Jump to content

cu ce solutie se da folia jos


bogdyy

Recommended Posts

Salut baieti,de curand am avut o problema cu un politist de la rutiera care mi-a saltat talonul la masina din cauza foliei,am incercat sa ai explic ca se da jos foarte greu,ca nu stiu ce,dar el tot imi spunea ca asta e legea,ce sa fac asta e,vreau sa imi iau talonul inapoi,si trebuie sa dau folia jos,astazi am dato de la geamurile din spate laterale,mai am luneta dar astazi m-am muncit de numai eu stiu,problema ca la luneta e mai complicat ca sunt si firele de dezaburire si de aceia va intreb ca sa nu imi afecteze firele imi trebuie ceva,o solutie cu care se poate dezlipi usor si repede,aveti vreo ideie?
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,de curand am avut o problema cu un politist de la rutiera care mi-a saltat talonul la masina din cauza foliei,am incercat sa ai explic ca se da jos foarte greu,ca nu stiu ce,dar el tot imi spunea ca asta e legea,ce sa fac asta e,vreau sa imi iau talonul inapoi,si trebuie sa dau folia jos,astazi am dato de la geamurile din spate laterale,mai am luneta dar astazi m-am muncit de numai eu stiu,problema ca la luneta e mai complicat ca sunt si firele de dezaburire si de aceia va intreb ca sa nu imi afecteze firele imi trebuie ceva,o solutie cu care se poate dezlipi usor si repede,aveti vreo ideie?

178179[/snapback]

 

 

Dezlipeshti putin un coltz si tragi de el. Se dezlipeshte instant si nu se rupe... daca raman mici urme se curatza foarte ushor cu acetona. Operatiounea nu dureaza mai mult de 5 minute...

Link to comment
Share on other sites

Totul e sa ai grija la rezistentele alea...e posibil sa nu le mai salvezi :) poti sa le refaci cu solutie deaia speciala pentru refacut rezistente :)

178729[/snapback]

 

 

poti sa explici te rog cum adica? e ca o pasta? care se pune la fel sau cum?

 

 

chiar nu as fi crezut ca se poate fara sa schimbi parbrizul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Rifle solutia care mi-ai dato o stiu,nu e buna,nu ai sanse,solutia ta am aplicato la geamurile laterale mici inainte sa o spui si m-am muncit da imi venea sa sparg geamurile si a lasat urme asa....am dat cu carpa umeda de mi sa luat dupa aceia,ma dar chiar numeni nu stie o solutie asa sa pot salva firele alea de la luneta ceva cu care sa da foarte usor jos.
Link to comment
Share on other sites

Rifle solutia care mi-ai dato o stiu,nu e buna,nu ai sanse,solutia ta am aplicato la geamurile laterale mici inainte sa o spui si m-am muncit da imi venea sa sparg geamurile si a lasat urme asa....am dat cu carpa umeda de mi sa luat dupa aceia,ma dar chiar numeni nu stie o solutie asa sa pot salva firele alea de la luneta ceva cu care sa da foarte usor jos.

179247[/snapback]

 

 

Eu am dat jos folia doar pe fatza ( e coupe ) exact asha cum ti-am povestit si n-am avut absolut nici o problema.... Ma surprinde ce zici...

 

P.S. Acum imi pare rau ca am dat folia jos... :blink:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

un vecina dat jos folia cu o solutie parca, ceva ce topea plasticul, cred ca se gaseste in comert, dar nu stiu sigur o sa il intreb daca dau ochii cu el. intreaba la cei ce pun folii ca sigur au o solutie ceva

179250[/snapback]

 

Solutia aia e acetona "toata ziua... "

Costa 15 mii...

 

Era sa uit.... Nu e acetona BMW...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

E o intreaga chinuiala cu folia asta. Si eu am dat-o jos acum vreo 2 luni. Cred ca depinde mult si de calitatea ei si de vechime, etc. La mine s-au chinuit 3 oameni vreo 5 ore si mi-au stricat si cateva circuite la luneta, mi-au lasat si cateva zgarieturi pe geamuri. :blink: Cu acetona, benzina, apa, feon (la care au renuntat repede ca era degeaba si riscant), spaclu. Ori erau nepriceputi, ori am avut eu ghinionul de o folie nasoala. Si in plus pe geamurile laterale, de afara se mai vad urme la marginea inferioara unde nu se putea umbla fara a da jos fata de usa.

 

Problema era ca plasticul se deslipea, desi in bucati destul de mici, dar ramanea aproape tot stratul reflectorizant pe geam si la ala era chinuiala mare.

 

LE: Trebuie si constatare la RAR pentru a recupera talonul. Programare cu cateva zile inainte, tot tacamul.

Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

Salut,astazi dupa vreo 4 ore de munca am dat folia de pe luneta jos,greu foarte greu,solutia care mi-a usurat sa zik asa munca a fost niste stropgel de parbriz bagat intr-un bidon din acela cu pompita care pulverizeaza solutia si cu greu dar sa dat.........,akum sa ma duk la rar,eu nu cred ca trebuie programare la folie,ca doar o pozeaza masina imi pune stampila pe foaie si e gata zik eu.
Link to comment
Share on other sites

Salut,astazi dupa vreo 4 ore de munca am dat folia de pe luneta jos,greu foarte greu,solutia care mi-a usurat sa zik asa munca a fost niste stropgel de parbriz bagat intr-un bidon din acela cu pompita care pulverizeaza solutia si cu greu dar sa dat.........,akum sa ma duk la rar,eu nu cred ca trebuie programare la folie,ca doar o pozeaza masina imi pune stampila pe foaie si e gata zik eu.

