Jump to content

aluneca pe jos


Gully

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cu ce au stropit astia drumurile de aluneca asa?

eu am ratile de iarna pe masina, si nu le-am mai avut pana acum

e de la substanta cu care au stropit cei de la primarie sau e ceva in neregula cu anvelopele mele?

voi alunecati?

175010[/snapback]

 

 

Daca nu e zapada pe jos, e foarte probabil sa fi spalat asfaltul cu vre-o substanta tampita ( nu cred ca sampon ) !!!

Cateva cerculete, le incalzesti bine si poate nu o sa mai aluneci :)

 

Bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

am remarcat si eu asta, cu dsc-ul scos complet, prin aviatiei (pe pipera de ex) in seara asta m-am mai descurcat cat de cat, in schimb pe Kiseleff mai greu. Daca te pricepi putin la "opposite lock" (cum ii spunea nea' Jeremy Clarkson) nu e asa greu. Oricum, cauciucurile noi-noute nu au randament pentru cel putin 200-300 km, nu e problema de temperatura cat de compozitie a cauciucului de la suprafata anvelopei. E putin mai "batut de soare si de vant" chiar daca a stat intr-un depozit smecher. Se rezolva si asta cu 15 "groaznice" minute de cerculete intr-o parcare libera.
Link to comment
Share on other sites

INTR-ADEVAR ALUNECA FOARTE TARE PE ANUMITE PORTIUNI.NU SUNT VINOVATE ANVELOPELE,PUR SI SIMPLU E VORBA DE SUBSTANTA ASTA ECOLOGICA PE CARE O FOLOSESC EDILII ORASULUI.UNEORI SI VARA DUPA CE STROPESC MASINILE DE CURATENIE ASFALTUL DEVINE ALUNECOS.MAI BINE MULTA ATENTIE.
Link to comment
Share on other sites

INTR-ADEVAR ALUNECA FOARTE TARE PE ANUMITE PORTIUNI.NU SUNT VINOVATE ANVELOPELE,PUR SI SIMPLU E VORBA DE SUBSTANTA ASTA ECOLOGICA PE CARE O FOLOSESC EDILII ORASULUI.UNEORI SI VARA DUPA CE STROPESC MASINILE DE CURATENIE ASFALTUL DEVINE ALUNECOS.MAI BINE MULTA ATENTIE.

175070[/snapback]

ce substante fratilor? eu nu am auzit de asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

acuma vin de afara am pus o frana brusca si a a lunecat ca o sanie vreo 90m...noroc ca  nu era nici o masina in fata mea.... :blink:

175045[/snapback]

 

90m??? mi se pare foarte mult, nu cumva erai pe gheata. Substantele pe care le folosesc sunt menite sa imbunatateasca starea carosabilului si nu s-o inrautateasca.

 

Eu am anvelope de iarna si n-am simsit ca ar aluneca

Link to comment
Share on other sites

este un must do plecarea de pe loc in forta? :blink: nu vizez nici o persoana ce a post-at,insa sunt satul la semafor de partenerii ce pleaca in forta si se mira ca atunci cand nu se misca,incep sa ia de volan stanga/dreapta si cand prind aderenta......ce sa vezi......pleaca masina in orice alta directie decat inainte.nu ca m`ar deranja intrebarile lor matinale,da` n`am chef sa merg la politie-casco-service sa`mi vopsesc masina,doar pentru ca unii,nu`si raspund acestor intrebari inainte de a se urca la volan.
Link to comment
Share on other sites

este un must do plecarea de pe loc in forta? :blink:  nu vizez nici o persoana ce a post-at,insa sunt satul la semafor de partenerii ce pleaca in forta si se mira ca atunci cand nu se misca,incep sa ia de volan stanga/dreapta si cand prind aderenta......ce sa vezi......pleaca masina in orice alta directie decat inainte.nu ca m`ar deranja intrebarile lor matinale,da` n`am chef sa merg la politie-casco-service sa`mi vopsesc masina,doar pentru ca unii,nu`si raspund acestor intrebari inainte de a se urca la volan.

175109[/snapback]

nu e vorba doar de plecarea de pe loc...curbe, demaraj, u name it...

intra mai des asc-ul atata tot.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e vorba de o combinatie intre praful din Buc, apa si temperaturile scazute. Mi se pare a fi un fel de mazga.

175128[/snapback]

cred ca in combinatie mai intra si obisnuinta de a calca mai tare acceleratia...in curbe

 

deh, soarele incalzeste numai ziua... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca totusi e vb de niste substante. IN FIECARE seara de vreo luna...cam dupa ora 21-22.00, se formeaza pe jos o PELICULA lucioasa, ai senzatia ca e patinuar. Si eu am cauciucuri noi de iarna. Am avut o problema care m-a speriat ft tare cand am luat o curba mai brusc si masina a luat-o razna...si erau pietoni pe marginea trecerii in care era sa intru. AM PROBLEME cand plec de pe loc atunci cand e acea pelicula...

Si cand conduc sportiv cand schimb din 1-2 sau din 2-3 patineaza rau!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.