Jump to content

Codul rutier, modificat din nou !


X X L

Recommended Posts

Cu mentalitatea asta o sa ramanem aici unde ne e locul si nici copii copiilor nostri nu se vor destepta mai mult.

Ca bine zici. Cu o mentatlitate ca a ta, asa se va intampla.

 

Cata vreme amenzile nu sunt platite, efectul legii este fix zero.

Repet ce am mai spus, amenzile nu sunt ceva de stricta necesitate, ca sa fie mici sa si le permita toata lumea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Cu mentalitatea asta o sa ramanem aici unde ne e locul si nici copii copiilor nostri nu se vor destepta mai mult.

orientam copii spre scoala de politie si cam asta e solutia . Sa faca si ei un ban cinstit , macar o parte se intorc la noi :))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord cu examenul medical, oricat de mult voi fi injurat pentru aceasta afirmatie. M-am saturat de toti mosnegeii care-i cauta moartea pe acasa sa-mi taie calea sau cine stie ce specimene instabile psihic sa ma injure in trafic.

 

Cat despre impinsul spagii si chestii... sa stiti ca domeniul privat este mult mai serios ca in spitalele de stat ( la ce salarii mizere au unii medici eu ii inteleg oarecum) si iti vezi cu adevarat calitatile/defectele. Acest examen e gandit sa te ajute nu sa te incurce !

 

Iar cu mopedele bine le face... de cate ori nu era sa agat pusti inconstienti !

Link to comment
Share on other sites

Deja e un trend anul si codul rutier. NU spun sa nu indexeze amenzile dar cat de bine intentionat ai fi nu o sa reusesti sa tii pasul ultimilor noutati din codul rutier.

 

Cred ca sunt scoase la norma legile astea si din considerente bugetare.

 

De 20 de ani tot imbunatatim pe hartie legi si tot ne facem upgrade la acte si documente in diferite forme, toate actiunile sigur pe spatele cetateanului rau intentionat. Chiar m-am uitat si ma ingrijoreaza satisfactia cu care unii apreciaza initiativa scriitoreasca a celor de la MAI. E usor sa modifici hartii (au si astea au costuri colosale) imi povestea cineva de la minister ca numai schimbarea numelui unui minister implica sute de mii de stampile si de hartoage retiparite plus alte panouri si pancarde schimbate pe la toate institutiile ce apartin ministerului.

 

Din dorinta de a face ceva(nu conteaza ce, la norma sa fie) guvern dupa guvern mai lanseaza un tip de buletin, permis, card de sanatate dar nu am vazut guvern care sa rezolve problemele de infrastructura a cetatenilor acestei tari.

 

 

De ce sa raman fara permis daca nu platesc amenda, de cate ori statul a inapoiat contributiiile mele la zi in servicii si beneficii de care sa ma bucur.

De ce nu ar exista o amenda inversa pentru ceateanul sau contribuabilul care si-a achitat datoriile corect dar care nu beneficiaza de infrastrctura, pierde ani de viata pe soselele sufocate si sparte cu gropi pe alese.

 

 

In alta ordine de ideii va fi un motiv de spaga si un atu in momentul "negocierii' pentru "cumatrii" din politie. cand 7500 de lei sau 4 luni de pietoneala planeaza deasupra capului sigur multi eroi de aici vor fi la pupat "dosuri".

 

Cu mentalitatea asta o sa ramanem aici unde ne e locul si nici copii copiilor nostri nu se vor destepta mai mult.

 

 

Ca tot ai adus vorba http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/buletinele-biometrice-de-cand-vor-fi-eliberate-si-cum-trebuie-sa-arate-fotografia.html

 

Scuze de off.

Link to comment
Share on other sites

Situatia e groasa si prezinta umflaturi http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/noile-amenzi-uriase-de-7-500-de-lei-au-creat-nemultumiri-la-fel-de-mari-printre-soferii-romani.html . Nu sunt deacord cu amenzile exorbitante si nici cu retinerea permisului. Ce se intampla in cazul in care un cetatean lucreaza ca sofer la o firma si i se ia permisul pe 3-4 luni din cauza unei abateri in timpul liber cu masina personala?

 

Poi ce aberatii vad in filmatul ala de la pro tv.... Trebuie sa acorzi prioritate la pietoni daca nu se afla pe sensul tau de mers?

 

Am trecut si in fata politiei care supraveghea trecerea de pietoni, cu pieton in traversare pe un drum cu 2 benzi.. singura faza nasoala este pe sensul unic schiar daca ai 4 benzi trebuie sa opresti :rolleyes:

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

la ce salarii mizere au unii medici eu ii inteleg oarecum

Ups. Aici e si nu e asa.

 

Intr-adevar, medicii aflati la inceputul carierei, asistentele, ingrijitoarele au niste salarii mici.