180272[/snapback]

Am fost la RAR, m-am rugat de un inspector pe acolo care era plictisit si mi-a zis ca fara programare nu poate sa-si miste pixul. Probabil ca pentru cativa banuti se misca, dar pentru atata lucru am preferat sa beau eu 5 beri si sa injur politia romana. Asa ca m-am conformat si mi-am facut programare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar oare stiti cum e sa treci prin rar si sa ai folii neomologate pe toata masina si tobe neomologate si roti neomologate si stopuri neomologate si alta culoare decat cea din talon ?

eeeee nedrept pt unii si stiti de ce? pt ca Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!!!!

si asta fara sa beau 5 beri .... :)

 

e o tara minunata cu oameni minunatzi :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar oare stiti cum e sa treci prin rar si sa ai folii neomologate pe toata masina si tobe neomologate si roti neomologate si stopuri neomologate si alta culoare decat cea din talon ?

eeeee nedrept pt unii si stiti de ce? pt ca Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!!!!

si asta fara sa beau 5 beri .... :)

 

e o tara minunata cu oameni minunatzi  :blink:

180417[/snapback]

Eh, pentru ce ai zis tu acolo sigur te-a costat mai mult de 5 beri Corona. :)

Prin RAR se poate trece cu orice masina pentru pretul corect, aia e clar. Dar eu eram 100% in regula, pentru ce sa-i dau bani? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut folii knd am cumparat masina pe geamurile din spate si luneta. Am dat-o jus ft usor cu apa fierbinte, o carpa. Se da cu o carpa inmuiata in apa fierbinte pe un colt. Se dezlipeste usor coltul si se trage progrsiv, frecand din cand in cand cu carpa cu apa fierbinte peste folie inaintea zonei ce urmeaza a fi dezlipita. merge...garantat!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Eu mi-am luat special un feon cu aer cald,care incalzeste aerul pana la 400 grade.Merge si cu uscatoru de par,dar se incalzeste greu.Daca n-as fi dat folii jos,as mai zice,si nu depinde de vechimea/calitatea foliei.Cu ala se da foarte repede jos.Care e din cta si are nevoie de ajutor cu datul jos de folii,sa ma contacteze......its for free !
Link to comment
Share on other sites

un vecina dat jos folia cu o solutie parca, ceva ce topea plasticul, cred ca se gaseste in comert, dar nu stiu sigur o sa il intreb daca dau ochii cu el. intreaba la cei ce pun folii ca sigur au o solutie ceva

179250[/snapback]

 

 

Exista un spray 3M special pentru asta !

 

Este super, daca vrei iti zic exact cum se numeste !

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,de curand am avut o problema cu un politist de la rutiera care mi-a saltat talonul la masina din cauza foliei,am incercat sa ai explic ca se da jos foarte greu,ca nu stiu ce,dar el tot imi spunea ca asta e legea,ce sa fac asta e,vreau sa imi iau talonul inapoi,si trebuie sa dau folia jos,astazi am dato de la geamurile din spate laterale,mai am luneta dar astazi m-am muncit de numai eu stiu,problema ca la luneta e mai complicat ca sunt si firele de dezaburire si de aceia va intreb ca sa nu imi afecteze firele imi trebuie ceva,o solutie cu care se poate dezlipi usor si repede,aveti vreo ideie?

178179[/snapback]

 

 

Pai parca eu stiam ca e voie cu folii pe spate si luneta . s a schimbat cumva legea?.Aceiasi problema am avut o si eu dar la R.A.R . nu vroiau sa mi faca identificarea la masina.m am preazentat cu un avocat la inginera sef de acolo si le am cerut sa mi dea un raspuns in scris ca nu e voie cu folii omologate (de ei) pe luneta si geamurile laterale spate.Si mi au identificat masina. Altii razuiau la folii in draci acolo :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,de curand am avut o problema cu un politist de la rutiera care mi-a saltat talonul la masina din cauza foliei,am incercat sa ai explic ca se da jos foarte greu,ca nu stiu ce,dar el tot imi spunea ca asta e legea,ce sa fac asta e,vreau sa imi iau talonul inapoi,si trebuie sa dau folia jos,astazi am dato de la geamurile din spate laterale,mai am luneta dar astazi m-am muncit de numai eu stiu,problema ca la luneta e mai complicat ca sunt si firele de dezaburire si de aceia va intreb ca sa nu imi afecteze firele imi trebuie ceva,o solutie cu care se poate dezlipi usor si repede,aveti vreo ideie?

178179[/snapback]

petele negre care raman se curata foarte usor cu diluant

incearca un feon

Link to comment
Share on other sites

Cat de adevarata e faza ca daca pui folie omologata R.A.R ,militienii nu au ce sa-ti faca?iti modifica cumva in carte ca ai folie pe geamuri?eu stiu ca orice modificare trebuie sa fie trecuta in carte ca sa nu ai probleme cu militienii...Are cineva folie "autorizata", si nu a vut probleme pana acum cu politia,ca daca e ok imi pun si eu. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.