Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_352857/Inmatriculare-masina-refuz-pentru-neplata-taxei-de-timbru.html#axzz2NuajYfKV

 

Incredibil asa ceva, cei care aveti procese inca pe rol pt inmatricularea fara taxa (procese deschise inainte de 1 ian 2013) si care le veti castiga 100% e posibil sa nu vi se accepte inmatricularea masinii.

Cred totusi ca e o "brambureala" a celor de la inmatriculari nu cred ca este posibil asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Incredibil, ai putea zice ca cei mai incompetenti functionari din lume sunt in Romania. Functionari care nu stiu sa interpreteze litera legii. Sau care nu vor sa o aplice, sau care nu vor sa isi asume raspunderea. Trebuia sa le ia Basescu 50% din salarii, le-a luat prea putin. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

http://www.avocatnet...l#axzz2NuajYfKV

 

Incredibil asa ceva, cei care aveti procese inca pe rol pt inmatricularea fara taxa (procese deschise inainte de 1 ian 2013) si care le veti castiga 100% e posibil sa nu vi se accepte inmatricularea masinii.

Cred totusi ca e o "brambureala" a celor de la inmatriculari nu cred ca este posibil asa ceva.

 

Am fost eu astazi la taxe pt obtinerea adeverintei pentru plata/nerecuperarea taxei de timbru.Dupa 2 ore de stat la coada mi sa spus "lasa-ti-ne nr de telefon si va sunam noi deoarece sa dat o ordonanta de urgenta vineri privind taxa si nu avem normele de aplicare".Dobitocii au copt taxa asta nenorocita cateva luni si nu au norme de aplicare pentru ea.Bineinteles la inmatriculare i-ti cere hartia de la anaf.

Link to comment
Share on other sites

In doua zile mi-a venit hartia de la ANAF, tot asa au zis ca ma suna suna ei cand sa merg dupa ea. Nu am fost sunat dar avand treaba pe la finante am zis sa dau o fuga si pana la ghiseul respectiv, era facuta deja. Dar de sunat, canci.
Link to comment
Share on other sites

Ia uitati cine sare in ajutorul poporului si contesta noul timbru de mediu... http://www.realitatea.net/pdl-taxarea-impusa-de-guvernul-ponta-prin-noul-timbru-de-mediu-abuziva-si-discriminatorie_1135567.html :rofl: Ia uitati-va voi cine sunt salvatorii natiunii; pai mai libidinosilor, nu voi ati inventat vrajeala "poluatorul plateste"?
Link to comment
Share on other sites

Nu, a inventat-o PNL si Tariceanu, care a triplat taxa in 2008.

 

 

Pai si in perioada aia, pnl-ul cu cine era la putere?

In fine, nu asta era ideea, ci aceea ca pdl-ul deodata asa, a prins "dragoste" de pulime si si contesta timbrul de mediu al hotilor de usl-isti. De ce nu au scos ei taxa de poluare cand au fost la guvernare? E usor sa vorbesti de pe bara,nu? cand stii ca ai fost taxat la vot...

 

Parca vad ca se repeta scenariul din nou: populatia nu mai are incredere in usl, pdl-ul promite eliminarea timbrului de mediu, prostimea ii voteaza si hop!!!... un alt timbru de mediu va lua nastere sub denumirea de "stoarcerea buzunarelor pana la rupere", de data asta cu valori si mai mari, pe principiul "(prost)uatorul plateste ca n-are incotro".

Link to comment
Share on other sites

Singur, cu sprijinul PSD. Romanul are memoria scurta, asta e problema.

 

Sa stii ca romanul are memoria scurta...cum dom'le sa fie cu sprijinul psd cand pnl-ul lui tariceanu a fost ajutat de pd-ul (viitorul PDL) lui basescu? ia vezi cine era ministrul mediului la acea vreme? ia vezi si cine era ministrul transporturilor? uite aici pt o reimprospatare a memoriei http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_C%C4%83lin_Popescu-T%C4%83riceanu . Deci a guvernat pnl-ul cu pd-ul in perioada aia, dupa care a luat nastere pdl-ul, intrand la guvernare imediat dupa guvernul tariceanu http://ro.wikipedia.org/wiki/Partidul_Democrat_Liberal_(Rom%C3%A2nia) . Despre ce sprijin vorbesti? Si uite ce-a facut toate guvernele in perioada 2007-2012 http://legestart.ro/istoria-taxei-auto/ . Cat despre pnl, niste traseisti, se stie...defapt la fel ca toata politica romaneasca.

Scuze de off topicul politic, dat totusi are legatura cu taxa.

Link to comment
Share on other sites

Alo, pe ce lume traiesti? Imi dai link si nu citesti nimic de pe el?

 

Restructurarea guvernamentalĂŁ din martie 2007, mai vezi vreun PD-ist pe acolo? Uita-te ca toti PNL-isti si UDMR-isti au terminat mandatul in decembrie 2008 cand au fost alegerile.

 

Ia citeste sa vezi care a fost componenta, cand au zburat toti PDL-isti din guvern, si guvernul a trecut prin parlemnt cu sustinerea PSD.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Alo, pe ce lume traiesti? Imi dai link si nu citesti nimic de pe el?

 

Restructurarea guvernamentalĂŁ din martie 2007, mai vezi vreun PD-ist pe acolo? Uita-te ca toti PNL-isti si UDMR-isti au terminat mandatul in decembrie 2008 cand au fost alegerile.

 

Ia citeste sa vezi care a fost componenta, cand au zburat toti PDL-isti din guvern, si guvernul a trecut prin parlemnt cu sustinerea PSD.

