Jump to content

Performance Intercooler


dumi_id

Recommended Posts

Salut,

Dupa cum sunt obisnuit nu pot sta mult fara sa fac nic un upgrade la masina asa ca m-am gandit la un intercooler Performance, ce se gaseste la un pret acceptabil. Desi el este pentru motoarele x20d si 123d se poate monta si pe x18d cu o modificare de mufa/cablu. Nu stiu insa ce beneficii poate aduce masinii fara o schimbare de soft. Ceva pareri?

Edited by dumi_id
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Dupa cum sunt obisnuit nu pot sta mult fara sa fac nic un upgrade la masina asa ca m-am gandit la un intercooler Performance, ce se gaseste la un pret acceptabil. Desi el este pentru motoarele x20d si 123d se poate monta si pe x18d cu o modificare de mufa/cablu. Nu stiu insa ce beneficii poate aduce masinii fara o schimbare de soft. Ceva pareri?

nu ne arati mai exact despre ce intercooler este vorba? ori din programul de piese ori direct de unde il cumperi.. conteaza si pretul..

Link to comment
Share on other sites

Teoretic ar trebui sa poti sa faci alte modificari la masina pentru a creste puterea fara sa ai probleme cu racirea. Nu cred ca intercoolerul propriuzis iti va da un avantaj daca lasi restul stock...la condusul normal, pe strada, nu vorbim de mers pe circuit (dar aici incepem alte discutii deja).
Link to comment
Share on other sites

Nu vad de unde aer mai rece in admisie cu intercooler mai mare . Eu stiam ca rolul acestui radiator este de a raci turbosuflanta . Merita facut (upgrade-ul) in combinatie cu o softare corespunzatoare . Altfel nu stica dar nici nu vad beneficii in performanta . Daca ai posibilitatea ia tot pachetul , cum a fost el gandit .
Link to comment
Share on other sites

intercooler-ul raceste aerul comprimat de turbina, care evident din cauza compresiei are o temperatura ridicata, si il introduce in admisie. Un intercooler cu o suprafata mai mare duce la racirea mai buna a aerului, de unde rezulta o temperatura mai mica a aerului ce e fortat in admisie si poate creste puterea, insa nu semnificativ, dar in zilele calduroase de vara se poate observa o diferenta in comparatie cu un intercooler stock! Poti adauga si o racire cu apa/metanol sau un ventilator in fata intercooler-ului, sunt tot felul de solutii, sau ceva gen Impreza WRX STI, care are sistemul de spray cu apa pentru racirea intercooler-ului!
Link to comment
Share on other sites

Aseara am ratat o licitatie pe ebay :( era vorba de in intercooler, ventilator si plasticele auxiliare pentru devierea aerului inspre intercooler. Exact ce vine in pachetul de la pachetul pentru diesel dar fara ecu. Poate mai apare ceva...

Am mai vazut ca sunt si tobe finale performance, cu evacuare dubla ca la 125/130i. Ceva pareri?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.