 

Insa nu astia cer si iau spaga cea mare. Spaga o cer cei cu vechime in materie, profesorii, ca la astia apelam cand avem o urgenta.

 

Insa tocmai astia care cer spaga mare au salarii bune.

Arunca si tu o privire pe declaratiile de avere publicate pe site-ul unui spital si o sa te lamuresti. Sunt informatii publice.

Un 2000-3000 de euro pe luna ti se pare chiar un salariu mizer? Inteleg ca nu este la nivelul unui salariu din tarile dezvoltate, dar nici chiar mic nu este.

 

Ideea e ca multi iau spaga din convingere, nu din necesitate.

Link to comment
Share on other sites

Bai aia saracii care sar in apararea bizonului mioritic roman "ca romanu nu are bani", hai sa va zic ceva din 2008 pana acum am luat 1 amenda pentru 75km/h in localitate, oare de ce? Ca oare merg omeneste si nu sparg norma de zmau zmeilor pe sosea, n-am baut niciodata si apoi am condus sau altele ce tin de educatie si bun simt. Cand va vad asa defensivi, ca amenzi mari, ca nush ce, inseamna ca va simtiti cu musca pe caciula si o dati in diverse. A btw, nu am statie radio.
Link to comment
Share on other sites

Salariile din domeniul privat sunt de obicei minim duble fata de spital (sunt in domeniu si stiu cu ce se mananca)... Iti rupi capu pe bancile scolii ca sa primesti ca rezident 7 milioane?? iar apoi ca medic cu experienta pana in 10 ani...salarii gen 20-30 milioane? serios??

 

Cand traiesti la limita subzistentei sau hai sa zicem trai mediu ca persoana care ai 10 ani de studii medicale, cand stai peste program si aduci de acasa consumabile ( manusi masti ace , etc.) pentru a face bine unui om in fond, pentru ca ministerul sanatatii nu aloca fonduri suficiente si multe alte mizerii de genu, meriti mai mult.

Nu ii judec pe cei care iau cand le este oferit, ci doar pe cei care nu isi fac treaba pentru care sunt platiti...

 

Oricum am deviat de la subiect. Am spus ce am avut pe suflet in primul post.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord cu examenul medical, oricat de mult voi fi injurat pentru aceasta afirmatie. M-am saturat de toti mosnegeii care-i cauta moartea pe acasa sa-mi taie calea sau cine stie ce specimene instabile psihic sa ma injure in trafic.

 

Cat despre impinsul spagii si chestii... sa stiti ca domeniul privat este mult mai serios ca in spitalele de stat ( la ce salarii mizere au unii medici eu ii inteleg oarecum) si iti vezi cu adevarat calitatile/defectele. Acest examen e gandit sa te ajute nu sa te incurce !

 

Iar cu mopedele bine le face... de cate ori nu era sa agat pusti inconstienti !

 

 

si eu sunt de acord cu examenul medical...dara se faca pe bune , nu la misto... daca iti expira permisul ,esti obligat sa faci examenul medical...dar daca te duci sa il schimbi cu o zi inainte, nu trebuie sa mai faci examenul medical :blink: ... cu alte cuvinte daca esti uituc si depasesti ziua preschimbarii permisului, esti presupus bolnav :blink: ... o fi asa?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cica suntem cei mai "bezmetici" soferi din europa, oare asa sa fie?blink.gif In fine, din reportaj reiese ca ar fi bune cateva masuri privind circulatia rutiera de la noi din tara, dar cu parere de rau spun ca defapt toate astea se fac doar pentru a mari amenzile (bani cat mai multi incasati din amenzi); daca veti fi atenti veti vedea ca totul se rezuma la amenzi mai mari si la sanctiuni impotriva neplatii acestora. Nu neg faptul ca nu ar trebui amendati cei ce nu respecta regulile si legile codului rutier, dar trebuie ca si statul/politia sa faca eforturi pentru a stopa "jungla" care se afla pe soselele patriei, nu doar sa stea la pandareala si sa "ne arda" de exemplu masura introducerii in programa scolara a educatiei rutiere este foarte buna (asa cum s-a spus in articol), tarile civilizate avand de ani buni aceasta programa. Foarte bine ar putea fi introdusa atat in scolile generale (si nu numai) cat si la scolile de specialitate (de soferi) si pe langa examenul normal care exista, sa contina si o alta grila special pentru educatia rutiera. http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/masurile-dure-pe-care-politistii-intentioneaza-sa-le-ia-pentru-o-mai-mare-siguranta-rutiera.html
Link to comment
Share on other sites

si cum crezi ca or sa stopeze jungla din trafic, rugandu-i frumos sa fie politicosi pe toti soferii?!? sau aplicand amenzi usturatoare si obligandu-i sa le si plateasca, riscand sa isi piarda permisul? si in strainatate tot prin frica a fost impusa ordinea, eu sunt de acord cu noile proiecte, cine greseste sa plateasca.
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca cineva a facut vreodata o comparatie intre cuantumul amenzilor platite si o estimare a spagilor platite catre polisti.

