Jump to content

cauciucuri late e46


Ephesus

Recommended Posts

Masina bmw 320ci an2000, am cumparat jate m cu cauciucuri . Pe spate sunt 245 40 17 si fata 225, intrebarea este care sunt efectele dupa scimbarea lor ( consum, stabilitate, ) afecteaza intr un fel pompa servo caseta , directia per ansamblu. Confort? Mentionez ca pe talon am pana la 225 45 17. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am avut eu 255/40/18 .. da o sa ai consum mai mare si pe drumuri denivelate masina o sa faca cam ce vrea ea..adica o sa imite mai mult drumul daca sunt anvelopele mai late,trebuie sa te tii bine de volan :)). Daca jantele nu sunt prea grele eu zic ca nu iti afecteaza directia,pompa servo etc.. Edited by Bmw32oCi
Link to comment
Share on other sites

asa am eu acum, masina o sa stea mai bine pe sosea dar o sa-ti creasca consumul ~1L fata de jantele pe 16 cu 205 latime, probleme cu directia nu o sa ai pentru ca se echipeaza si de fabrica cu aceste dimensiuni, trebuie sa fi mai atent la gropi si borduri
Link to comment
Share on other sites

asa cum au spus si colegii de mai sus : o sa-ti creasca si consumul , o sa fie mai rigida ,apare tramlining ...dar ai si un avantaj : o sa fie stabila pe curbe ( nu o sa mai intre in balans din cauza balonului mic )

 

concluzia : confort vs. sportivitate

 

tu decizi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca aria suprafetei e aceeasi iar ca dimensiuni roata ramane la fel pt ca,,, cresti in janta si scazi in cauciuc atunci de ce consuma mai mult ?

Mai sus scria cineva ca dif dintr e 205 cu R16 la 255 e cam de un litru, ma gandeam ca la 225 cu 45 ar trebui sa fie cam de maxim 0,5l, zic eu.

Eu chiar vreau sa trec la 225 cu 17 si chiar ma intereseaza aspectul asta mai ales ca am o masina destul de slabuta , 318 i nfl.

Sunt comvins ca daca aveam un 320d de 150 cp nu se simtea nici o diferenta de consum.

Daca a trecut cineva de la R16 la 17 si are 316 sau 318 i sa mi spuna si mie.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu vad nici o problema in ce doresti tu.

Eu am trecut de la 195sau205(nu mai stiu sigur)65R16(roti normale de iarna,cum ii si rezerva), la 225/45/17, 235/45/17(spate).

Diferenta de consum nu vad mare lucru pe bc tot intre 7.8-8.9 arata, depinde cum merg cu ea.

De stabila e mult mai stabila asa.Pierzi putin demaraj(daca e sa faci liniute)rotile fiind putin mai mari.

Singurul inconvenient is aripile spate.Mie si singur imi atinge,daca e sa iau un hop cu ceva viteza.Cu 4 in ea freaca la fel la hopuri(daca mergi usor eviti si asta).

Eu pe a mea am terminato cu ai mei 200kile, mai vreo 300 bagaj si 50L benzina, mi-a frecat tot frumul ~1000Km TM-TR-TM.

S-au rotunjit gumele pe spate umpic in rest nimic(arcurile mele sunt foarte moi).

M-am gandit la roluit aripi, dar nu am bani acum:D.

Masina e aceiasi ca a ta.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum la E46 318 i sa ti atinga 235/45R17 ,nu vad de ce.

 

 

La traseul ce l-am descris cauciucul era lipit de aripa.

In talon maxim e 225/45/17.Nu stiu daca diferenta asta ii atat de mare incat sa-mi atinga cu 235 sau nu,am specificat ca am arcuri destul de moi, si atinge cand vrea ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.