Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

Astazi am fost cu un amic la avocata mea, in Brasov sa depunem actele pentru actionarea in instanta a statului vizavi de timbrul de mediu iar avocata ne-a zis ca o sa se castige in contiuare indiferent de cum se va numi aberatia asta..avand la baza aceleasi principii tot ilegala este.

 

apropo, am vazut ca in urma cu cateva pagini se vorbea de hotarari judecatoresti...o astept si eu cu nerabdare pe a mea. procesul s-a castigat pe 29.01 iar pana acum n-am primit niciun semn, nimic. stiu ca in termen de 30 de zile trebuia redactata hotararea, au trecut cele 30 de zile si nimic..imi explica si mie cineva cum se procedeaza? recursul (daca vor face) il vor face in termen de 15 zile de cand s-a redactat hotararea?

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

Au avut 1000 de belele astia din cauza ca se putea recupera taxa. Asta a fost principala lor problema pt care au bagat taxa si pt auto inscrise in Romania. Nu de nebuni sa isi creeze singuri imagine proasta, sau sa zici ca pt incasari mai mari pt ca oricum din masinile inscrise nu cred ca vor plati taxa prea multi.

Deci cu siguranta primul si primul lucru care s-a urmarit cand s-a redactat timbrul asta de mediu a fost sa nu se mai recupereze.

 

Daca tot ai fost la avocata nu ar fi stricat o discutie putin tehnica, adica cum vede ea procesul, de ce se va lega? procesele de pana acum erau oarecum "tip" toate si se legau de acelasi lucru. discriminarea care exista si acum nu mai e.

practic pe legea veche castigai si fara avocat daca te uitai la alte procese si vedeai cum s-a formulat plangerea.

 

Eu din ce am vorbit cu cativa avocati erau foarte rezervati in a da verdicte de genul "100% castigam".

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pai ce spui tu e smecherie tipica, si eu as face la fel, te-as agata pe 2 lei, si apoi te-as scutura bine dupa ce iti castig increderea. :)

 

nu stiu ce sa zic...decat ca eu am castigat un proces cu ea, acum astept hotararea. onorariul i l-am achitat integral dupa ce am aflat ca s-a castigat procesul si nu la cererea ei ci pentru ca am fost eu multumit de serviciul prestat. atat cat mi-a cerut (in contract) atat i-am achitat, nici un leu in plus, nici un leu in minus

Edited by Undercover
Link to comment
Share on other sites

Depinde, nu toate leasingurile erau la fel. Nu stiu daca stii cum era pe vremea aia, dar rasarisera firmele de leasing cu buletinul ca ciupercile dupa ploaie. Si asta chipurile era un avantaj, ca nu plateai vama si accize la inmatriculare.

 

Masina mea a fost cumparata la sfarsitul lui 2006 in leasing (5ani) prin HVB leasing. Daca nu ma insel, au fost integrati in Unicredit. O sa rog un prieten sa ceara la ANAF date referitoare la masina in vederea inmatricularii. Chiar sunt curios daca se poate fara plata taxei.

Link to comment
Share on other sites

Cu aceasta lege vor sa dea peste nas celor ce au recuperat taxa sau celor care au avut ghinionul sa cumpere o masina cu taxa recuperata.

 

Desi ne-am plans de Tariceanu si Boc , dl. Ponta e muuuult mai rau si viclean,ca amandoi la un loc. Dar e greu pana castiga cineva un proces ca iar se va ajunge la recuperari in masa.

Link to comment
Share on other sites

Au avut 1000 de belele astia din cauza ca se putea recupera taxa. Asta a fost principala lor problema pt care au bagat taxa si pt auto inscrise in Romania. Nu de nebuni sa isi creeze singuri imagine proasta, sau sa zici ca pt incasari mai mari pt ca oricum din masinile inscrise nu cred ca vor plati taxa prea multi.

Deci cu siguranta primul si primul lucru care s-a urmarit cand s-a redactat timbrul asta de mediu a fost sa nu se mai recupereze.

 

Daca tot ai fost la avocata nu ar fi stricat o discutie putin tehnica, adica cum vede ea procesul, de ce se va lega? procesele de pana acum erau oarecum "tip" toate si se legau de acelasi lucru. discriminarea care exista si acum nu mai e.

practic pe legea veche castigai si fara avocat daca te uitai la alte procese si vedeai cum s-a formulat plangerea.

 

Eu din ce am vorbit cu cativa avocati erau foarte rezervati in a da verdicte de genul "100% castigam".

 

 

Te inseli, chiar nimeni nu vrea sa vada ca INCA mai este discriminare??? chiar eu am scris aici cateva alineate legate de discriminare, si daca e cazul le mai pun o data.

Link to comment
Share on other sites

Cu nimic bre. Doar eram curios sa vaz ce intelegi matale prin discriminare, prin paragrafele alea.

 

 

Uite aici:

 

-masinile cu DPF fata de cele fara, cumva nu-i discriminare?

 

-masina mea care este euro 3 fata de masina lu' nea gigi care este non euro (6500€ fata de 400€), ambele avand aceeasi capacitate cilindrica, doar ca a lui scoate 480g/km co2 in schimb a mea scoate 240 g/km co2...cine polueaza mai mult? nu-i cumva discriminare?

 

-cei care nu-si vand masinile si merg cu ele zeci de ani fata de cei care vor sa le vanda, nu toti polueaza? nu cumva este discriminare?

 

-eu care tin masina in garaj de frumusete (deci nu circul cu ea) fata de altul care mananca asfaltul zi de zi, de ce ma obliga pe mine statul sa platesc timbrul de mediu la o masina care sta in garaj? nu cumva este discriminare?

 

-bunul meu care are o valoare iar statul ma taxeaza dublu fata de valoarea respectiva, nu cumva atenteaza la proprietatea/bunul cetateanului? constitutia ce zice in acest sens?

 

-bulgarasii (si nu doar ei) care platesc taxe in alt stat dar polueaza in romanica fata de mine care platesc taxele in romanica, nu cumva si asta-i discriminare?

 

-unde este cresterea cu 10 maxim 20% pt euro 3 si 4 cand de la 3100€ cat era taxa veche, acum platesc 6500€ pt timbru?

 

La astea m-am referit cand am zis ca discriminarea nu a disparut in noua lege...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din tot ce ai zis tu, nu e nici o discriminare. Tu de fapt vrei sa spui ca nu e o taxa echitabila, dar asta nu e o problema pentru UE.

 

 

Bun, si-atunci prin ce context legea veche a fost discriminatorie?

Adica vrei sa spui ca ala care nu-si vinde masina deci nu plateste taxa fata de celalalt care vrea sa-si cumpere masina si este obligat sa plateasca o taxa DE POLUARE, nu este discriminare????:blink:

Link to comment
Share on other sites

Bun, si-atunci prin ce context legea veche a fost discriminatorie?

Adica vrei sa spui ca ala care nu-si vinde masina deci nu plateste taxa fata de celalalt care vrea sa-si cumpere masina si este obligat sa plateasca o taxa DE POLUARE, nu este discriminare????:blink:

 

a fost discriminatorie pentru ca nu o platea toata lumea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.