Jump to content

Echilibrare roti !


Myx

Recommended Posts

am schimbat de curand gentile ...am pus unele de aluminiu pe 16 ..echipate cu cauciucuri Continental wintercontact 225/50/16 ...Cand le-am montat aveau echilibrarea din germania ( fiind luate de pe un 320 D ) ..aveam un mic joc in volan (trepidatie ) pe la 140 ...

Nu stiu ce mi-a venit de m-am dus sa le echilibrez ! surpriza mare e ca dupa asta ..am inceput sa am joc mare de pe la 80 !>> a doua zi am reechilibrat la alt service ... si am constatat ca desi la vulcanizarea anteerioara aveam valori 0 (zero) aacum pe alt aparat ..aveam alte valori

Am echilibrat ..ies in proba ..trepidatie de pe la 100 asa .....ma intorc ..iar pun gentile pe aparat ..si surpriza ..alte valori desi cu 15 minute in urma erau la zero ...

Am plecat plinde draci ...Nu mai stiu ce sa cred ...Sa fie aparatele astea de eechilibrat decalibrate ?..Preaa e ciudat sa am valori diferite la 15 minute ...

Poate stie cineva o vulcanizare unde sa fac o echilibrare ...care sa mentina valorile ...

Cauciucurile sunt impecabile ... ...uzura 10 % ,,,ar ajuta sa schimb spatele cu fatza ?,,,Luni plec la munte si chiar nu am chef sa merg cu 100 ...chiar daca e plin de radare !... Sau sa iau 2 cauciucuri noi pe fatza si aia e ?,,,

 

ps ..inclin sa cred ca aparatele de echilibrat sunt varza !,,,Dar astept pareri ..macar o recomandare pt o vulcanizare buna !.. Poate a mai patit cineva la fel ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile pot cauza vibratie chiar daca nu sunt uzate deloc.

Trebuie sa mergi la o vulcanizare unde se face echilibrare care simuleaza drumul (road force),astfel afli care este cauza,cauciucul sau janta.

177902[/snapback]

 

Ok stii unde exista asa ceva ?..Poate ai o adresa ceva un tel ...luni dimineata ies din Buc ..la ora 14 tre sa fiu in predeal :blink:((((

 

oricum nu pot sa inteleg cum pot varia valorile la echilibrare intr-un timp asa scurt ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Ok stii unde exista asa ceva ?..Poate ai o adresa ceva un tel ...luni dimineata  ies din Buc ..la  ora 14  tre sa fiu in predeal :blink:((((

 

oricum nu pot sa inteleg cum  pot varia valorile la echilibrare intr-un timp asa scurt ...

177903[/snapback]

 

 

Din pacate nu stiu ce vulcanizare are asa ceva.

 

Daca valorile difera de la o masuratoare la alta,sunt cauciucurile defecte,compozitia nu este omogena .Normal ,poate fi si aparatul de la vulcanizare decalibrat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.