o la primarie mentionez ca mie tot ala din carte mia vandut masina dupa ce a fost la aia doi a ajuns la iel iara :D si uite asa am luat-o eu :D si daca nu rezolv cu actele io duc inapoi :))) cu toate ca mi-ar parea rau :(

 

pune o poza sa vedem problema...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pe aia nu poate sa scrie pe spate instrainat catre si numele lui ? Fisa de inmatriculare...nu ii asa zisul talon ?

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

nu fisa de inmatriculare e formular tip pe care il iei de pe net o completezi cu datele vanzator si cumparator te duci la primaria la proprietar pune aia de acolo stampila daca ala nu are datorii si apoi mergi la primarie la tine pune si aia de la u de la primarie stampila si cu fisa completata, fiscalul si celelalte acte mergi la numere dupa ce treci pe la rar :D

Link to comment
Share on other sites

Pai da ala ii fiscalul, eu asa am inmatriculat masina acuma 1 luna ai ceva.

 

Ps: acuma imi aduc aminte ca mai era o foaie de radiere fiacala pe laga fisa de inmatriculare.

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

eu stiu o situatie asemanatoare ....

 

masina era pe numele cuiva eu si cu un prieten am luat masina de la altcineva care nu era pe carte, cel de la care am luat masina avea fiscalu de la primu proprietar expirat, fisa de inmatriculare si contractu de vanzare cumparare ... omu avea masina de 3-4luni si nu o declarase la primarie (se numeste impunere) ne-am dus cu el la primarie si-a declarat masina facand o declaratie de impunere, a platit impozitul pe alea 3-4 luni si apoi a scos masina si ne-a dat certificatu fiscal impreuna cu fisa de inmatriculare de la primaria lui deci aveam acum:

 

2 fise de inmatriculare si 2 certificate fiscale plus 2 contracte de vanzare cumparare astea toate au fost necesare la inmatriculare ! tie normal ti-ar trebuii 3 :))

 

ce zic eu ca e de facut, te duci cu baiatu asta si daca chiar nu are amenzi ii spui sa faca o declaratie de impunere adica sa bage masina pe numele lui inapoi, apoi in baza contractului de vanzare intre el si tine o scoate si ii dau oamenii fisa de inmatriculare si certificatu fiscal.

 

edit: acum am vazut ca si consilieru juridic ti-a spus acelasi lucru ...

 

eu stiam ca daca ai datorii la fisc nu poti inmatricula o masina...nu ca nu poti radia....adica daca ala are datorii nu mai scapa de masina decat cand e la zero cu datorie? o tampenie...

 

da ! daca ai datorii nu poati vinde masina ! eu cand am cumparat masina am dormit o zi in alt oras ca sa iau fiscalu ... in lege scrie clar contractu de vanzare e nul daca nu ai si fiscal :thumbsup: si pe contract scrie acolo mic jos cam pe unde semnezi ceva de genu " am primit cheile,masina,certificat fiscal etc." deci ... nasol

 

eu am citit mult prostiile astea pentru ca aveam un prieten care avea datorii si nu voiau sa ii puna astia viza pe fisa de inmatriculare desii masina o luasera in evidenta :rolleyes: practic el platea impozit, dar nu putea inmatricula masina pentru ca nu avea viza pe fisa de inmatriculare ... s-a rezolvat cu o cere scrisa si multe certuri si-au cumparat si codul de procedura fiscala 2012 dupa ce am terminat cu ei :laugh:

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Corect, platesti tot la zi, impozitul pana in ziua cand ai facut masina praf, inclusiv amenzile pe care le-ai amanat si nu le-ai platit ;))

 

Altfel nu radiezi masina :)

 

 

Sent from my ĂŻÂŁÂżiPhone 4S using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Masina se radiaza numai de la primarie nu si de la politie. De la politie poti s-o radiezi numai daca o dai la REMAT. Asa am patit cand am vandut un ATV, baiatul nu l-a insris pe numele lui si dupa ~1 an l-a vandut. Ultimul proprietar m-a sunat pentru fiscal si nu am avut cum sa-l ajut, de la admin. fiscala mi-au spus ca odata scos acel certificat stamplitat nu se mai poate da altul pentru acelasi autovehicul, pentru ca el nu mai figureaza in contul meu din monent ce l-am scos cu un an in urma.

Concluzia este ca cine a cumparat masina de la primul proprietar din Ro trebuie sa o declare la primarie / administratia financiara si sa platesca impozitele pana ajunge la zi dupa care trebuie sa refaci actele cu el. Este o situatie nasola din care nu este decat o iesire.

Link to comment
Share on other sites

@mdlin, du-te la o firma de intermedieri, dar la una calumea nu la una de la coltul blocului.

Aia vor sti exact ce trebuie sa faci! Este destul de incurcata situatia in cazul tau.

Aici pe forum putem sa discutam 1 an, tot nu rezolvam nimic, degeaba romanul e bun la toate si le cunoaste pe toate :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.