Jump to content

Ce ulei recomandati pentru cutie?


alexutzu

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ah si inca ceva, am vazut intr-un magazin, un flacon cu un lichid pentru cutie care cica 'astupa' locurile prin care cutia ar pierde ulei si are si un efect de tratament asupra garniturilor din cutie

 

ati auzit de asa ceva, are vreun efect sau e doar 'frectie' ?

Link to comment
Share on other sites

voi vorbiti serios? sa pun ulei de hidramata in cutie mecanica?

177358[/snapback]

da da, f serios, baga masina pe o rampa sau elevator si o sa vezi daca gasesti eticheta pe care scrie "ATF oil only" sau "MTF-LT-2" eu la a mea am ATF si merg de 4 ani asa si e ok ( am eticheta pe cutie), daca asa scrie, asa trebuie
Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut, in general eticheata e spre cardan. Ar trebui sa fie o eticheta galbena sau verde. Probabil va trebui sa cureti un pic zona.

 

Si mai sigur ar fi sa-ti notezi si PN cutiei.

177538[/snapback]

putin gresit, eticheta nu e spre cardan ci pe carcasa ambreiajului pe partea dreapta a masinii, acolo unde se face si umplerea/golirea(?) daca nu ma insel iar eticheta e intradevar verde

Link to comment
Share on other sites

putin gresit, eticheta nu e spre cardan ci pe carcasa ambreiajului pe partea dreapta a masinii, acolo unde se face si umplerea/golirea(?) daca nu ma insel iar eticheta e intradevar verde

178331[/snapback]

oricum un lucru e clar.... o galetusa cu diluant sau decarburol + o pensula

si sa ma apuc de curatat pe acolo

Link to comment
Share on other sites

aia era inclusa :)

ar fi si asta o idee, dar prefer sa ma descurc si cu pensula :blink:

178498[/snapback]

 

:) spor la pictat,eu merg pe varianta mea

zilele astea am si eu de gand sa trec la schimb.

ca si info aveti idee la AB uleiul de cutie e la fel de eftin ca si uleiul de motor?

Link to comment
Share on other sites

in principiu daca nu vrei ulei sintetic, da!

179007[/snapback]

 

avand in vedere ca as baga cei mai bun pe pisi' meu voi ce recomandati.

oricum nu intra mai mult de 1.5L,deci 2 flacoane.

aa,si se simte vro diferenta daca e ulei synthetic sau mineral in cutie?

Link to comment
Share on other sites

Problema uleiului s-a discutat si rasdiscutat.

 

Probabil va trebui facut un singur topic pe acesta tema, in care sa se puna direct recomandarile producatorului.

 

Pana atunci fac o sinteza a discutiilor pe aceasta tema.

 

1. Pe un acelasi tip de masina pot exista mai multe variante de cutie de viteza. Ultimile 7 caractere din VIN nu permit intotdeauna identificarea exacta a cutiei. Cel putin nu in ETK.

 

2. NU EXISTA UN ULEI UNIVERSAL care sa merga la orice cutie.

 

3. De obicei NU ESTE O OPTIUNE daca punem ulei mineral sau sintetic. Sunt nenumarate tipuri de cutii si exista multe variante :

- Sunt cutii care merg DOAR cu ulei mineral. Aceste cutii NU VOR FUNCTIONA CORECT cu ulei sintetic, datorita frecarilor mai reduse.

- Sunt cutii care merg doar cu ulei sintetic.

- Sunt cutii care au fost concepute pentru ulei mineral dar accepta si ulei sintetic. Uneori producatorul recomanda ulei sintetic in conditii de functionare la temperaturi scazute. Uneori cutia devine mai zgomotoasa daca se pune ulei sintetic.

 

4. Uzual nu este la alegerea utilizatorului daca se pune ulei pentru cutii manuale - MTF sau pentru cutii automate - ATF. Depinde de tipul cutiei. De aceea pe cutie exista o eticheta ( care poate avea diferite culori ) pe care scrie ce tip de ulei este necesar.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ulei ATF, pt cutii automate sau servo directii, chiar daca cutia e manuala, asta recomanda BMW la e36

daca nu ma insel, undeva pe cutie e si o eticheta "ATF oil only"

177296[/snapback]

 

dap asa e am eu un e36 320 1991 cmc 6 cilindri cutie automata si se foloseste ulei ATF- automatic transmision only

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.