Jump to content

Antigel bmw e90


alinys

Recommended Posts

Poftim ?! :smile: Te rog sa-mi explici si mie cum ingheata mai repede daca nu pui apa-n el...

 

alinys Pe fiecare sticla scrie la cat ingheata, sunt de -35 precum si de -70. Acum depinde de zona in care esti, il diluezi cu apa distilata cat sa ramai peste temperatura minima ce e prin zona ta. De exemplu la mine in Maramures sunt temperaturi chiar si de peste -20, eu voi pune unul ce ingheata la -35 curat, nediluat sau unul de -70 diluat.

Nu sunt genul care sa faca afirmatii in lipsa de cunostinte si am absolvit si o facultate legata de substantele chimice.

Antigelul contine de fapt etilen glicol.

 

Weight Percent EG (%) Freezing Point (°F) Freezing Point (°C)

0 32 0

10 25 -4

20 20 -7

30 5 -15

40 -10 -23

50 -30 -34

60 -55 -48

70 -60 -51

80 -50 -45

90 -20 -29

100 10 -12

 

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol

 

Asa ca, dupa cum observi, pct de inghet minim este la 70% etilenglicol si 30% apa.

 

O alta aberatie a ta o reprezinta antigelul care nu ingheata la -70 grade celsius. Asa ceva nu exista. Pct minim pe glob inregistrat vreodata este de -71.2 grade celsius, intr-o zona nelocuita din Rusia (Oymyakon). Dar si acolo, media celei mai racoroase luni din an e la -50 grade celsius. Asa ca nu ar avea sens sinteza unui nou compus care sa fie compatibil cu materialul din care e facut motorul, ok la pret si sa tina la -70grade celsius.

 

Mai dati pe la scoala sau verificati inainte de a scrie ceva, pt ca se gasesc si altii sa se ia dupa voi, in mod eronat.

 

Totodata, v-am raspuns si la dilema legata de "80".

Edited by kristal_madness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Din dorința de a nu deschide un nou topic, postez in acesta.

 

Vreau sa schimb antigelul( nu cred ca a fost schimbat vreodatĂŁ) si lichidul de frana pt e90 cati l de antigel si lichid de frana am nevoie?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca verifici densitatea si e in limite, n-are rost sa-l schimbi. Masina mea e din 2008, am verificat antigelul (care dealtfel n-a fost schimbat niciodata) si inca are punctul de inghet la -38°.

Are rost, daca nu vrei sa dai bani mai devreme pe pompa de apa.. Antigelul are si propietati de ungere pe langa cel de PROTEJARE a circuitelor de racire ... Sa nu uitam ca blocul motor la E90 e din aluminiu (aliaj).

 

Cel bmw vine gata preparat

Nu e adevarat. Vin pentru temperaturi extreme (-70 celsius parca...) cu indicatii pe bidon daca adaugi apa distilata.. Cat ii descreste temperatura de inghet!

 

Cel bmw vine gata preparat

Nu e adevarat. Vin pentru temperaturi extreme (-70 celsius parca...) cu indicatii pe bidon daca adaugi apa distilata.. Cat ii descreste temperatura de inghet!

Link to comment
Share on other sites

Are rost, daca nu vrei sa dai bani mai devreme pe pompa de apa.. Antigelul are si propietati de ungere pe langa cel de PROTEJARE a circuitelor de racire ... Sa nu uitam ca blocul motor la E90 e din aluminiu (aliaj).

 

 

 

Nu e adevarat. Vin pentru temperaturi extreme (-40 parca) cu indicatii pe bidon daca adaugi apa distilata.. Cat ii descreste temperatura de inghet..

Eu il consider concentrat la -40 de grade. In Romania de cand ma stiu, langa Dunare unde stau... nu am pus antigel cu punct de inghet mai jos de -15, -20 grade.

Orice posesor de masina care mai face ceva pe la masina ... un densimetru de acid de baterie si unul de apa e f bine de avut.. usor de folosit.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Salut. E90 320d 2010, cumpĂŁrat de o lunĂŁ. Ăși verifica un coleg la cât ĂŽngheațĂŁ antigelul și am zis cĂŁ sĂŁ vĂŁd și la mine. SurprizĂŁ: la -10. Și are o culoare roz deschis...probabil cĂŁ e diluat tare. Am luat tot roșu ca sĂŁ completez, dar fiind la nivel ar trebui scos din cel vechi. SĂŁ fac așa sau sĂŁ ĂŽl schimb cu totul?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scoate-l, spala instalatia cu apa si baga altul albastru la concentratia potrivita. Rosu nu e pentru motorul tau.

 

Am fost la un service si am vrut sa fac programare pentru schimb antigel si mi-a zis ca pune portocaliu. I-am zis ca eu stiam ca trebuie albastru si el mi-a raspuns ca difera de la producator la producator. 120 EUR total cost aproximativ. Sunt mai in ceata decat eram.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai da... ai beamveu, tre sa ai bani. :pardon:

Alege alt service care stie ce-ti trebuie si nu te jupoaie. 3L de antigel cnocentrat e vreo 40ron, alti 3L de apa distilata 5ron. E mai putin de munca decat la un schimb de ulei.

Sa fie si manopera inca 50-100ron. Dar pana la 120E mai bei multe cafele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.