 

Nu de alta dar e ridicol sa vorbim de "amenzi usturatoare si pierderea permisului" si corectarea junglei din trafic.

 

Toate masurile astea nu fac decat sa ii cuminteasca si mai tare pe cei deja cuminti care nu-si permit luxul unei amenzi si merg regulamentar si nicidecum corectarea celor obraznici care oricum, dau spaga ;)

 

Asadar, care o sa fie rezultatul acestui demers? Care e menirea lui?

Intai te apuci si stopezi ceea ce se intampla de fapt in realitate, apoi analizezi daca s-a imbunatatit ceva si dupa aia, daca vezi ca nu sunt rezultate treci la pasul urmator.

 

 

P.S. postat simultan cu Similea. El zise acelasi lucru dar doar pe intelesul unora care pricep f usor, ceilalti, i-a lasat in continuare in ceata, precum pe Yeti.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca cineva a facut vreodata o comparatie intre cuantumul amenzilor platite si o estimare a spagilor platite catre polisti.

 

Nu de alta dar e ridicol sa vorbim de "amenzi usturatoare si pierderea permisului" si corectarea junglei din trafic.

 

Toate masurile astea nu fac decat sa ii cuminteasca si mai tare pe cei deja cuminti care nu-si permit luxul unei amenzi si merg regulamentar si nicidecum corectarea celor obraznici care oricum, dau spaga ;)

 

Asadar, care o sa fie rezultatul acestui demers? Care e menirea lui?

Intai te apuci si stopezi ceea ce se intampla de fapt in realitate, apoi analizezi daca s-a imbunatatit ceva si dupa aia, daca vezi ca nu sunt rezultate treci la pasul urmator.

 

 

gresit

intai creezi condirtii civilizate de circulatie, parcare, etc. si pe urma te apuci sa dai amenzi usturatoare, parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Deci concluzia e ca pana se fac suficiente locuri de parcare si pana cand drumurile vor fi impecabile, Codul Rutier ar trebui abolit.

 

 

30 % corecta observatia, Paul

nu e normal sa fiu amendat sau sa-mi fie ridicata masina atata timp cat eu nu am un loc amenajat unde sa parchez

e de bun simt pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Stati relax. Aici nu se dau note, ca la scoala.

Aici primesti suspend si ban, adica echivalentul cum te-ar da afara de la ore profesorul. Si sa zica vreounul ca nu se bucura la faza asta :pardon:

 

 

Claudiu, e corect ce ai zis tu si vine in completarea la ce benganeam eu.

Din pacate disproportia asta referitor la ceea ce ni se ofera si ceea ce suntem noi obligati sa dam in contrapartida, se adanceste din mai mult in mai mult in loc sa se estompeze.

Link to comment
Share on other sites

Asa ar fi, daca ar fi o lege care te obliga sa mergi cu masina :)

E clar ca locurile de parcare sunt o resursa limitata in toate orasele aglomerate.

 

In alte tari problema s-a rezolvat simplu. S-a pus o taxa de 5-10 euro pentru intrare in centrul orasului sau o parcare de 2-10 euro pe ora. Si s-a rezolvat cu aglomeratia.

Link to comment
Share on other sites

Asa ar fi, daca ar fi o lege care te obliga sa mergi cu masina :)

E clar ca locurile de parcare sunt o resursa limitata in orasele aglomerate.

 

In alte tari problema s-a rezolvat simplu. S-a pus o taxa de 5-10 euro pentru intrare in centrul orasului sau o parcare de 2-10 euro pe ora. Si s-a rezolvat cu aglomeratia.

 

 

pai la noi in Bucale problema nu e numai in centru sau in zonele aglomerate, e aproape peste tot

in loc sa faca ceva locuri de parcare, sa largire strazi, bulevarde, ne arde de sosele suspendate, de pasaje inutile, de retrocedari de parcuri, etc. unde teoretic or sa apara niste cladiri de birouri, blocuri, care insa nu au si prevavute numarul suficient de locuri de parcare aferent

dar banu' face lumea sa se-nvatra

la fel si cu pasajele minune si autostrada suspendata

da treci in 2 minute de la un cap la altul, dar ce sa vezi .... cand ajungi la capat stai si 40 de minute la iesrire in intersectie ca nu se poate prelua traficul

minunat, nu?

 

L.E. o solutie ar fi scoaterea institutiilor publice la periferie, dar cum plm sa-mi mai ia banutu' ficioru lu' oprescu chirie pe ditamai cladirea pe chiu' garlei? cum sa se duca ditamai primaru de capitala in platforma dudesti- pantelimon de exemplu?

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.