Jump to content

de ce bmw recomanda castrol


titu320i

Recommended Posts

totusi de ceva vreme ma roade o intrebare , de ce bmw recomanda castrol . Acum sa nu va imaginati ca as fi un carcotas care cauta nod in papura dar , tot mai multi prieteni care sunt posesori de bmw , folosesc ulei mobil 1 , ei bine la intrebarea mea m-i s-au dat tot felul de raspunsuri mai mult sau mai putin obiective , dor poate cel mai obiectiv raspuns pe care l-am primit pina acum a fost ca , bmw ar avea ceva contract cu cei de la castrol si ca nu ar fi nici o explicatie tehnica la baza ci doar comerciala , tare as vrea sa stiu si parerea voastra .... aaa si inca ceva , stind de vorba cu un prieten de-al meu si el impatimit bmw , dar care lucreaza intr-un laborator de analize chimice , am incercat un test , clasicul test de viscozitate si unul ceva mai complicat( pt mine ) test de volatilitate , ei bine rezultatul ( nostru) a fost ca uleiul castrol e mai volatil decit mobilul 1 iar la viscozitate uleiurile ar vi cam aceleasi , acum in concluzie de ce bmw recomanda castrol ( again) , pt ca fiind mai volatil se consuma mai mult pe perioada utilizarii, si de pret sa nu mai vorbim , astept parerile voastre
Link to comment
Share on other sites

fiecare firma constructoare de automobile are o relatie de colaborare cu o firma de uleiuri de exemplu si in cazul BMW este Castrol, cu siguranta motoarele BMW sunt testate cu ulei Castrol, nu stiu daca, Castrol face uleiuri special pentru BMW dar totusi Castrol se bate cu Mobil (Exxon) pentru locul 1, asa cum Mercedes se bate cu BMW si Audi pentru locul 1, pur si simplu asa s-au combinat ei, relatia de colaborare este inclusiv la nivel de F1.
Link to comment
Share on other sites

totusi de ceva vreme ma roade o intrebare , de ce bmw recomanda castrol . Acum sa nu va imaginati ca as fi un carcotas care cauta nod in papura dar , tot mai multi prieteni care sunt posesori de bmw , folosesc ulei mobil 1 , ei bine la intrebarea mea m-i s-au dat tot felul de raspunsuri mai mult sau mai putin obiective , dor poate cel mai obiectiv raspuns pe care l-am primit pina acum a fost ca , bmw ar avea ceva contract cu cei de la castrol si ca nu ar fi nici o explicatie tehnica la baza ci doar comerciala , tare as vrea sa stiu si parerea voastra .... aaa si inca ceva , stind de vorba cu un prieten de-al meu si el impatimit bmw , dar care lucreaza intr-un laborator de analize chimice , am incercat un test , clasicul test de viscozitate si unul ceva mai complicat( pt mine ) test de volatilitate , ei bine rezultatul ( nostru) a fost ca uleiul castrol e mai volatil decit mobilul 1 iar la viscozitate uleiurile ar vi cam aceleasi ,  acum in concluzie de ce bmw recomanda castrol ( again)  , pt ca fiind mai volatil se consuma mai mult pe perioada utilizarii, si de pret sa nu mai vorbim , astept parerile voastre

175593[/snapback]

 

Din moment ce BMW-ul ofera garantie la motor si recomanda uleiul Castrol, nu cred ca este vorba numai de comert.

Uleiul Mobil1,printre multe altele, este si el aprobat de BMW.

 

Testele la care sunt supuse uleiurile sunt un pic mai complexe,dupa cate am citit prin diverse carti.Printre altele se analizeaza calitatea lui dupa ce a fost folosit cateva mii de km,ce depuneri apar,etc.

Link to comment
Share on other sites

totusi de ceva vreme ma roade o intrebare , de ce bmw recomanda castrol . Acum sa nu va imaginati ca as fi un carcotas care cauta nod in papura dar , tot mai multi prieteni care sunt posesori de bmw , folosesc ulei mobil 1 , ei bine la intrebarea mea m-i s-au dat tot felul de raspunsuri mai mult sau mai putin obiective , dor poate cel mai obiectiv raspuns pe care l-am primit pina acum a fost ca , bmw ar avea ceva contract cu cei de la castrol si ca nu ar fi nici o explicatie tehnica la baza ci doar comerciala , tare as vrea sa stiu si parerea voastra .... aaa si inca ceva , stind de vorba cu un prieten de-al meu si el impatimit bmw , dar care lucreaza intr-un laborator de analize chimice , am incercat un test , clasicul test de viscozitate si unul ceva mai complicat( pt mine ) test de volatilitate , ei bine rezultatul ( nostru) a fost ca uleiul castrol e mai volatil decit mobilul 1 iar la viscozitate uleiurile ar vi cam aceleasi ,  acum in concluzie de ce bmw recomanda castrol ( again)  , pt ca fiind mai volatil se consuma mai mult pe perioada utilizarii, si de pret sa nu mai vorbim , astept parerile voastre