 

Mai omule, restructurarea de care vorbesti a fost facuta in aprilie 2007, insa taxa a intrat in vigoare pe 1 IANUARIE 2007 cand la putere erau pnl-istii impreuna cu pedelistii, ca sa nu mai zic ca proiectul de lege a fost gandit si constituit prin 2006, ca pe data de 1 ianuarie 2007 sa intre in vigoare. Deci eu te intreb pe tine, cine a fost la guvernare in momentul in care s-a gandit introducerea unei taxe de inmatriculare pt o anumita categorie de masini (alea aduse de afara)? cine a fost la guvernare pe data de 1 ianuarie? pe mine nu ma intereseaza ce s-a facut in aprilie, deja era tarziu, deja taxa isi facea simtite efectele. Ia uita-te cine era la mediu in data intrarii in vigoare a taxei de inmatriculare adica pe 1 ianuarie,nu cumva era pedelista sulfina barbu? dar la transporturi, nu cumva pedelistul berceanu?

Ce naiba ma wlf, e chiar atat de greu sa recunosti ca au participat si pedelistii la introducerea taxei asupra automobilelor?

Link to comment
Share on other sites

pai mai libidinosilor, nu voi ati inventat vrajeala "poluatorul plateste"?

 

 

Nu, a inventat-o PNL si Tariceanu, care a triplat taxa in 2008.

 

Bai nene, tu vezi ce scriu eu aici? Ai intrebat cine a inventat aia cu poluatorul plateste, si eu ti-am spus PNL si Tariceanu.

 

Taxa aia de care vorbesti tu ca a bagat-o PDL in 2007 cand am intrat in UE s-a chemat taxa de prima inmatriculare, nu avea nici o treaba cu poluarea, au vrut doar sa inlocuiasca accizele care se plateau pana sa intram in UE. Nu s-a putut ca n-a vrut UE, si s-au dat banii inapoi, ia gandeste-te, s-a dat diferenta dintre taxa de prima inmatriculare si taxa de poluare.

 

Deci ce plm vorbim noi aici? Tariceanu a modificat si a bagat taxa de poluare in aprilie 2008 si apoi a triplat-o in decembrie, si a deschis cutia pandorei.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

una peste alta, jumatate din cei care ii cunosc au zis ca o sa moara cu ce masini au, o sa mearga cu ele pana le cad rotile decat sa le vanda pe nimic.

Si vorbesc de ceva oameni care castiga relativ decent, masini 2004-2008...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

una peste alta, jumatate din cei care ii cunosc au zis ca o sa moara cu ce masini au, o sa mearga cu ele pana le cad rotile decat sa le vanda pe nimic.

Si vorbesc de ceva oameni care castiga relativ decent, masini 2004-2008...

da, asa este. si eu m-am consolat ca o sa tin jaful asta mult si bine, pana pica de tot. si a mea este din 11/2007....

Link to comment
Share on other sites

Pai da, masinile care acuma sunt scutite din orice motiv, platesc in viitor daca atunci sunt incadrate la o categorie cu obligatie de plata.

Practic daca ai o masina la care e scutita, trebuie s-o vanzi imediat odata ce se percepe o taxa la ea. Daca astepti sa devine prea veche/poluanta, taxa o sa fie mai mare...

 

Sunt curios cand o sa avem date concrete despre cum industrie auto sufera pentru ca lumea isi pastreaza masinile pana cad.

Link to comment
Share on other sites

Reinnoirea parcului auto :)))=)))

cand vor face prima de casare 2000 E sau peste vom vedea multe E36 la rable ....si poate si e46 .Si tot asa . Ce sa mai platesti , nu mai investeti in ea , tii o rabla pe strada si aia e .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta, citisem pe undeva ca si masinile euro 6 vor plati timbrul de mediu peste cativa ani la prima revanzare :wacko: . App, care sunt masinile euro6?

 

 

Tesla S, Tesla Roadster :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Pai da, masinile care acuma sunt scutite din orice motiv, platesc in viitor daca atunci sunt incadrate la o categorie cu obligatie de plata.

Practic daca ai o masina la care e scutita, trebuie s-o vanzi imediat odata ce se percepe o taxa la ea. Daca astepti sa devine prea veche/poluanta, taxa o sa fie mai mare...

 

Sunt curios cand o sa avem date concrete despre cum industrie auto sufera pentru ca lumea isi pastreaza masinile pana cad.

 

am vazut deja deja un articol in capital cu un tip de la o societate de leasing.. si vedea 3 factori de risc la piata auto anul asta, iar unul din ei era asta.. ca lumea nu isi va mai putea vinde masinile pentru a folosi banii ca avans la ceva nou..

 

oricum sunt nebuni, practic asta e interventia statului in piata si cu totii stim ce se pricepe statul la asta... :) sunt convins ca sa luat decizia cu unii de kpmg dea dreapta si cu un studiu de impact de vreo 200 de pagini in stanga... :)

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Cred ca orice taxa 'pe viata' cum este taxa de mediu in forma actuala este foarte dificil sa o faci echitabila. Mai ales daca te lauzi cu un slogan gen 'poluatorul plateste'.

Trebuia sa fie ceva taxa anuala sau in pretul de combustibil si gata. Sa mai si taxezi co2 SI cilindree e stupid, e dublu taxarea. Si acel co2 pe cartea masinii nici nu are legatura cu realitate, ca de exemplu, masina mea consuma 18% in Bucuresti (deci peste 400g/km c02), unde probabil un test pe banca de co2 ar da 200 si ceva grame.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.