175593[/snapback]

 

Motive pur comerciale...la fel de bine puteau recomanda Mobil sau Aral sau BP sau oricare altul, evident, producatori de top.

Link to comment
Share on other sites

Orice producator are niste standarde de calitate pe care le urmeaza. De ce un masinile germane si japoneze sunt considerate mai fiabile decat restul? pentru ca au calitate superioara. Similar si la uleiuri, se fac teste complexe in situatii de exploatare diferite si in final managerii BMW au ales Castrol. Si mai e ceva, partea economica conteaza mai putin pt producator deoarece el suporta o singura data costul, la vanzare, in rest proprietarul care bineteles se uita la intretinere.

Numai bine la toti fanii

Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput o sa va spun ca, compania Exxon Mobil are un parteneriat cu Mecedes de peste 12 ani vechime. Bmw a semnat parteneriat cu Castrol in anul 2000 si este firesc sa recomande aceasta marca de ulei(strategie de marketing). Pot sa furnizez aceste detalii pentru ca lucrez in domeniu(Exxon Lubricants Romania)... Referitor la faptul ca multi colegi de pe forum folosesc ulei Mobil 1 cred ca pentru ca este mai ieftin(comparativ cu Castrol) sau au ei o afinitate pentru marca. Intradevar compania Exxon Lubricants a devenit compania nr. 1 in lume in anul 2006 detronand compania General Electric dar asta intr-un clasament al vanzarilor, dar daca un produs beneficiaza de o strategie buna de marketing si se vinde bine asta nu inseamna ca este cel mai bun. In piata lubrefiantilor mondiali este bine cunoscut faptul ca, Castrol a investit foarte mult in domeniul de cercetare in ultimii ani si asa au devenit compania cu rezultatele cele mai bune in domeniul lubrefierii angrenajelor. Sa nu credeti ca tot ce scrie pe o eticheta de pe bidon este real. Asta ca o paranteza, am observat aici pe forum ca multi isi pun ulei 5w40 si spun ca si-au pus ulei sintetic... este semisintetic si credeti-ma ca stiu ce vorbesc. Un ulei sintetic trebuie sa aiba coeficientul de lubricitate 0W...(ca sa fie intradevar sintetic ci nu statistic sintetic). Pot sa va spun ca au c-am trecut perioadele cand pe eticheta scria una iar continutul era altul. In mod cert, marca Mobil1 este importata in tara din Belgia (este produsa la Graveschoun)dar din pacate nu pot sa certific asta decat pentru categoria de lubrefianti Mobil 1... si am sa inchid aceasta scurta informare prin faptul ca eu folosesc pentru masina mea Castrol...
Link to comment
Share on other sites

0W, 5W, va bateti capul... Dupa mine 0W-30 e top. Indiferent de unde vine ( Castrol, Aral, BP, Mobil).

 

De QUAKER STATE ati auzit? O fi mai bun decat ce stim noi?

 

Cat despre problema cu recomandarea, este pur comerciala. Nu este conditie de garantie folosirea uleiului Castrol, asa ca....

Link to comment
Share on other sites

Cat despre problema cu recomandarea, este pur comerciala. Nu este conditie de garantie folosirea uleiului Castrol, asa ca....

180218[/snapback]

 

Problema este comerciala la semnarea contractului dintre castrol si bmw, ulterior, cand inginerii bmw folosesc la teste numai ulei castrol treaba nu mai e comerciala... Nu spun ca celelalte marci de top ar fi mai slabe calitativ decat castrol, dar avand in vedere ca ajustarile, reglajele din testele de uzina sunt facuta avand in motor ulei castrol, nu vad dece sa pun eu alt ulei.

 

Din cate stiu eu uleiul care se vinde la reprezentatele bmw este castrol ambalat pt bmw.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.